fbpx

Cześć, w dzisiejszym wpisie odpowiem na kolejne pytania osób zebranych wokół mojego bloga. Pytacie często o to, jakie książki polecam. Postanowiłem, że ubiorę to w artykuł, który jest bardzo popularny w sferze blogowej, czyli „10 polecanych książek”.

Mógłbym polecić nawet 50 takich książek, ale postanowiłem pomyśleć i wypisać kilka tych, które na mnie zrobiły największe wrażenie. Będą to pozycje zarówno techniczne, jak i nie. Zawsze powtarzam, że czytanie to jeden z tych nawyków, który zmienia nasze życie w bardzo szybkim tempie i uważam nawet, że gdyby każdy człowiek na świecie czytał średnio jedną książkę tygodniowo, to dziś, jako cywilizacja bylibyśmy nieporównywalnie dalej.

Są to jednak tylko moje przemyślenia i moja idealna dziesiątka, dlatego zachęcam do tego, byś i Ty taką listę dla siebie stworzył/a!

Wpis podzieliłem na dwie części, pierwsze pięć książek to pozycje techniczne, które wpłynęły na moją karierę zawodową jako programistę, kolejne pięć książek to beletrystyka, która pozwoliła mi na rozwinięcie swoich umiejętności miękkich, zdobycie nieograniczonych pokładów motywacji czy wreszcie zrozumieniem, że życie to ciągła walka i nie ma czegoś takiego jak wieczna stabilizacja. Jest tylko dziś, nie ma czegoś takiego jak JUTRO!

Koniec filozofowania, zaczynajmy!

Zatrzymaj się!


Książka „Programistą być” to obowiązkowa pozycja dla każdego zainteresowanego programowaniem!

Jest to zdecydowanie najlepsza na polskim rynku książka na temat programowania! Zyskasz przewagę w branży IT i osiągniesz dużo jako deweloper.

Z książki dowiesz się między innymi o tym:

 • Czy matematykastudia techniczne i język angielski są konieczne do tego, by rozpocząć pracę jako programista?
 • Gdzie szukać informacji o programowaniu i w jaki sposób się uczyć?
 • Jak znaleźć pierwszą pracę i w jaki sposób rozwijać swój programistyczny potencjał?
 • Czym na co dzień zajmuje się programista?
 • Czy każdy może zostać programistą?

I wiele, wiele więcej…


1. Pragmatyczny programista. Od czeladnika do mistrza

Nie ukrywam, że jest to jedna z pierwszych książek, za które zabrałem się w mojej programistycznej karierze. I polecam ją zwłaszcza programistom, którzy popełniają więcej błędów niż koledzy z zespołu lub uważają, że nie muszą się już uczyć. Sama książka w całości dotyka sztuki tworzenia dobrego i niezawodnego oprogramowania. 

Dzięki tej książce poznasz sposoby na pisanie elastycznego kodu, będziesz unikać pułapek, zaznajomisz się z procesami wytwarzania oprogramowania, a nawet znajdziesz coś na temat testowania wytwarzanego kodu.

Jak widać Andrew Hunt i David Thomas na trochę ponad 300 stronach zawarli duże spektrum zagadnień związanych z inżynierią oprogramowania! Tak zwinna książka powstała dzięki wieloletniej praktyce i doświadczeniu jednego i drugiego autora.

To, co mi najbardziej utknęło w pamięci z tej książki to „powolny rozkład” aplikacji. Wyobraź sobie, że stworzyłeś produkt, który sprzedajesz innym. Bez jego modyfikacji, nowości i refaktoryzacji kodu program z czasem będzie przypominał opuszczony budynek, w którym ktoś powoli zaczyna wybijać szyby. Za kilka lat taki budynek będzie przypominał ruderę i straszył ludzi wokół. Z Twoim oprogramowaniem może być dokładnie tak samo!

LINK

2. Zrozumieć programowanie

Mój faworyt. Jestem fanem twórczości Gynvaela Coldwinda i ta książka jest jedną z lepszych książek z gatunku technicznych, jakie mamy dostępne na rodzimym rynku. Gyn porusza tam kwestie zarówno podstawowe, jak i takie, które często nie są znane nawet programistom z dłuuugim stażem pracy!

Między innymi procesy, wątki, komunikacja sieciowa, typy liczbowe czy formaty plików są w tej książce szczegółowo opisane. Sam kilkukrotnie do niej wróciłem, nawet tworząc artykuły na blogu i za każdym razem, gdy po nią sięgam, znajduje coś nowego, widzę coś z innej perspektywy i mnie to zaskakuje.

Autor jest znany w świecie IT — aktywny programista, człowiek od security w Google, jeden z założycieli Dragon Sector, jednej z najlepszych drużyn CTF na świecie, bloger, vloger i prelegent na największych konferencjach dotyczących bezpieczeństwa.

Taki bagaż doświadczeń i pasji do programowania przerodził się w książkę, którą można już nazwać mianem kultowej!

LINK

3. Mistrz czystego kodu

Wielki Uncle Bob i jego książka, to klasyk, który chyba najczęściej jest podawany jako książka polecana programistom. Wystarczy wejść na dowolne forum programistyczne i poszperać w postach, gdzie padają pytania o książki dla programistów. Zakładam się, że w prawie każdym przypadku znajdziecie ten tytuł.

Robert C. Martin to programista, który ma prawie 50 lat doświadczenia zawodowego! Jest znany głównie z tego, że jest twórcą manifestu Agile oraz zebrania zasad SOLID, o których pisałem na blogu.

Mistrz czystego kodu to książka trochę podobna do omawianej wyżej — Programtyczny programista. Poruszana jest podobna tematyka. Asertywność, profesjonalizm, zarządzanie czasem czy radzenie sobie z presją czasu to zagadnienia dotykające umiejętności miękkich, które każdy programista powinien posiadać. 

Jak widać, nie liczą się tylko świetne umiejętności związane z analitycznym myśleniem i inżynierskim spojrzeniem — programista przecież nie siedzi sam zamknięty w piwnicy, prawda?

LINK

4. Wzorce projektowe. Elementy oprogramowania obiektowego

Z projektowaniem obiektowym nie jest tak prosto, jak mogłoby się wydawać. W tym przypadku polecam książkę sławnej „Bandy czworga”. Stworzyli oni jeden z najpopularniejszych układów opisu wzorców projektowych, który zawarli na ponad 350 stronach przedstawianej książki. 

Erich Gamma, Richard Helm, Ralph Johnson oraz John Vlissides stworzyli dzieło, które każdy programista pracujący w projektach, gdzie wykorzystuje się paradygmat programowanie OOP, powinien przeczytać.

Autorzy opowiadają tam na następującą serię pytań:

 • Jak wykorzystać projekty, które już wcześniej okazały się dobre?
 • W jaki sposób stworzyć elastyczny projekt obiektowy?
 • Jak sprawnie rozwiązywać typowe problemy projektowe?

Chcesz tworzyć produkty o najwyższej jakości? Koniecznie musisz zaznajomić się dokładnie z tego rodzaju ksiązkami!

LINK

5. Mityczny osobomiesiąc

Ostatnia książka z serii technicznych. Słowo „mityczny” w tytule nie jest przypadkowe. Jeden z kanonów literatury technicznej, do tego bardzo trudno dostępny. Na dzień pisania artykułu nie znalazłem ani jednego ogłoszenia, w którym ta książka byłaby oferowana na sprzedaż!

Książka ta jest najmniej techniczna ze wszystkich pięciu tu przedstawionych. Autor Frederick Phillips Brooks stworzył zbiór esejów na temat wytwarzania wielkich systemów. Jednym z założeń było pokazanie, jak ważną rolę odgrywa projektant i precyzyjna specyfikacja. Do tego możemy przeczytać, jak ważne w procesie wytwarzania są spotkania i współpraca całych zespołów.

Programiści tego nienawidzą, prawda?

Wbrew wszystkim jednak możemy wiele dobrych zalet tego typu procesów znaleźć, ponieważ każdy wielki intelektualny projekt wymaga pracy wielu inteligentnych osób, które nie mogą zachowywać się jak indywidualiści. Po tej książce trzeba schować ego do kieszeni i stać się trybem w wieloosobowym zespole, by na koniec projektu móc pić wspólnie szampana. Dzisiejszy świat to w wielu aspektach praca zespołowa, nie zaś indywidualna podróż!

LINK

6. Pamięć absolutna

Czas przejść do pierwszej książki nietechnicznej i jednej z trzech książek biograficznych. W mojej opinii absolutnym numer jeden jest książka na temat życia Arnolda Schwarzeneggera. Historia najsłynniejszego imigranta, który zrobił karierę w kilku odmiennie różnych branżach. Kulturystyka, aktorstwo, polityka czy branża budowlana. 

Chcesz osiągnąć sukces? Musisz być zdeterminowany, pracować ponad siły, być zdyscyplinowanym do bólu i wierzyć we własne umiejętności. Te cztery cechy zaprowadzą Cię na szczyt, jednak nikt nie mówił, że będzie to szybkie i proste.

Opis życia Arniego pokazuje, jak marzenia przekuwać w rzeczywistość. Nie ma przeszkód, których nie da się przeskoczyć. Prawie 700 stron książki, która zwala z nóg zdanie po zdaniu. 

Najgrubsza książka, którą przeczytałem w mniej niż 48 godzin! 

LINK

7. Elon Musk. Biografia twórcy PayPal, Tesla…

Druga z biografii jest o człowieku, który również ma cechy takie, jak wspomniany wyżej człowiek. O Elonie jednak jest głośno ze względu na jego zachwyt kosmosem i technologią. Nie trzeba daleko wybiegać wstecz, bo dokładnie wczoraj (30 maja 2020) zrobił kolejny krok do przodu, by osiągnąć jeden ze swoich celów, czyli kolonizacji Marsa. 

30 maja jako pierwsza firma prywatna w historii wysłała człowieka w kosmos. To coś, o czym będziemy wspominać latami. 

Biografia o Elonie Musku jest jednak nacechowana zarówno wzlotami, jak i upadkami. Wszystkie te mikrohistorie opisane w jego biografii składają się na świetną książkę, gdzie pokazany jest sukces takich marek jak PayPal, Tesla czy wspomniana wyżej firma SpaceX.

Jak widać, Elon to nie człowiek, którego celem jest stworzenie szpanerskiego gadżetu, portalu do publikacji zdjęć, lecz chce zmieniać życie ludzi na skalę międzyplanetarną. Kto wie, może dzięki niemu unikniemy zagłady?

Bycie legendą jednak kosztuje, rozpad małżeństwa, praca od rana do nocy i duża ilość stresu to tylko wycinek problemów ludzi tego kalibru.

LINK

8. Steve Jobs

Trzecia i ostatnia biografia. W porównaniu do dwóch wyżej wymienionych osób Steve Jobsa już z nami nie ma. Zmienił on jednak oblicze rynku komputerów osobistych i rynku mobilnego. Bez jego wizjonerskich zapędów nie mielibyśmy dziś aż tak bardzo rozbudowanego rynku smartfonów czy tabletów.

Walter Isaacson to w mojej opinii mistrz biografii, który opisywał życie Leonardo da Vinci, Alberta Einsteina czy Benjamina Franklina.

Opis życia Stevego to majstersztyk. Ponad 700 stron książki, a w niej historia ciężkiego dzieciństwa twórcy Apple, nieszablonowych pomysłów, bycia wizjonerem, perfekcjonizmu i niezłomnego charakteru. 

Pracownicy firmy opowiadali, że współpraca z Jobsem była z jednej strony niezwykłą przygodą, z drugiej zaś terrorem i pracą ponad ludzkie siły, by osiągnąć perfekcyjny produkt. Steve Jobs miał obsesje na temat eleganckich rozwiązań, do tego stopnia, że podczas budowy pierwszych modeli komputerów Macintosh potrafił dziesiątki razy kwestionować kształt obudowy i ułożenia elementów w obudowie, których i tak nikt nie widział.

Mało kto wie, że poza Apple Steve stworzył również studio Pixar i był odpowiedzialny za produkcję takich kultowych bajek anonimowanych jak Toy Story.

Geniusz z tragicznym zakończeniem! 

LINK

9. Rok 1984

Jedna z dwóch książek w tym zestawieniu, które są fantastyką naukową. Według BBC książka George Orwell jest jedną z dziesięciu najlepszych książek XX wieku. To już sporo mówi!

Wielki Brat Patrzy to powiedzenie, które przyjęło się w popkulturze, na bazie książki powstał program Big Brother. Książka została napisana w latach 40 i już wtedy autor opowiadał o społeczeństwie, które w każdym momencie swojego życia będzie poddane inwigilacji. Jak widać, książka jest stara jak świat, ale idealnie opisuje świat, w którym dziś żyjemy. Wystarczy spojrzeć na takie kraje jak Korea Północna.

W świecie, jaki został wykreowany w książce słowa takie jak „miłość”, „sprawiedliwość” czy „wolność” nie mają sensu i po prostu nie istnieją.

W mojej opinii jest to lektura obowiązkowa dla każdego. Można ją kupić za cenę mniejszą niż paczka papierosów, co jest już samo w sobie pewnego rodzaju absurdem. 

LINK

10. Nowy wspaniały świat

Druga z książek, którą zalicza się do fantastyki naukowej. Aldous Huxley równie mocno, jak Orwell nakreśla wizję świata, który jest idealny dla każdego. Autor jednak wybiega dalej i przedstawia ludzi, którzy są niejako modyfikowani genetycznie, klonowani i po urodzeniu podzieleni na klasy. 

Do tego dochodzi prawo, które mówi, że każdy należy do każdego. Nie ma związków, miłości czy nawet przyjaźni. 

Wszystkie te psychologiczne i biologiczne zabiegi są po to, by uzyskać świat idealny, zbalansowany i opływający szczęściem.

Antyutopia w czystej postaci i to powstała prawie 90 lat temu! Co ciekawe, jest wiele nawiązań do wtedy żyjących ludzi. Dla przykładu książkowa „nowa Era Forda” nawiązuje do Henrego Forda, który w latach 30 XX wieku zmieniał świat za sprawą swoich samochodów.

LINK

Podsumowanie

I to by było na tyle. Kolejny luźny wpis, wynika to przede wszystkim z mojego zapracowania. Każda z tych książek była w pewien sposób motorem napędowym do tego, by zmieniać swoje życie i ukierunkować je na odpowiednie tory. 

Książek takich było więcej i wybranie tych 10 było bardzo trudno. Chcę jednak dorzucić coś gratis, co jednocześnie nie zalicza się do kategorii książek. Jest to magazyn Programista

Magazyn gromadzę praktycznie od początku, mam 90% numerów i wiele z nich czytałem z wypiekami na twarzy. Polecam Ci zamówić prenumeratę i co miesiąc cieszyć się dawką dobrej wiedzy!

Od niedawna spełniło się moje marzenie związane z magazynem i możesz tam przeczytać mój artykuł. Zdradzę też, że z czasem powinno być ich więcej!

Teraz uciekam pracować, bo ilość zadań w ostatnich tygodniach wystrzeliła w górę, przez co mam tyły.

Następny wpis na blogu to kolejna część kursu Python 3 by MR.

Newsletter

Nie przegap i dołącz już dziś do 815 osób będących w tym Newsletter! Otrzymuj co niedzielę o godzinie 20 listę kilku ciekawych tematów, które miałem okazję obserwować w mijającym tygodniu.

Tematy będą głównie techniczne, ale czasami pojawi się coś, co może wprowadzi Cię w stan zadumy i zmusi do dyskusji w szerszym gronie. Zero spamu!

Autor

Programista .NET i Python. Autor książki "Programistą być".

5 komentarzy

 1. Od siebie polecam – „PROGRAMISTA SAMOUK” i „Wszechstronny JavaScript” Obecnie jestem na etapie czytania drugiej :))

 2. Z technicznych ksiazek to mam ksiazke Zrozumiec Programowanie ale jeszcze nie przeczytalem.

  Z ksiazek ktore najbardziej na mnie wplynely moglbym wymienic: Moc Pozytywnego Myślenia Peala oraz Jak Zdobyć Przyjaciół Carnagiea. Takze ksiazki Reginy Brett sa fajne.

  Z fantastyki to oczywiscie Harry Potter oraz LOTR Tolkiena.

  Bardzo chetnie zainteresuje sie ksiazkami ktore podales Mateusz.

  Ma moim blogu stworzylem osobna strone odnosnie ksiazek ktore czytam:

  https://mstem.net/my-books/

  Zgadzam sie z toba ze czytanie jest niesamowicie wazne. Bardzo rozwija.

  Pozdrawiam

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Programistą być to przewodnik po programistycznym świecie, który każdy zainteresowany programowaniem powinien przeczytać!

X