fbpx

Cześć, w dzisiejszym wpisie wracamy z serią wywiadów. Ostatnio miałem okazję wymienić kilka bardzo ciekawych wiadomości z Kacprem Sieradzińskim, który na co dzień zawodowo zajmuje się programowaniem w języku Python, a do tego stworzył swój własny bootcamp. Gdyby jeszcze tego było mało, prowadzi swojego bloga, kanał na YouTube oraz Discord.

W rozmowie tej skupimy się na następujących aspektach:

  • Czym jest bootcamp?
  • Jaki bootcamp wybrać?
  • Czy bootcamp jest dla każdego?
  • Bootcamp a gwarancja pracy

Mamy nadzieję, że przygotowana przez nas rozmowa Cię zaciekawi!

Zaczynamy.

Zatrzymaj się!


Książki to obowiązkowa pozycja dla każdego zainteresowanego programowaniem!

Jest to zdecydowanie jedno z najlepszych źródeł do nauki programowania! Zyskasz przewagę w branży IT i osiągniesz dużo jako deweloper.


Rozmowa o Bootcamp

Mateusz Rus (MR): Cześć Kacper, bardzo się cieszę, że możemy porozmawiać. Przedstaw się proszę naszym czytelnikom i opowiedz o tym, czym na co dzień się zajmujesz?

Kacper Sieradziński (KS): Dzień dobry Mateuszu! Wiem, że mamy wspólnych widzów, tym bardziej cieszy fakt, że udało się spotkać!

Nazywam się Kacper Sieradziński, programuję od 14 lat, prowadzę szkolenia programistyczne od jakichś 8, natomiast od roku siedzę też na Youtubie.  Trochę zmotywowała mnie do tego pandemia oraz chęć zdigitalizowania mojej wiedzy. Tak zaczęły się właśnie plany nagrywania filmów i bootcampów.

MR: Zacznijmy od formalności. Czym jest bootcamp i czy warto wziąć udział w takim przedsięwzięciu ?

KS: Posłużę się metaforą. Wyobraź sobie, że w końcu udało się! W radiowym sms-owym konkursie wybierasz się z osobą towarzyszącą na trzy dni do Paryża. Jako nagroda otrzymujesz loty + nocleg i nic poza tym. W tym momencie masz trzy opcje:

  1. Po prostu się pakujesz i jedziesz. Co ma być, to będzie, jak coś przegapisz to trudno, ale w ten sposób możesz nie zobaczyć żadnych atrakcji, co się uda, to się uda – mało efektywne.
  2. Robisz przed wyjazdem solidny research, przygotowujesz sobie listę tematów, które zaliczysz w te 3 dni. Wiesz wszystko, godziny otwarcia, przewodniki, naczytałeś się o historii, wiesz multum ciekawostek. Tak naprawdę pojechałeś do Paryża tylko zobaczyć to, co już wiesz. Musiałeś mieć na to mnóstwo czasu!
  3. Cenisz sobie Twój czas i bierzesz przewodnika. Skoro masz ograniczony czas i chcesz zwiedzać najbardziej efektywnie, to najlepiej będzie poprosić o pomoc specjalistę.

Bootcamp to trzecia opcja. Nauka samodzielna wymaga najwięcej samozaparcia, ale trzeba mieć na to czas. Bootcamp to skrót, podczas którego mentor pokazuje Ci wszystko to, co musisz zobaczyć by z punktu A dotrzeć do punktu B. Oczywiście wymaga to od Ciebie mnóstwa pracy, ale jest jej nieporównywalnie mniej niż w przypadku w którym uczysz się sam. Co gorsza ucząc się, sam trochę ryzykujesz, co jeśli nabierzesz złych nawyków? 

MR: Zazwyczaj na początku drogi programisty pojawia się wiele pytań dotyczących technologii, języka czy narzędzi. W tym kontekście pojawia się pytanie, jaki bootcamp programistyczny wybrać ?

KS: Jeżeli pytasz o to, jaki język wybrać na początku, to w tej kwestii nie ma złotej rady. Tak naprawdę każda osoba, która programuje w danym języku, zapewne będzie ten język zachwalała. Tym samym ja polecam Pythona lub PHP. 

W przypadku pierwszego mamy niższy próg wejścia i uczymy się języka, który jest wyjątkowo uniwersalny. Możemy tworzyć w nim strony internetowe, skrypty serwerowe, aplikacje okienkowe. Możliwości jest mnóstwo. Moim zdaniem w przypadku PHP można dużo szybciej monetyzować swoje umiejętności wykonując “stronki” czy też pracując z WordPressem.

Oczywiście znajdziecie też grono fanów C#, Javy czy JS’a. Na dwóch pierwszych się nie znam, natomiast JS moim zdaniem na początek się zupełnie nie nadaje.

Natomiast jeżeli chodzi o pytanie, jaki bootcamp należy wybrać, to zdecydowanie wybrałbym bootcamp w którym możecie zweryfikować PROWADZĄCEGO. Jest to kluczowe. Wróćmy do przytoczonego przykładu odn. przewodnika. Co Ci po przewodniku jak będzie mówił monotonnie i o niczym? Jeśli idziecie do firmy i wybieracie bootcamp stacjonarny, to zapytajcie kto będzie go prowadził i sprawdźcie człowieka. Polecam, Kacper Sieradziński 😉

MR: Rozwiejmy kolejne wątpliwości. Czy takie szkolenie jest dla każdego? Jeżeli nie, to kto szczególnie powinien się tym tematem zainteresować ?

KS: Jeśli bootcamp zaczyna się od podstaw, to uważam, że jest on w 99% dla każdego. Trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość i do nauki programowania podchodzić z ogromną systematycznością. Niestety bardzo dotkliwe w nauce programowania jest robienie sobie dłuższych przerw. Można bardzo łatwo zapomnieć. 

Jest jednak jedna rzecz, którą trzeba mieć na uwadze. Musisz lubić siedzieć przy komputerze i programowanie musi Ci się podobać. Jeśli ten warunek nie będzie spełniony, to programowanie nie jest Ci pisane.

Zanim zdecydujesz się skorzystać z czyjejkolwiek oferty, to koniecznie polecam Ci nauczyć się podstaw, zobaczyć jak Ci “leży” taki sposób spędzania wolnego czasu. 

W mojej karierze spotkałem na przykład osoby, które myślały, że programowanie polega na korzystaniu z narzędzi “przeciagnij i upuść” i były to osoby, które przyszły na bootcamp i zapłaciły za niego niemało.

MR: Opowiedz proszę więcej o swoim bootcamp

KS: Na chwilę obecną wszystkie moje bootcampy (skumajbazy.pl i pystart.pl) są prowadzone w formie VOD – video na życzenie. Osoba, która dołącza, może oglądać przygotowane przeze mnie video do “zdarcia płyty”. Jest to dla mnie MEGA doświadczenie. Na bootcampach stacjonarnych uczestnikom bardzo często brakowało możliwości powtórzenia “wykładu”. 

Czas trwania obu to 10 modułów (tygodni), jeżeli interesuje Cię konkretna agenda, to na obu stronach masz możliwość się z nią zapoznać – polecam.

Cena zależy od bardzo wielu czynników, aby uzyskać dobrą ofertę, najlepiej jest dołączyć do newslettera i zdecydować się w okresie przedsprzedaży. Moim celem jest dostarczanie bootcampów w cenie 10 razy niższej niż bootcampy stacjonarne, które kosztują od 5000 do 25000 zł.
Tu też przygotowaliśmy specjalny rabat dla czytelników Twojego bloga. Z kodem MATEUSZRUS każdy otrzyma 10% rabatu.

MR: No dobrze, wszystko wygląda tak kolorowo. Wiele osób może się zastanawiać czy osoba uczestnicząca w tego typu szkoleniu ma gwarancje zatrudnienia w branży IT?

KS: Uważam, że obietnica znalezienia pracy po bootcampie jest to bardzo duży chwyt marketingowy, którego nikt nie powinien traktować poważnie. Niestety ludzie w to wierzą, nie przygotowują się i nie spędzają należytej ilości czasu pomiędzy spotkaniami.

Tak jak wspomniałem wcześniej utrwalanie wiedzy i praktyka to klucz do sukcesu.

Mogę jednak zdradzić, że pracuję nad tym, by najbardziej aktywnym uczestnikom Bootcampów móc “coś” zaproponować. Specjalnie napisałem coś, bo w chwili, gdy to piszę współpraca dopiero się klaryfikuje. 

Zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak ważne jest to dla wielu moich klientów, dlatego staram się do tej potrzeby dopasować. 

Dla przykładu, wielu uczestników PyStart’u prosiło o licencję na Pycharma i udało się, skontaktowałem się z IntelliJ i każdy nasz uczestnik taką licencję (na 6 miesięcy) otrzymał.

MR: Świetna sprawa z tymi dodatkami do bootcamp! Powoli zbliżamy się do końca. Powiedz proszę, czy przed przystąpieniem do szkolenia osoba powinna mieć już jakieś doświadczenie i wiedzę z zakresu programowania ?

KS: Tak jak wspomniałem wcześniej, uważam, że aby wykorzystać czas spędzony na bootcampie jak najlepiej, warto spędzić chwilę czasu na przygotowanie się do niego oraz spędzać możliwie jak najwięcej czasu w czasie jego trwania. 

Warto wiedzieć czym jest zmienna, pętla, funkcja, instrukcja warunkowa. Dzięki temu jest nam po prostu łatwiej. Jeżeli jednak etap ten jest dla Ciebie zbyt trudny, to nie przejmuj się – wyjaśnimy sobie wszystko 🙂

MR: Kacper, ostatnie pytanie. Bootcamp stacjonarnie czy przez internet?

KS: Na to pytanie również nie ma dobrej odpowiedzi. Wydaje mi się, że bootcamp zdalny wymaga od Ciebie więcej samozaparcia, ale daje też więcej możliwości. Pozwolę sobie opowiedzieć na moim przykładzie.

Na obu bootcampach uczestnicy mają ze mną kontakt prawie przez cały czas. W przypadku bootcampu stacjonarnego jest to obecność na sali szkoleniowej, do której dochodzi naturalnie, najczęściej podczas zajęć weekendowych. 

W przypadku zajęć internetowych wszystko zależy od tego, czy uczestnik wyrazi chęć regularnego oglądania filmów i samodzielnych ćwiczeń. Jeżeli natomiast coś okaże się być niezrozumiałe mamy serwer Discord – czat online, gdzie jestem dostępny prawie 18 godzin na dobę. No i w przypadku bootcampu zdalnego jest dużo taniej.

MR: Dziękuje Ci serdecznie za udzielone odpowiedzi. Powiedz proszę jeszcze raz gdzie możemy znaleźć informacje o Tobie i Twoich projektach.

KS: Jeżeli interesują Cię filmy na Youtubie, to polecam https://dokodu.dev/youtube. Jeśli wolisz ze mną porozmawiać, to wpadnij na discord’a https://dokodu.dev/discord, a jeśli szukasz bootcampów, to miejsce nie ma znaczenia, trąbie o nich w obu tych mediach.

Ja też bardzo dziękuje i serdecznie pozdrawiam wszystkich czytelników bloga. Niech kod będzie z Wami, a teraz wszyscy #dokodu! 🙂

W 61 wpisie czas na podsumowanie maja 2021.

Newsletter

Nie przegap i dołącz już dziś do 838 osób będących w tym Newsletter! Otrzymuj co niedzielę o godzinie 20 listę kilku ciekawych tematów, które miałem okazję obserwować w mijającym tygodniu.

Tematy będą głównie techniczne, ale czasami pojawi się coś, co może wprowadzi Cię w stan zadumy i zmusi do dyskusji w szerszym gronie. Zero spamu!

Autor

Programista .NET i Python. Autor książki "Programistą być".

5 komentarzy

  1. Fajny wywiad.

    Ja nie jestem zwolennikiem bootcampów. Ceny są astronomiczne a gwarancji pracy nigdy nie masz.

    Moim zdaniem jeśli ktoś chce znaleźć pracę w IT to stety, niestety musi ubrudzić sobie rączki kodem. Jeśli ktoś nie lubi programować to praca programisty nie jest dla niego. Myślę że większość ludzi zapisuje się na bootcampy ponieważ nie ma motywacji do tego by samemu siedzieć nad kodem i tworzyć swoje własne projekty.

    Inny ludzie tylko mogą pomóc osobie nauczyć się programować ale pracę ta osoba musi wykonać i tak sama.

    Cześć.

    • Oczywiście się z Tobą zgadzam. Brudzenie sobie rączek kodem jest super, a podczas bootcampów można sobie po prostu brudzić te rączki z pomocą instruktora 😉

  2. Dobry wywiad, świetna metafora z podróżą i też myślę, że gwarancja pracy to mit. Zastanawia mnie jak cena jest 10* mniejsza, skoro dwa kursy(czyli nawet nie cały program kursów programistycznych) kosztują 2000zł?

    • Dziękuję Kamil za komentarz. Myślę, że rozstrzał cen za kursy jest różny. Są i takie kursy, które przekraczając grubo 10k zł.

    • Cześć Kamilu! Dzięki Ci za pochwałę 😉 Bootcampy kosztują od 4000 do 12000, a moje kursy kosztują mniej więcej 10 razy mniej 😉

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

SPRAWDŹ POLECANĄ KSIĄŻKĘ. Najlepsze materiały do nauki programowania!

X