fbpx

Podcast to powiew świeżości na blogu. Pierwszy odcinek to małe wprowadzenie do całej serii Wokół Programowania z pasją.

Opowiadam o tym, dlaczego założyłem podcast, jakie mam plany względem nagrywania audio oraz to, w jaki sposób chcę go wykorzystać do budowania większych zasięgów.

Nie będę ukrywał, że jestem podekscytowany i już nie mogę doczekać się, aż odsłuchasz go i podzielisz się opinią.

Podcast znajdziesz w kilku miejscach:


Spotify


Apple Podcast


Youtube


RSS Feed


Google Podcast

Zatrzymaj się!


Książka „Programistą być” to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto interesuje się tematem programowania!

Z książki dowiesz się między innymi o tym:

  • Czy matematykastudia techniczne i język angielski są konieczne do tego, by rozpocząć pracę jako programista?
  • Gdzie szukać informacji o programowaniu i w jaki sposób się uczyć?
  • Jak znaleźć pierwszą pracę i w jaki sposób rozwijać swój programistyczny potencjał?
  • Czym na co dzień zajmuje się programista?
  • Czy każdy może zostać programistą?

I wiele, wiele więcej…


Transkrypcja

W dzisiejszym odcinku podcastu Wokół Programowania z pasją opowiem między innymi o tym, dlaczego podjąłem się takiego zadania, jakim jest tworzenie contentu w formie audio. Jakie mam plany na ten podcast, co będę chciał przekazać i jak to ma się do mojego bloga.
Jeśli jeszcze się nie znamy, ja nazywam się Mateusz Rus, jestem programistą i pokazuję programowanie zarówno od kuchni, jak i od tej bardziej technicznej strony w Social Media oraz na wspomnianym chwilę wcześniej blogu.


Zapraszam na odcinek!

Wprowadzenie

Nie ma co ukrywać, podcasty są aktualnie na fali. Ta fala również dogoniła mnie. Tworzę sporo materiałów tekstowych w sieci, więc prędzej czy później musiałem zasiąść przed mikrofonem. I jest to moje trzecie podejście. Różnica jest jednak taka, że teraz robię to przede wszystkim z przyjemności, a nie z obowiązku. Pierwszą styczność z nagrywaniem miałem w czasie tworzenia materiałów wideo na YouTube, a drugie podejście to live na żywo. Jedno i drugie zakończyło się niepowodzeniem, ponieważ no nie czułem się zbyt komfortowo. Było to zresztą widać, chociażby na żywo, gdzie ciągle coś albo mnie rozpraszało, albo uciekały mi wątki. Najbardziej pamiętam sytuacje w Tajlandii, gdy biegałem z kamerą po różnych miejscach i zamiast cieszyć się widokami, odczuwać zapachy czy odpoczywać to ja wiecznie szukałem idealnego ujęcia. Do tego doszły później problemy ze sprzętem, bo ciągle ktoś ciągle mówił, że albo za cicho, albo za jasno, albo za dużo szumu, więc postanowiłem, że to zostawiam i skupiam się jedynie przy blogowaniu.

Dopiero nagrywanie podcast sprawia, że czuję się komfortowo. Tu na spokojnie mam przygotowane notatki, mogę coś podejrzeć, poprawić i wyciąć to, co nie wyszło. Z video niby też można wiele, ale jednak to za dużo pracy jak dla mnie. Tu odpalam Audacity i po prostu lecę. Wiesz, jak to jest, siadasz do konkretnego zadania i od razu czujesz, czy Ci to pasuje. Tak miałem z pisaniem bloga czy książki. Teraz taką samą chemię czuję, nagrywając ten pierwszy odcinek podcast. Jestem więc niemal pewien, że projekt ten będzie czymś równie długoterminowym co blogowanie.

W przypadku wspomnianego wideo na żywo, czy w formie vlogów nie miałem z tego radości. Często rozmawiałem o tym z osobami, które mnie otaczają, że niby fajne zasięgi mogę zrobić, że teraz każdy to robi, ale jednak ja sam tego nie czułem. Nie o to chodzi w życiu, by robić rzeczy, których się nie czuje. Osobiście z tego robienia czegoś na siłę chyba już wyrosłem. Nie podobała mi się moja twórczość, więc po prostu ją wywaliłem. Raczej nie znajdziesz zbyt wielu moich materiałów wideo w sieci. A co będzie w przyszłości? Tego nie wiem. Zobaczymy. W życiu bywa tak, że, jak dziś czegoś nie robię, to za pewien czas może się okazać, że nie taki diabeł straszny. Nie mówię nie w przyszłości co do vlogów czy live. Na ten moment jednak podcast mi wystarczy.
Ale wracając do meritum. 

Pierwszym pytaniem, na które chcę odpowiedzieć to pytanie o to, dlaczego akurat podcast?

Prawdą jest to, że podcasty dziś nabierają rozpędu. Sam jestem od słuchania wartościowych materiałów niemal uzależniony. Mała Wielka Firma, Escola Mobile, Więcej niż oszczędzanie pieniędzy czy Żurnalista to tylko mały wycinek podcastów, z którymi jestem na bieżąco. Na spacerach, w samochodzie, podczas jazdy komunikacją miejską czy przed snem, gdy akurat nie mam ochoty czytać książki. Skoro nagminnie słucham, to postanowiłem również, że chcę mieć coś swojego. Z blogiem i książką było podobnie. Czytam blogi, więc stworzyłem swojego. Czytam książki, więc napisałem swoją. Piękna i prosta zależność, więc polecam każdemu, by się nią kierował. Lubisz czytać, to pisz, lubisz oglądać wideo, to nagrywaj, lubisz słuchać podcast, to je po prostu twórz!
Jednak chęć posiadania czegoś to tylko bodziec. Posiadanie zachcianki jest dobre na początek, by rozpocząć. Później już potrzebne są inne wartości, takie jak przyjemność tworzenia, o której już mówiłem. Społeczność, która docenia pracę autora, czy chociażby czynienie dobra poprzez dawanie wiedzy. Fajna jest nauka nowych rzeczy i uporządkowanie wiedzy, bo przecież materiał trzeba wcześniej przeanalizować i zebrać w zgrabną całość. Wartości te powinny składać się razem i można nazwać to motywacją do działania.

Dla mnie osobiście największą zaletą nagrywania podcastu jest wychodzenie ze swojej strefy komfortu w miarę kontrolowanych warunkach. Wspominałem o tym, że mogę posługiwać się przygotowanymi wcześniej materiałami i bez problemu zapanować nad dźwiękiem. Z obrazem jest nieco trudniej. Ale żeby nie było, nie czytam z kartki. Mam na to jeden pomysł, który podrzucił mi znajomy. Zaczynam zdanie na kartce, a później w czasie nagrywania podcast kończę je własnymi słowami. To pozwala mi zachować płynność i nie muszę czytać tekstu zdanie po zdaniu.

Dodatkowo to dużo mnie uczy, bo nie miałem okazji występować publicznie poza projektami na uczelni czy spotkaniami w pracy. Jest to jednak dość wyizolowana, znana grupa ludzi. Dzięki nagraniom będę mógł przełamać bariery, jakie wynikają, chociażby z introwertycznego charakteru, jaki posiadam.

Na plus również jest to, że ćwiczę swój aparat mowy. Jak dziwnie by to nie zabrzmiało. Chodzi o poprawne wymawianie słów, artykulacje czy to, by odpowiednio modulować dźwięki, które tworzą się podczas mowy. Sporo o tym czytałem i wiem, jak bardzo głos wpływa na to, jak inni nas postrzegają. Jeśli ktoś czytał Diunę, to pewnie pamięta, jak duże znaczenie miała w książce praca głosem. W życiu jest dokładnie to samo. Pewny głos równa się byciu profesjonalistą. A bycie profesjonalistą leży mi na sercu. I nie bez przyczyny cytuję czasami Jacka Walkiewicza, który powiedział „pasja rodzi profesjonalizm, profesjonalizm daje jakość, a jakość to jest luksus w życiu”. Nie jestem pewien, czy to Pan Jacek jest autorem tych słów, ale bardzo to do mnie przemawia. Podcast pozwoli mi pracować systematycznie nad tym, jak mówię, a przez to wniosę swój profesjonalizm na jeszcze wyższy poziom. I przy okazji mam nadzieję, że Ty jako odbiorca znajdziesz dla siebie wartościowe treści.

Kolejnym powodem, dla którego nagrywam podcast, jest chęć zbudowania jeszcze większej grupy osób wokół mojego bloga. Jeśli jeszcze go nie znasz, to znajdziesz link do niego w opisie do odcinka. W moim zawodowym życiu miałem sporo szczęścia. Trafiałem zazwyczaj na dobrych przewodników, którzy pomogli mi w rozwoju kariery programisty. Znam jednak wiele osób, które nie mają tyle szczęścia. Szukają pomocy, mają problemy z rozpoczęciem swojej programistycznej przygody czy po prostu brakuje im osób w otoczeniu, które ich pokierują. Tworząc bloga i mailing, pisząc książkę, a teraz nagrywając podcast mam takie przeświadczenie, że pomagam wielu osobom, którzy tego potrzebują. Spłacam tym dług, który zaciągnąłem w przeszłości, na poczet mojej programistycznej kariery. Powiem Ci nawet więcej. Mam zrobioną specjalną listę zadań długoterminowych i jednym z moich marzeń jest stworzenie największej społeczności programistycznej w Polsce. Jest to zadanie piekielnie trudne, bo są w community prawdziwe gwiazdy programowania, do których mi bardzo daleko. Jestem jednak nastawiony pozytywnie i codziennie rozwijam swoje skille zawodowe. Podcast będzie po prostu kolejnym miejscem, w którym będę mógł docierać do nowych osób, pomagać im i wymieniać się z tymi osobami doświadczeniami. Doświadczenie ma każdy z nas, nawet jeśli nie zawodowe, to życiowe, które jest równie cenne. Wiele osób ma ze mną kontakt mailowy czy poprzez facebook. Często dużo piszemy w prywatnych wiadomościach i to daje mi poczucie takiej prawdziwej relacji z odbiorcami moich treści. Podcast to wniesienie komunikacji na jeszcze wyższy poziom. Jest to komunikacja na dużo bardziej intymnym poziomie, bez względu na to, jak to brzmi. Z tego miejsca i po tym, co powiedziałem mam do Ciebie małą prośbę. Jeśli masz kogoś w najbliższym otoczeniu, kogo interesuje programowanie, albo szerzej informatyka, to podeślij mu ten podcast. Wspólnie możemy zbudować coś dużego i dzięki takim działaniom rynek IT w Polsce będzie jeszcze bardziej potężny. Wzajemna pomoc jest dobrem, a dobro zawsze do nas wraca.

Nieco powiązanym powodem do poprzedniego jest chęć dotarcia z książką do nowych odbiorców. Nie ukrywam, że całą swoją pasję do programowania włożyłem w to, by napisać książkę Programistą być. Chciałem, by książka ta stała się kompletnym przewodnikiem głównie dla początkujących osób. Zebrała pozytywne opinie od recenzentów, trwa aktualnie przedsprzedaż i podcast jest fajnym miejscem, gdzie mogę o książce opowiadać. Mam w planach całe case study od pomysłu, przez napisanie a na sprzedaży kończąc. Materiał ten idealnie będzie nadawał się na podcast. Sam wpis na blogu nie przyciągnie tak dużej ilości osób, jak właśnie nagranie audio.

Kolejny powód będzie bardzo osobisty. My, programiści, zwłaszcza teraz na pracy zdalnej mamy ograniczone możliwości komunikacji z innymi osobami. Często sam mam takie tygodnie, że poza chwilą rozmowy na codziennym daily nie mam po prostu do kogo się odezwać poza najbliższymi. To bardzo ciężkie, bo z natury jesteśmy istotami społecznymi. Podcast daje mi namiastkę rozmowy z Tobą. Co prawda jest to forma monologu, ale jak wyrzucam z siebie całe zdania do mikrofonu, to jakoś lżej mi na duszy. Terapia może przybierać różne formy, a ja czuję, że wyrażanie siebie w taki właśnie sposób pomaga mi i mojej psychice. Temat pracy zdalnej i zdrowia, głównie tego psychicznego to temat na kolejne odcinek podcast, więc niebawem i o tym nagram kilka słów. Mało mówi się na temat zdrowia wśród osób pracujących przed ekranem komputera, a dotyka to bardzo mocno mnie i chętnie opowiem o tym za pewien czas.
Reasumując, nagrywanie podcast otwiera mnie na nowe doznania, pozwala zebrać większą grupę odbiorców moich programistycznych treści, rozwija mnie i daje możliwość zaprezentowania siebie jako prawdziwego profesjonalisty.

Jakie mam plany wokół podcast?

Skoro już wiesz, co mnie tu sprowadza, to teraz warto odpowiedzieć na pytanie, jakie mam plany wobec podcast. I trochę o nich już mówiłem, jednak tu dopowiem kilka rzeczy. Podcast nie będzie nagrywany systematycznie. Raz może pojawiać się kilka odcinków w ciągu tygodnia, czasami nie będzie go w ogóle. Charakter mojej pracy zawodowej i dodatkowych zajęć jest specyficzny, dlatego miewam taki czas, gdzie od rana do nocy walczę z pożarami. Bywają też takie dni czy tygodnie, gdzie mam pełen luz i mogę nadrobić, nagrywając coś więcej. Tematyka będzie taka jak sam tytuł, czyli wokół programowania i do tego z pasją. Tematy techniczne, z dużą ilością kodu nie da się przedstawić w formie audio. Jest jednak tak dużo tematów wokół naszej branży, o których można rozprawiać godzinami. I tu idealnie podcast wypełnia lukę na blogu. Branża IT jest tak elastyczna, że spokojnie mogę poruszać tu tematy zarówno techniczne, na przykład mówić języków, framework czy nowych technologii, jak i te tematy bardziej odbiegające. Chodzi tu o kwestie związane z biznesem wokół IT, psychologią, którą nieco się interesuję czy tematami zupełnie luźnymi, jak komentarze wydarzeń branżowych z ostatniego czasu. Dopowiem tylko, że nie, nie pozjadałem wszystkich rozumów świata, po prostu połączę kropki z wielu źródeł, zrobię syntezę informacji i przekażę je z własnego punktu widzenia. Nie zawsze musisz się ze mną zgadzać, nawet lepiej, gdy będą pewne różnice zdań.
Wtedy zapraszam do kontaktu, bardzo chętnie porozmawiam i dowiem się czegoś z innej perspektywy. Piękne w nauce jest to, że jak otwierasz się szeroko na nowe dziedziny, z wielu perspektyw, to szybciej uczysz się tego czegoś nowego. Wielu z nas o tym zapomina i ja też tak mam. Mechanizm, który za to odpowiada, można nazwać ego, bo przecież ja wiem najlepiej. Zwłaszcza u programistów jest to widoczne. Dlatego, jeśli masz inne zdanie, to gorąco zachęcam do wspólnych rozmów. Będzie to świetne doświadczenie dla nas.
Kolejną istotną informacją jest to, że na początku nagrywania będę robił to solo. Będziesz słuchać jedynie moje monologi, gdzie będę z własnej perspektywy poruszał zagadnienia. Nie ukrywam, że w przyszłości będą pojawiać się goście, których już dziś kilku miałbym, jednak podjąłem decyzję, że najpierw samodzielnie, przyzwyczaję się do wszystkiego wokół tworzenia takiej formy contentu i dopiero później pomyślę co i z kimś mógłbym ponagrywać.
Co do długości odcinków, to zapewne będą zależeć od tematu. Na jeden wystarczy 15 czy 20 minut, w innym przypadku dwie godziny to będzie zbyt mało. Przyjmuję jednak, że dłużej niż 2 godziny nie będę w stanie nagrywać, więc jeśli temat będzie tego wymagał, to zostanie podzielony na części.
Reasumując, odcinki na początku będą jedynie w moim wykonaniu, na gości przyjdzie pora. Tematyka będzie kręcić się wokół programowania i całej branży IT. Podcast nie będzie cykliczny, wszystko zależy od mojego obłożenia innymi zadaniami. Długość przyjąć możemy od 20 minut do 2 godzin. Ten dzisiejszy może być nieco krótszy.

Jak podcast ma się do bloga?

Ostatnią kwestią, która pozostała do omówienia, to jak ma się podcast do mojego bloga. Czułem, że blog potrzebuje czegoś jeszcze. Skoro zdjąłem z niego materiały wideo, to powstała znacząca luka do uzupełnienia. Podcast był naturalnym wyborem, zwłaszcza, że brakuje na blogu treści mniej technicznych. Każdy odcinek podcast zatem będzie dodany na blogu jako osobny wpis wraz z transkrypcją. Będziemy mieli dzięki temu możliwość komunikacji za pomocą komentarzy pod wpisem, co dla mnie jest szczególnie istotne. Jeśli dotrwasz do końca, to bardzo proszę Cię o komentarz pod postem na blogu. Link oczywiście znajdziesz w opisie.

Zakończenie

Społeczność bloga niejednokrotnie dopytywała się o to, kiedy pojawi się podcast. Oficjalnie na zakończenie tego odcinka mogę powiedzieć, że podcast Wokół Programowania z pasją stał się faktem!

Dziękuję że słuchasz go do końca i chcę Cię zaprosić jeszcze na moje social media, czyli fanpage na facebook, grupę na facebook oraz instagram. Tam szybko złapiesz ze mną kontakt i w razie dowolnego programistycznego pytania możesz się ze mną skontaktować. Teraz się z Tobą żegnam i do usłyszenia w kolejnym odcinku!

Cześć!

PS. Będę wdzięczny za komentarze pod tym postem!

PS2. Czeka też na Ciebie prezent. Wystarczy, że zapiszesz się na Newsletter poniżej!

PS3. Dołącz do naszej grupy na Facebook!

Subskrybuj

Zapisz się do Mailowej Akademii Programowania.

MAP to jedyne takie miejsce, gdzie co niedzielę otrzymasz rozwiązanie programistycznego zadania.

Do tego otrzymasz darmowe konsultacje w przypadku odpowiedzi na moje maile. Wspólnie staniemy się lepszymi programistami!

Nie przegap i dołącz już dziś do 746 osób będących w MAP!

Brzmi ciekawie? Nie zwlekaj i dołącz już teraz!

PS. Na start otrzymasz bonus w formie PDF z rozwiązanymi dziesięcioma programistycznymi problemami!

Autor

👨‍💻 .NET and Python programming passionate 🏦 Digtial Banking Solutions 🎓 Student 📊 Psychology 📚 Bookworm 🏠 Warsaw

1 Komentarz

  1. Świetna sprawa z tym podcastem. Jakość dźwięku też jest bardzo dobra. Już po pierwszym odcinku mogę napisać że będę słuchał 🙂.

    Hejka.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Programistą być to przewodnik po programistycznym świecie, który każdy zainteresowany programowaniem powinien przeczytać!

X