fbpx

Garść Ciekawych Linków

Mailing to jeden z elementów, który jest bardzo dla mnie istotny. Pomagam ludziom docierać do branżowych informacji. Postanowiłem na początku prowadzenia bloga, że stworzę pewien mailowy brand, który nazwałem GCL, czyli tytułowe Garść Ciekawych linków. Co kilka dni wysyłam mail do zapisanych czytelników, w którym to mailu wrzucam 4 lub 5 wiadomości ze świata IT.

Zakładka ta jest odpowiedzią na zapytania ludzi, którzy dołączyli do mailingu późno i nie dostawali pierwszych wiadomości z GCL. Raz w miesiącu, z pewnym opóźnieniem pozwolę sobie na aktualizację poniższej listy o kolejne informacje.

Miej też na uwadze zmienność internetu, niektóre linki mogą z czasem przestać być wyświetlane lub udostępniane przez ich twórców. Najlepiej być na bieżąco z moim mailingiem!

Jeżeli nie ma Cię na Newsletter to poniżej zostawiam formularz do zapisu.

Zapisz się na Newsletter, odbierz NAGRODĘ w postaci e-booka z 10 omówionymi algorytmami pojawiającymi się w pytaniach podczas REKRUTACJI.

Dodatkowo otrzymuj co niedzielę informacje na temat nowych wpisów, wiadomości ze świata IT i matematyki oraz ciekawych wydarzeniach. Nie przegap i dołącz już dziś do 463 osób!.

#37 – ❗GCL

Zaplanowany na 30 czerwca 2021 na godzinę 12:00


#36 – ❗GCL

Zaplanowany na 25 czerwca 2021 na godzinę 08:00


#35 – ❗GCL

Zaplanowany na 20 czerwca 2021 na godzinę 12:00


#34 – ❗GCL

Zaplanowany na 15 czerwca 2021 na godzinę 09:00


#33 – ❗GCL

Zaplanowany na 10 czerwca 2021 na godzinę 09:00


#32 – ❗GCL

Zaplanowany na 6 czerwca 2021 na godzinę 09:00


#31 – ❗GCL

Zaplanowany na 1 czerwca 2021 na godzinę 08:00


#30 – ❗GCL

1. Jak poprawić swoją produktywność podczas pracy zdalnej?

Podcast „Mała Wielka Firma” to jedno z niewielu miejsc w sieci, gdzie zaglądam systematycznie. Dziś podrzucam Ci podcast o tym, jak poprawić produktywność podczas pracy zdalnej. Marek wykonuje wiele dobrego i nie ukrywam, że sam mam zakusy na prowadzenie podcastu! Co Ty na to? Koniecznie odpisz mi na tego maila!

LINK

2. Mathway

Idealne narzędzie do sprawdzania, czy wynik rozwiązanej przez nas funkcji jest poprawny. Wpisujemy równanie z jednej z wymienionych w zakładkach dziedzin matematyki i po jednym kliknięciu, otrzymujemy wynik. 

LINK

3.  Linux Fedora

Pewien czas temu przesiadłem się na Linuxa. Najpierw był Ubuntu, następnie Mint i teraz padło na Fedorę. I muszę przyznać, że Fedora u mnie sprawdza się najlepiej. Polecam Ci zainstalować i budować swoje umiejętności programistyczne oparte na Linuxie.

LINK

4. CodeWars

Był LeetCode i SPOJ. Teraz czas na CodeWars. Polecam Ci zapoznanie się z tym portalem. Bardzo ciekawe podejście do oceny zadań i budowania rankingów programistów. Grywalizacja podczas nauki na najwyższym poziomie!

LINK

5. Całkowanie numeryczne metodą trapezów

Na blogu ostatnio pojawił się wpis, który dotyka mocnego tematu. Chodzi o całkowanie numeryczne metodą trapezów. Uspokajam jednak, nie ma tam zbyt dużo matematyki, wszystko postarałem się przekazać w zwięzły i przyjemny sposób!

LINK


#29 – ❗GCL

1. Magazyn Chip powraca!

„Jest mi bardzo miło powitać Was ponownie na CHIP” – słowa z internetowego wstępniaka powitalnego z dnia 11 maja 2021 na stronie magazynu Chip. W planach podobno jest wydanie magazynu papierowego.

LINK

2. Dwadzieścia tysięcy asteroid

Na łamach bloga prowadzę kurs Python. Zobaczcie jak wielkie możliwości ma ten język. Tu w połączeniu z grafiką i programem Blender. Autorem filmu jest Łukasz Lamza. Polecam cały kanał!

LINK

3.  HTML Tips

HTML to język, z którym 90% z nas miało styczność na każdym etapie nauki programowania. Marko Denic w swoim artykule pokazuje kilka sztuczek związanych z aplikacjami webowymi.

LINK

4. Pierwsza sieć kwantowa

W badaniu przeprowadzonym przez dwie instytucje w Holandii naukowcy stworzyli pierwszą sieć kwantową wykorzystującą splątanie kwantowe, z powodzeniem łącząc ze sobą trzy urządzenia. Badania mogą położyć podwaliny pod stworzenie wielkoskalowej sieci kwantowej, marzenie wielu naukowców w tej dziedzinie. Więcej w artykule!

LINK


#28 – ❗GCL

1. Linus Torvalds o szacunku, szczerości i poprawności politycznej

Linus Torvalds: „Nie szanuję ludzi, chyba że uważam, że zasługują na szacunek. Są ludzie, którzy uważają, że szacunek jest czymś, na co należy okazywać, a tak się składa, że ​​jestem jedną z osób, które są całkowicie szczęśliwe, mówiąc, że na szacunek nie należy zasługiwać. A bez zarabiania tego nie rozumiesz. To naprawdę takie proste”.

LINK

2. Projekt Jupyter

Jupyter jest projektem Open Source, który zdobywa obecnie sporą popularność. Interfejs pozwalający tworzyć notatnik oraz prowadzić w nim obliczenia czy wizualizować wyniki. Jądrem obliczeniowym Jupytera może być jeden z wielu języków programowania

LINK

3.  Daily Coding Problem

Nie zapisuję się na zbyt wiele Newsletterów. Daily Coding Problem to jeden z nielicznych. Codziennie otrzymuję mail z przykładowym zadaniem programistycznym, który pojawiał się na rozmowach rekrutacyjnych w dużych korporacjach. Zadania mają trzy poziomy trudności i sprawiają wiele frajdy.

LINK

4. Nowy wpis i zadanie z LeetCode

LeetCode to strona internetowa, na której ludzie – głównie inżynierowie oprogramowania – ćwiczą swoje umiejętności programowania. Istnieje ponad 800 pytań (i baza ciągle rośnie), każde z wieloma rozwiązaniami. Pytania są uszeregowane według poziomu trudności: łatwy, średni i trudny.

Jedno z takich zadań pozwoliłem sobie rozwiązać i omówić na blogu.

LINK


#27 – ❗GCL

1. Kaggle

Kaggle to internetowa społeczność naukowców zajmujących się danymi i praktyków uczenia maszynowego . Kaggle pozwala użytkownikom wyszukiwać i publikować zestawy danych, badać i budować modele w internetowym środowisku nauki o danych.

LINK

2. Przeciętny Człowiek

Przeciętny Człowiek w Świecie Nieprzeciętnych Idei, to projekt, którego naczelną misją jest zmiana i walka z przeciętniactwem. Dzięki poznawaniu nowych Idei i praktycznych zagadnień związanych z psychologią, sprzedażą, biznesem i komunikacją możemy być codziennie coraz lepsi.

LINK

3.  Z czego składają się pliki EXE?

Wiele razy próbowałem otworzyć plik z rozszerzeniem EXE w systemowym notatniku. Też próbowałeś? Na pierwszy rzut oka nic ciekawego nie dało się z tego wyczytać. Ale czy aby na pewno tak jest? 

LINK

4. Przyszłość obliczeń kwantowych

Wiele już powiedziano i napisano na temat przyszłości komputerów kwantowych. Wpadłem ostatnio na ciekawy artykuł, który porusza zagadnienia obliczeń kwantowych. 

LINK

5. Python 3 by MR – szósty wpis

Wczoraj oficjalnie wróciłem do blogowania. Na tę okazję pojawił się 58 artykuł i szósty wpis z serii Python 3 by MR. Poruszam tam temat wyrażeń oraz funkcji! 

LINK


#26 – ❗GCL

1. IFLScience

Planujesz uczyć się angielskiego? Mam coś dla Ciebie! Portal IFLScience, a szczególnie kategoria Technology to coś, co pozwala po pierwsze zapoznać się z nowościami związanymi z technologiami, a po drugie pozwoli Ci na wzbogacenie słownictwa. Dwie pieczenie na jednym ogniu!

LINK

2. Sergey Nazarov i jego przemyślenia

Na temat podcast Lexa Fridmana wspominałem już kilkukrotnie. Tym razem znajdziecie tam odcinek dla osób interesujących się kryptowalutami. Rozmowa z Sergyeyem Nazarovem jest mega inspirująca!

LINK

3.  Interfejs klawiatury w assemblerze

Ben Eater przedstawia w jaki sposób szybko i prosto napisać w assemblerze program obsługujący przerwania do klawiatury komputera. 

Możesz sprawdzić, że to nie jest aż tak skomplikowane!

LINK

4. Brilliant

Biblioteka kursów rozrywkowych i edukacyjnych Brilliant jest świetna dla początkujących, a także zawiera średnio i zaawansowane tematy dla profesjonalistów i osób uczących się przez całe życie. Weźmiesz udział w wycieczce z przewodnikiem po interaktywnych kursach z dziedziny programowania, matematyki czy fizyki.

LINK


#25 – ❗GCL

1. Ubuntu 20.10

Fani Linuksa mogą już pobierać Ubuntu 20.10. Nowa wersja systemu została stworzona także z myślą o Raspberry Pi, co otwiera przed użytkownikami nowe możliwości. Raspberry Pi 2, 3 oraz 4 są teraz certyfikowanymi urządzeniami, co ma gwarantować bezproblemową pracę w różnych środowiskach.

LINK

2. Symulacja vs rzeczywistość

Microsoft Flight Simulator (FS2020) to jedna z najbardziej realistycznych gier świata. Niech en fakt potwierdzi film, który CI wysyłam!

LINK

3. Kolejne przesunięcie premiery Cyberpunk 2077

Pomimo wcześniejszych deklaracji, CD Projekt RED zdecydował się jednak ponownie przesunąć premierę Cyberpunk 2077. Marzenia o 19 listopada można schować między bajki, data premiery została przesunięta na 10 grudnia 2020.

LINK

4. Test i recenzja Nvidia GeForce RTX 3070 FE

Na co dzień nie interesuję się sprzętem, grami i grafiką, jednak po przesunięciu premiery Cyberpunk i bijących rekordy popularności filmy z FS2020 postanowiłem poszperać o sprzętach, na których takie gry działają z takimi detalami. Padło akurat na recenzję karty od Nvidia, która jest jednym z pionierów na rynku.

LINK


#24 – ❗GCL

1. Nośniki pod mikroskopem

Kanał SciFun to jeden z nielicznych na rodzimym YouYube, który oglądam. W tym filmie zaprezentowane są nośniki danych w dużych powiększeniach. Historycznych geeków szczególnie mogą zainteresować dyskietki pod mikroskopem!

LINK

2. Czysta dedukcja

Nie tak dawno temu udało mi się trafić na dość ciekawy, matematyczny kanał. Dobre materiały, zwłaszcza dla osób w szkołach średnich!

LINK

3. Wyciek danych klientów sieci Play

Nie ukrywam, że to Play, to sieć, w której sam posiadam numer telefonu. 9 września Zaufana Trzecia Strona podała informacje, że wyciekły do sieci dane z oficjalnego forum sieci Play. Ponad 50 tysięcy kont, więc trafił się spory wyciek.

LINK

4. Montealy

Na koniec podzielę się swoim nowym biznesem. W grudniu ruszamy ze sklepem i sprzedażą herbat na abonament. Odbiór jest bardzo pozytywny, rozmawiamy z kilkoma firmami o stałej współpracy, zaczynamy z bogatą ofertą herbat (będzie też pakiet dla programistów zamiast kawy!).

LINK


#23 – ❗GCL

1. Nośniki pod mikroskopem

Kanał SciFun to jeden z nielicznych na rodzimym YouYube, który oglądam. W tym filmie zaprezentowane są nośniki danych w dużych powiększeniach. Historycznych geeków szczególnie mogą zainteresować dyskietki pod mikroskopem!

LINK

2. Czysta dedukcja

Nie tak dawno temu udało mi się trafić na dość ciekawy, matematyczny kanał. Dobre materiały, zwłaszcza dla osób w szkołach średnich!

LINK

3. Wyciek danych klientów sieci Play

Nie ukrywam, że to Play, to sieć, w której sam posiadam numer telefonu. 9 września Zaufana Trzecia Strona podała informacje, że wyciekły do sieci dane z oficjalnego forum sieci Play. Ponad 50 tysięcy kont, więc trafił się spory wyciek.

LINK

4. Montealy

Na koniec podzielę się swoim nowym biznesem. W grudniu ruszamy ze sklepem i sprzedażą herbat na abonament. Odbiór jest bardzo pozytywny, rozmawiamy z kilkoma firmami o stałej współpracy, zaczynami z bogatą ofertą herbat (będzie też pakiet dla programistów zamiast kawy!).

LINK


#22 – ❗GCL

Wybacz, zaginął ten mail


#21 – ❗GCL

1. Korespondent Pokoju

Rodzi się w blogosferze ciekawy blog, w którym autorka porusza tematy lekkie, niekonwencjonalne i pozwalające złapać pozytywne wiatry w żagle w tych trudnych czasach!

Dodatkowo ja jestem odpowiedzialny za aspekty techniczne bloga Marty, więc możesz dać feedback nie tylko na temat treści.

LINK

2. Kwiecień 2020

Jak co miesiąc, pierwszego dnia nowego miesiąca podsumowuję ten, który upłynął. W kwietniu działo się u mnie sporo, dodatkowo blog bił rekordy pod kilkoma względami. 

Sprawdzisz jakie?

LINK

3. Simon Sinek u Lexa Fridmana

Simon Sinek jest autorem kilku książek, w tym Start With Why, Leaders Eat Last oraz swojej najnowszej The Infinite Game. Jest jednym z najlepszych komentatorów na temat tego, jak być dobrym liderem, inspirować i budować firmy, które rozwiązują duże trudne wyzwania. Ta rozmowa jest częścią podcastu Sztuczna inteligencja.

LINK

4. Posadź swoje drzewo

Aplikacja Forest to mój faworyt ostatnich tygodni. Aplikacja skutecznie pozwala na odstawienie telefonu, przy okazji tworząc wirtualny las. Co więcej, przy uzbieraniu odpowiedniej ilości wirtualnych monet, możemy je wymienić na prawdziwe drzewo, które ktoś za nas posadzi na drugim końcu świata!

LINK


#20 – ❗GCL

1. Gynvael Coldwind i jego warsztaty dla początkujących

Kanał Gynveala i jego osoba to już programistyczna legenda. Polski programista zajmujący się bezpieczeństwem w firmie Google. Na co dzień mieszka w Szwajcarii. Autor bestsellerowych książek dotyczących programowania, mistrz świata w zawodach  CTF i po prostu równy gość! 

W jednej ze swoich serii opowiada o dobrych praktykach pisania kodu w języku Python.

LINK

2. Gra, która zmieni Twoje życie

Wyobraź sobie, że Twoje życie to gra. Za wykonane zadania, walki z nałogami i kreowanie dobrych nawyków dostajesz punkty życia i doświadczenia. Możesz rozbudowywać dzięki temu swoją postać, walczyć z potworami czy tworzyć wirtualne zespoły do wspólnego rozwiązywania zadań, na przykład w pracy. Brzmi fajnie? Sprawdź koniecznie Habitica!

LINK

3. To koniec CD-Action?

Najstarszy magazyn o grach w Polsce może niebawem zniknąć ze sklepowych półek. Wszystko przez sytuację na rynku. Mówi się, że wszyscy pracownicy CD-Action dostali wypowiedzenie i lada moment projekt zakończy swoje działanie.

LINK

4. Ghost CMS RCE

Ghost to popularny system CMS korzystający z technologii Node.JS.
W tym webinarze autor opisuje odnaleziony przez siebie błąd pozwalający na wykonanie dowolnego kodu na serwerze.

Między innymi taki temat porusza na swoim kanale Kacper Szurek. Polecam!

LINK


#19 – ❗GCL

1. Czy naprawa komputera jest trudna?

Ile trzeba się uczyć, by móc naprawić każdy laptop? Jakie są najczęstsze problemy współczesnych maszyn? I czy Maki są lepsze od komputerów z Windowsem?

Na takie pytania odpowiada Daniel Rakowiecki na swoim kanale YT. Polecam!

LINK

2. Zadanie pierwsze z matury rozszerzonej z informatyki

Chcę Ci przedstawić odcinek, o który wiele osób prosiło, czyli zadanie pierwsze z matury rozszerzonej z informatyki. Postanowiłem rozprawić się z zadaniem numer jeden na maturze rozszerzonej z matury w roku 2019. Nie było łatwo i mam nadzieję, że pomysł na omówienie zadania Ci się spodoba. Koniecznie daj znać w komentarzu, co o tym myślisz.

LINK

3. Samsung pakuje telewizory w eko-pudełka. Zrobisz z nich domek dla kota

Najnowsze telewizory Samsunga idą w parze z nowymi projektami pudełek. Nie będziesz zastanawiać się, gdzie zmieścić ten wielki karton, który może być kiedyś potrzebny. Teraz można go zamienić w domek dla kota, albo przydatną podstawkę.

LINK

4. Zoom bije rekordy popularności

Pozytywne skutki pandemii dla twórców aplikacji Zoom.

Zoom nie jest nową aplikacją. Historia tego komunikatora sięga 2011 roku, a już w styczniu 2017 roku jego właściciel, Zoom Video Communications, dołączył do elitarnego „klubu jednorożców”, czyli grona start-upów, które rynek wycenia na ponad 1 miliard dolarów.

LINK


#18 – ❗GCL

1. Jak podejmować dobre decyzje w trudnych momentach | Karol Bielecki

„U szczytu kariery, w sezonie marzeń, kiedy wydawało mi się, że mam już wszystko, o czym może marzyć młody sportowiec ? w wyniku wypadku na boisku straciłem oko.
Stanąłem przed najtrudniejszą jak dotąd decyzją w swoim życiu: co dalej z Karolem Bieleckim? Czy posłuchać pierwszej diagnozy: to koniec kariery, nie będziesz już nigdy grał? ? czy też może skupić się na kolejnej: w zasadzie możesz próbować, tylko od Ciebie zależy, co z tym zrobisz.
Przekonałem się, że los nigdy niczego mi nie dał ani niczego nie zabrał. Los tylko złożył mi pewną propozycję, której ja nie przyjąłem” – polecam wystąpienie Karola!

LINK

2. Test chińskiego procesora x86 Zhaoxin KaiXian.

Zahoxin pokazuje nowy procesor X86. Może nie to najnowsza technologia (poziom Intela 7. generacji), ale pokazuje z jaką konsekwencją Chiny realizują swoją strategię 3-5-2. W skrócie polega ona na usunięciu z sektora publicznego wszystkich „niekontrolowalnych” tj. niechińskich technologii.

LINK

3. Zmienne i ich typy, Operatory arytmetyczne, komentarze

Ostatnio na moim kanale pojawił się film w nowej odsłonie, która mam nadzieję, przypadnie Ci do gustu. Odcinek składa się z kilku części, w których poruszam następujące kwestie:

➖ Jak wygląda instalacja Python❔

➖ Czym jest interpreter IDLE❔

➖ Jak deklarować zmienne i czym są typy❔

➖ Jakie mamy operatory arytmetyczne❔

➖ Jak napisać komentarze❔
LINK

4. Podcast Developer Wannabe

Gorąco polecam zapoznać się z podcastem Jędrzeja, który wraz ze swoimi gośćmi porusza ciekawe tematy programistyczne i nie tylko. 

LINK


#17 – ❗GCL

1. Programista, zawód o dużym zaufaniu społecznym

Trafiłem na ten artykuł przypadkiem, przeglądając Twitter. Wszedłem w link i nie żałuję. Dowiedziałem się kilku ciekawych spraw, poznałem opinię grupy ludzi i sprawdziłem, jak programiści wypadają na tle innych zawodów.

LINK

2. AlphaZero and Self Play (David Silver, DeepMind) 

David Silver kieruje grupą badawczą zajmującą się uczeniem się o wzmocnieniu w DeepMind i był głównym badaczem w AlphaGo, AlphaZero i co-Lead w AlphaStar i MuZero oraz wielu ważnych projektach w uczeniu się o wzmocnieniu. Warto posłuchać tego wywiadu!

LINK

3. Śniadanie z Programowaniem

Czasami lubię materiały tego typu posłuchać lub pooglądać do śniadanka! Chłopaki W 31. odcinku, poruszyli m.in. temat code review juniora. Tomasz Gański wraz z gośćmi: Bartkiem Cytrowskim, Michałem Michalczukiem oraz Michałem Miszczyczynem, podjęli dyskusję na temat tego, jak dzielić się feedbackiem, by początkujący programista nie odebrał naszych uwag personalnie. T
LINK

4. Muzyka z TVP

Nie mogło zabraknąć hitu ostatnich dni. O ile wiele lekcji w wykonaniu TVP nie wyszło dość udanie, o tyle ta lekcja muzyki to w mojej opinii mistrzostwo świata! Uwielbiam pasjonatów i profesjonalistów, a człowiek, który prowadzi tę lekcję, takim właśnie jest.

Gorąco polecam.

LINK


#16 – ❗GCL

1. Koszmar pracy zdalnej osób nietechnicznych

Kanał HRejterzy robi świetne materiały. Duża doza humoru i dystansu do siebie oraz wykonywanego zawodu. Gorąco polecam zwłaszcza odcinek na temat pracy zdalnej!

LINK

2. ALGORYTM LUHNA

Implementacja algorytmu Luhna to następny odcinek na kanale! Tym razem będzie to pierwsze kodowanie na ekranie. Na pierwszy ogień poszła informacja o tym, kto jest twórcą algorytmu. Warto to wiedzieć, chociażby w kontekście genezy nazwy. Dalej płynnie przechodzę do informacji, kiedy algorytm Luhna został opracowany i co możemy weryfikować dzięki niemu.

Jako ostatnią ciekawostkę przed pisaniem kodu zostawiłem to, w jaki inaczej nazywany jest algorytm Luhna. Druga część materiały to już informacja jak wygląda implementacja algorytmu Luhna w języku Python.

LINK

3. Linux 5.6 wydany

W tym wydaniu kernel przynosi wsparcie dla ultraszybkiego i prostego tunelu VPN – Wireguard, podstawowe wsparcie dla USB4 dla platform Intela, AMD oraz ARM, poprawioną obsługę dla współdzielonych folderów w VirtualBoxie, redukcję obciążenia sieci, dodanie wsparcie dla wielu urządzeń ARM SoC.
LINK

4. Trendy w technologiach 2020. Developerzy przewiduj

Świat IT to jedno z najbardziej dynamicznie rozwijających się środowisk, jakie można sobie wyobrazić, jednak nawet w tym wypadku częściej mówimy o ewolucji niż o rewolucji. Nowe narzędzia i podejścia najczęściej bezpośrednio wynikają bowiem z zastanych warunków, nie próbując wywrócić dotychczasowego porządku do góry nogami. Nie czyni to jednak dyskusji o aktualnych trendach mniej ekscytującą. Sprawdźmy, co na temat branżowych przewidywań na 2020 rok mają do powiedzenia developerzy wyspecjalizowani w najpopularniejszych technologiach.

LINK


#15 – ❗GCL

1. Nowy światowy rekord prędkości internetu światłowodowego

Nokia ustanawia nowy światowy rekord prędkości internetu światłowodowego
Wszyscy skupiamy się na kolejnych doniesieniach dotyczących implementacji na całym świecie sieci 5G, zapominając o tym, że nie samym internetem bezprzewodowym żyje człowiek.

LINK

2. DLACZEGO PYTHON JEST TAKI POPULARNY

W sobotę pojawił się nowy film na kanale z serii „Kurs Python 3 by MR”. Zobaczyło go już ponad 4800 osób! 

W pierwszym odcinku, który jest wprowadzający, postanowiłem rozprawić się z następującymi trzema pytaniami.

➖ Czym jest język Python❔

➖ Dlaczego jest tak popularny❔

➖ Jakie ma zastosowania❔

LINK

3. Podsumowanie roku na blogu Michała Szafrańskiego

Nie ukrywam, że Michał i jego blog to dla mnie inspiracja. Wychowałem się, nie tylko finansowo na jego treściach. Wiele rzeczy u niego podpatruję i wdrażam. Jego sposób działania, transparentność i profesjonalizm to też moje założenia przy tworzeniu bloga. Zapraszam Cię do wpisu Michała na temat tego, jak wygląda rok na blogu o dużym zasięgu!
LINK

4. Dziwne, u mnie działa

Kanał Szymona, który opowiada o tematach związanych z programowaniem i całej naszej branży IT, zarówno o tych typowo technicznych jak i o tych bardziej miękkich.

Osobiście polecam!

LINK


#14 – ❗GCL

1. Guido van Rossum: Python | Artificial Intelligence (AI) Podcast

Guido van Rossum jest twórcą Pythona, jednego z najpopularniejszych i najbardziej wpływowych języków programowania na świecie. Bardzo ciekawy wywiad. Polecam!

LINK

2. WADY i ZALETY PRACY ZDALNEJ *4 wady i zalety*

Ostatni materiał nagrany ze słonecznej Tajlandii. Od czwartku również wchodzimy na nowy poziom, jeżeli chodzi o materiały na YouTube.
Postanowiliśmy, że kanał będzie poruszał jedynie kwestie techniczne.

Dodatkowo mam dla Was również małą niespodziankę, o której opowiem na końcu filmu!
Gotowi na zmiany?

LINK

3. 100 książek BBC

Uwielbiam czytać. Dawno temu trafiłem na listę 100 najlepszych książek według BBC. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jednym z moich celów jest przeczytanie każdej z tych książek. Ty też podejmiesz rękawice?
LINK

4. Co nowego w Hyper Poland?

Czasami śledzę aktualności z różnych uczelni. Tym razem wpadłem na stronę Politechniki Warszawskiej i zauważyłem ciekawy wpis na temat rodzimej firmy, która zajmuje się mega ciekawymi rzeczami. Sprawdź!

LINK


#13 – ❗GCL

1. Wykryto lukę bezpieczeństwa w procesorach AMD

Nowa luka została zidentyfikowana przez badaczy z Politechniki w austriackim Grazu (naukowcy mają na swoim koncie również inne luki bezpieczeństwa, głównie w procesorach Intel). Wiadomo, że chodzi o mechanizm predykcji stosowany w pamięci podręcznej pierwszego poziomu przechowującej dane (L1d).

LINK

2. Widzieliśmy BIAŁĄ I NIEBIESKĄ ŚWIĄTYNIE 

Drugi tydzień w Tajlandii minął ekstremalnie szybko! Ósmy odcinek vloga będzie ostatnim w tak luźnej formie. Urlop się kończy i wkraczamy na kolejny poziom. Do września czeka Nas dużo pracy, nowe formaty, nowe przedsięwzięcia. Dzisiejszy film przedstawia podróż po północnej części kraju i nawiązuje między innymi do szerzącego się koronawirusa. 

LINK

3. Pamięć kwantowa jako optyczny teleskop czasowy o rekordowej rozdzielczości

Doktoranci Wydziału Fizyki pod kierunkiem dr. hab. Wojciecha Wasilewskiego z Centrum Optycznych Technologii Kwantowych (QOT) skonstruowali i przetestowali optyczny teleskop czasowy zbierający sygnały przez rekordowo długi okres kilkudziesięciu mikrosekund.
LINK

4. Odbijanie piłeczki pingpongowej

Pokaz śledzenia piłeczki przez kamerę i jej odbijania za pomocą Arduino. Mega ciekawe rozwiązanie!

LINK


#12 – ❗GCL

1. Roboty nie zabierają pracy – stają się nadzorcami

Roboty i algorytmy nie będą służyć ludziom. Będą ich poganiać do szybszej pracy. Kilka przykładów jak roboty i algorytmy wymuszają wydajność na ludzkich pracownikach. Najwięcej o Amazonie.

LINK

2. Pierwszy tydzień w TAJLANDII

Pierwszy tydzień w Tajlandii był na prawdę ekstra, W siódmym odcinku vloga pokazuję jak wygląda życie w Tajlandii. Dla mnie osobiście był to szok kulturowy. Ludzie a zwłaszcza zwyczaje są tu naprawdę inne niż w Polsce. W pierwszych dniach odkrywamy Bangkok i Chiang Mai na północy kraju.

LINK

3. 90 Minutes of Focused Studying

Czasami podczas pracy lubię poeksperymentować z nowymi utworami do skupienia. Ostatnio trafiłem na coś nietypowego. Sprawdź koniecznie!
LINK

4. Podcast charyzmatyczny

„Podcast Charyzmatyczny powstał by udowodnić, że Charyzmy można się nauczyć, bo mitem jest to, że trzeba się z nią urodzić. Jak tego dokonać? Przez poszerzanie swoich horyzontów w różnych dziedzinach życia, a drogą, którą ja do tego wybrałem są wywiady z ekspertami z takich specjalności jak wystąpienia publiczne, zarządzanie ludźmi, podnoszenia poziomu pewności siebie i wielu innych.” Sprawdź koniecznie ten podcast!

LINK


#11 – ❗GCL

1. CD Projekt – druga największa w Europie firmą z branży gier

Nie dalej jak cztery dni temu Polskę obiegła informacja o rekordowej wycenie firmy CD Projekt. Wtedy to właśnie cena pojedynczej akcji wynosiła rekordowe 330,80 złotych, a nasz rodzimy producent gier komputerowych swoją wartością przekroczył koncern paliwowy PKN Orlen. Teraz o CD Projekcie zrobiło się głośno nie tylko w Europie, ale też na całym świecie.

LINK

2. ILE KOSZTUJĄ WAKACJE W TAJLADNII

Szósty odcinek vloga a w nim opowiadam o przygotowaniach do wylotu. Jak przygotować się do podróży do Tajlandii, co kupić, co zabrać a czego nie. Dodatkowo opowiadam trochę o kosztach takiej 20-dniowej podróży.

LINK

3. Kolejny świetny odcinek podcast Lexa Friedmana

Michael I Jordan jest profesorem w Berkeley i jedną z najbardziej wpływowych osób w historii uczenia maszynowego, statystyki i sztucznej inteligencji. Był cytowany ponad 170 000 razy i był mentorem wielu światowej klasy badaczy definiujących dzisiejszą dziedzinę AI.
LINK

4. Ceny procesorów Intel Comet Lake

W sieci pojawiły się ceny procesorów Intel Comet Lake, choć oczywiście mogą to być jedynie strony przygotowane na premierę, z wpisanymi wartościami, które nie mają żadnego odniesienia do rzeczywistości.Jeśli ceny te naprawdę reprezentują zamiary Intela, układy Comet Lake nie mają szans w porównaniu z procesorami Ryzen AMD, które dominują obecnie w zestawieniach najlepszych procesorów do gier. 

LINK


#10 – ❗GCL

1. MEGA sekurak hacking party

Kolejna, całodniowa edycja MEGA sekurak hacking party, odbywa się 16 marca 2020 roku w Krakowie. Podobnie jak w poprzednim roku, wydarzenie będzie miało miejsce w krakowskim centrum kongresowym ICE – i mamy do dyspozycji ogromną salę koncertową 🙂 Jeśli jesteś programistą, testerem czy osobą zainteresowaną bezpieczeństwem, ten event jest na pewno dla Ciebie. Nie wymagamy wstępnej wiedzy, a całość prowadzona jest w formie praktycznych prelekcji.

LINK

2. DZIEŃ Z ŻYCIA PROGRAMISTY *strzelałem z broni*

To już piąty film z serii vlogowych czwartków. W tym odcinku pokażę Ci kilka ujęć z ostatniej niedzieli. Wiele osób dopytywało o proces wydawania artykułów, więc taki dzień z życia programisty – blogera postanowiliśmy przygotować.Opowiadam również o platformie WordPress i tym, jakich narzędzi używam oraz w jaki sposób organizuję swoją pracę.

LINK

3. AI w biznesie

Poniżej link do fajnego zestawienia firm, które już teraz korzystają ze sztucznej inteligencji. Walmart, Amazon, Apple, Intel czy IBM to tylko kilka przykładów. Zobacz koniecznie!
LINK

4. O kreatywności w internecie

Jak za 1zł dotrzeć do milionów ludzi? O tym opowiada Jakub Biel z firmy X-Kom. Nawet nie wiesz jak ludzie potrafią być kreatywni. Reklamy podane w tym filmie po prostu zwalają z nóg – i oczywiście rozśmieszają 🙂 To klucz do tego, by produkt zapadł w pamięć.

LINK


#9 – ❗GCL

1. Wzór na częstotliwość wszystkiego?

Wzór który wyjaśnia przyrosty populacji, kapanie kranu, częstotliwość bicia serca, migotania światła i wiele, wiele innych zjawisk (w tym słynny zbiór Mandelbrota, czyli najpopularniejszy fraktal). Polecam eksperyment z kroplami w kranie.
LINK

2. WADY i ZALETY mieszkania w WARSZAWIE

Czwarty już wpis na moim kanale YouTube. Powoli przełamuję barierę pomiędzy mną a kamerą. Brakuje mi jednak czasu na zagłębienie technicznych aspektów dotyczących jakości materiału, ale obiecuję, że nadrobię zaległości! Sprawdź jakie są wady i zalety mieszkania w mieście z perspektywy programisty!

LINK

3. Binary numbers visualized

Świetnie pokazana wizualizacja działania liczb binarnych. Jestem zauroczony tym filmem! Polecam każdemu, kto zajmuje się IT.
LINK

4. Bestia od AMD trafiła do sklepów

AMD jeszcze na targach CES 2020 prezentowało swój najwydajniejszy procesor. Mowa o pierwszym w historii 64-rdzeniowym procesorze HEDT, a mianowicie AMD Ryzen Threadripper 3990X, który właśnie trafił do sprzedaży. Cena jest naprawdę wysoka, ale pierwsze recenzje pokazują, że jest to w pełni uzasadnione.

LINK


#8 – ❗GCL

1.  Jak efektywnie uczyć się programowania?

W czwartek pojawił się na moim kanale YouTube odcinek, w którym poruszam temat efektywnej nauki programowania. Jeżeli planujesz poszerzyć swoją wiedzę z zakresu programowania lub dopiero wchodzisz w ten świat to ten materiał jest właśnie dla Ciebie!
LINK

2. Sztuczna inteligencja jest jeszcze bardzo głupia

Świetny wywiad z jedną z nielicznych kobiet w elitarnym gronie Royal Society. Sprawdź kim jest prof. Marta Kwiatkowska z Wydziału Nauk Informatycznych Uniwersytetu Oxfordzkiego.
LINK

3. Jak działa Suwak logarytmiczny?

Bardzo ciekawy film z lat 40, który pokazuje, jak używać suwaka logarytmicznego do obliczeń  kwadratów, pierwiastków, proporcji i procentów. Wynaleziony w 1632 roku przez Williama Oughtreda.
LINK

4. Odważna deklaracja Huawei

„Nie wrócimy do Usług Google nawet jeśli ban zostanie zdjęty” – takich deklaracji dokonała korporacja Huawei. Napięte relacje między Stanami Zjednoczonymi a Chinami powoli się rozluźniają, jednak Huawei przekonuje, że nie będzie korzystał z usług Google’a nawet jeśli będzie mógł. Przeczytaj więcej!

LINK


#7 – ❗GCL


1. Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu

Talent to za mało, żeby odnieść sukces – o tym, czego jeszcze potrzeba, dowiesz się z tej książki.
Co decyduje o karierze najlepszych piłkarzy świata?
Dlaczego tylko 20% spośród najzdolniejszych uczniów odnosi sukces?
Czy warto wstawać przed świtem przez 365 dni w roku?
LINK

2. Bushcraftowy

Jest to kanał Polaka, który spędza noce na łonie natury. Jest to jeden z moich ulubionych kanałów na YouTube. Bardzo uspokajające wideo wraz z poradami na to, jak biwakować w zgodzie z dziką naturą. Polecam sprawdzić!
LINK

3. Jak mówić, żeby nas słuchano?

Profesor Jerzy Bralczyk wygłosił mega ciekawy wykład pt. „Jak mówić, żeby nas słuchano?”. Było to ostatnie spotkanie w ramach cyklu „Wielkie pytania w nauce”. Profesora Bralczyka nie trzeba nikomu przedstawiać – prawdziwa legenda!
LINK

4. Cristos Goodrow: YouTube Algorithm

Cristos Goodrow jest wiceprezesem do spraw Inżynierii w Google i szefem wyszukiwania i odkrywania w YouTube. Ta rozmowa jest częścią podcastu Sztuczna inteligencja, którego autorem jest amerykański profesor MIT Lex Fridman.

LINK


#6 – ❗GCL

1. Budowanie marki z Michałem Szafrańskim

Michał to osoba, która bardzo mi imponuje. Buduje świadomie markę, jest bardzo autentyczny i za to go cenię. On też jest dla mnie w Polsce wyznacznikiem blogosfery na najwyższym poziomie i chcę by moje miejsce w sieci nie odbiegało od standardów przez Michała narzuconych! W linku informacje o budowaniu marki.
LINK

2. Lofi, czyli muzyczne ukojenie

Słucham bardzo dużo muzyki podczas pracy i spacerów. Ostatnio odkryłem muzykę idealnie pasującą do tego, by się skupić. Lofi to bardzo spokojne brzmienia, które w sposób idealny potrafią podtrzymać poziom flow. 
LINK

3. Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu

Talent to za mało, żeby odnieść sukces – o tym, czego jeszcze potrzeba, dowiesz się z tej książki. Co decyduje o karierze najlepszych piłkarzy świata? Dlaczego tylko 20% spośród najzdolniejszych uczniów odnosi sukces? Czy warto wstawać przed świtem przez 365 dni w roku? Malcolm Gladwell bierze pod lupę ludzi sukcesu i szuka odpowiedzi na pytanie, czym różnią się od innych. 
LINK

4. 4Developers to interdyscyplinarny festiwal technologiczny dla programistów.

20 kwietnia 2020 w Warszawie spotykamy się na kolejnej edycji 4Developers. Zapraszam serdecznie zwłaszcza, że sam tam będę i będzie możliwość porozmawiać ze mną w tym dniu. Jak masz ochotę na uczestnictwo to kliknij w link poniżej.
Mój blog od dziś jest jednym z partnerów medialnych całego tego wydarzenia!!

LINK


#5 – ❗GCL

1. Prosta matematykaTrafiłem ostatnio na bardzo ciekawego bloga z serii tych technicznych! Autorem jest Krzysiek Stencel, z wykształcenia matematyk. Na blogu stawia on na praktyczne zastosowanie matematyki i wszystko co związane jest z planowaniem ścieżki kariery.
LINK

2. Dlaczego zacząłem nagrywać VLOGi?

Nie wiem czy wiesz, ale w połowie tamtego tygodnia wystartowałem z moim VLOGiem. W pierwszym odcinku odpowiadam na kilka pytań. Między innymi dlaczego zacząłem nagrywać vlogi, jaka będzie ich forma i jak często będę publikował nowe materiały. Zapraszam!
LINK

3. Czy prąd jest droższy od paliwa

Trafiłem ostatnio na ciekawy artykuł na temat ceny ładowania samochodu w Polsce. Z badań rynkowych wynika, że jest on ponad 2x droższy niż paliwo. Jakim cudem? O tym dowiesz się w artykule poniżej.
LINK

4. Test oczyszczacza powietrza z Biedronki

Jakiś czas temu zacząłem interesować się oczyszczaczami powietrza. Planuję zakup jednego z nich i trafiłem na ciekawe porównanie. Oczyszczacz powietrza Hoffen z Biedronki za 250 zł kontra 2x droższy Xiaomi. Jeżeli używasz jakiegoś sprzętu tego rodzaju to daj mi znać, może coś doradzisz!

LINK

 


#4 – ❗GCL

1. Idealny Gimbal do nagrywania video

Z racji tego, że mocno ostatnio zainteresowałem się tematem nagrywania filmów musiałem zapoznać się z wieloma narzędzami. Oczywiście nie mogło zabraknąć gimbala, dlatego sprawdź ten materiał, jeżeli interesujesz się vlogowaniem!
LINK

2. Geometryczne piękno wszechświata – Michał Heller

Wykład towarzyszący XX Festiwalowi Nauki w Warszawie, 2 października 2016 Wszechświat można opisać za pomocą równań geometrycznych. Ks. prof. Michał Heller przekonywał podczas popularnonaukowego wykładu w ramach XX Festiwalu Nauki, że w ich uniwersalności tkwi piękno. Jako klucza do jego odczytania kosmolog użył… obrazów słynnych impresjonistów.
LINK

3. MIT Deep Learning Series

Wykład na temat najnowszych badań i rozwoju w zakresie AI oraz nadzieje na rok 2020. Wideo przedstawia zestaw najważniejszych elementów uczenia maszynowego i innowacji AI oraz postępów w środowisku akademickim, przemyśle i społeczeństwie ogólnie. Wykład ten jest częścią cyklu wykładów MIT Deep Learning.
LINK

4. Przynależność punktu do odcinka

Tematem ostatniego wpisu na moim blogu jest „Przynależność punktu do odcinka”. Wydawać by się mogło, że będzie to coś nudnego. Nie w taki sposób powinno się celebrować artykuł, który zasługuje na miano jubileuszowego. Czy aby na pewno tak jest?

Postanowiłem to sprawdzić i zaryzykować!

LINK


#3 – ❗GCL

1. Wywiad z twórcą Pythona

Poinformowałem ostatnio w tym wpisie o tym, że we wrześniu pojawi się premierowo u mnie kurs Python 3. Już teraz obserwuję informacje ze świata pythonowców i natrafiłem na ciekawy wywiad Lexa Fridmana.
LINK

2. Książka „Zrozumieć programowanie”

Książka jest techniczno-popularyzacyjną pozycją traktującą o programowaniu oraz tematach pokrewnych, i jest napisana z myślą o początkujących oraz średniozaawansowanych programistach, a także osobach, które dopiero chcą rozpocząć przygodę z programowaniem.
LINK

3. Sprawdź pierwszy artykuł na blogu

Temat ASCII pojawił się randomowo jako pierwszy artykuł na blogu. Akurat podczas pracy nad jednym z zadań programistycznych miałem problemy z kodowaniem znaków, więc postanowiłem zapoznać się bliżej z tematem i napisać coś przy okazji.
LINK

4. Trzy poziomy od Mirka Burnejko

Mirka Burnejkę obserwuję od dwóch lat i korzystam z jednego z jego produktów. Chodzi o program Trzy poziomy, który pomaga w realizacji celów i spełnianiu zaplanowanych marzeń. Sprawdź i zapoznaj się – na prawdę warto!
LINK


#2 – ❗GCL

1. Wczoraj pojawił się nowy wpis na blogu

Poruszyłem w nim temat algorytmu Luhna, który jest bardzo często stosowany do walidacja numerów kart kredytowych, numerów NIP czy REGON. Wiesz coś o tym?
LINK

2. Jedno z moich ulubionych wystąpień na TED

Jacek Walkiewicz to polski psycholog, mówca motywacyjny i inspiracyjny, trener i mentor. Po prostu człowiek, który mega inspiruje innych. Zostawiam Ci link do jego wystąpienia.
LINK

3. Ukończyłem dziś kurs nagrywania wideo

Informowałem o tym na Instagram oraz grupie Facebook. Jeżeli masz w planach nagrywać swoje materiały na YouTube to polecam Ci kurs Udemy Brada Newton.
LINK

4. Jedna z podstawowych książek dla każdego programisty

Czasami osoby pytają się mnie o książki godne polecenia. Takich mam dziesiątki i opisywałem je na blogu w zakładce Książki. Jest jednak jedna, która jest bliska mojemu sercu – chodzi o książkę Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty.
LINK


#1 – ❗GCL

1. Istotne kwestie odnośnie maili

Postanowiłem maile pisać bardziej spontanicznie, nie będą one pojawiać się tylko raz w tygodniu w niedzielę o godzinie 19. Nie będą one też szablonowe tylko pisane od A do Z w formie wpisu. Po prostu za dużo mam do przekazania i czasami nie mogę czekać z tym kilka dni i ograniczać się do kilku linijek. Co o tym myślisz? 

2. Statystyki bloga w grudniu 2019

Niewątpliwie sukces bloga w formie takich statystyk jest Twoją zasługą. Gdyby nie Twoja obecność w naszej społeczności to moje blogowanie nie miałoby sensu. Jeżeli jeszcze nie widziałeś ile osób odwiedziło bloga, jakie mam plany na rok 2020 i co będzie się działo w roku 2019 to koniecznie sprawdź wpis pod linkiem.

3. Powstała dedykowana grupa na Facebook

Wyszedłem przed szereg i postanowiłem stworzyć grupę dla naszej społeczności. Cieszy mnie rozmowa z każdą nową osobą, która tam jest. Z tego też powodu bardzo Ciebie zachęcam do dołączenia. Jestem zdania, że tworzymy coś wielkiego w polskim świecie IT, więc Twoje wsparcie w każdym aspekcie jest nieocenione. Link do grupy.

4. Jak nie płacić podatków w Polsce w 2020? 

Jestem apolityczny, nie opowiadam się za żadną partią. Ten wywiad w zasadzie też taki jest. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą to zachęcam do posłuchania. Kilka ciekawych informacji o tym, jak bezpiecznie prowadzić biznes i nie narażać się na straty i nieprzychylność urzędów. Link.

5. Gra, która jest idealnym przerywnikiem.

Trafiłem ostatnio na ciekawą grę. Ogólnie nie gram ale jakoś ta rozrywka mnie pochłonęła i relaksuje mnie. Dlatego postanowiłem, że Ci ją polecę (nie, autor gry nie zapłacił mi za promocję i nie jest ze mną spokrewniony:) ). Tytuł to BlockuDoku. Pomaga gimnastykować umysł.