fbpx

Grudzień to najlepszy czas na podsumowania. Zwłaszcza jego koniec, kiedy najczęściej popadamy w nostalgię, wspominamy kończący się rok i planujemy wielkie rzeczy w tym nadchodzącym.

U mnie podsumowań i planów również nie mogło zabraknąć!

Poniżej dowiesz się między innymi o tym:

 • Ile dokładnie osób odwiedziło bloga w grudniu?
 • Jak minął mi rok 2019?
 • Jakie plany mam na rok 2020?
 • Jak bardzo urosły moje Social Media w ciągu tego miesiąca?
 • Ile pieniędzy wydałem, a ile zarobiłem?

Na te pytania odpowiem szczegółowo poniżej. Zapraszam!

Wprowadzenie

Drugi miesiąc na blogu minął bardzo szybko. Grudzień był bardzo intensywny. Nic w tym jednak dziwnego, gdy popatrzy się na statystyki, które mnie bardzo budują! Kilka tysięcy odsłon, setki osób w Social Media i dziesiątki komentarzy. To tylko fragment szczegółowych informacji. O tym za chwilę. 

Najpierw chcę trochę podumać. Po pierwsze prowadzenie bloga to świetne zajęcie, ale daję w kość. Pracuję bardzo intensywnie. Napisanie jednego dobrego tekstu (z mojej perspektywy) to bardzo czasochłonny proces. Zabiera mi masę godzin w ciągu tygodnia, przez co moi najbliżsi trochę się krzywią. Z drugiej jednak strony to strasznie pouczające, czuję, że poziom mojej samodyscypliny wznosi się na nieosiągalny do tej pory dla mnie poziom. Dwie skrajności, ale na takich fundamentach buduje się wielkie rzeczy.

Rok 2019

Skoro już o wielkich rzeczach wspomniałem, to może tak od końca zacznę. Rzutem na taśmę, bo 23 grudnia 2019 roku założyłem swoją już trzecią działalność. Do tematu podszedłem dużo bardziej spokojnie niż przy dwóch poprzednich. Przez co uważam, że połączenie bloga z biznesem może dać wielkie rzeczy i rodzi się to wszystko na Twoich oczach! 

Po drugie to już sama moja przeprowadzka z początkiem 2019 roku zwiastowała zmiany na lepsze. Opuszczenie miasta rodzinnego (drugi już raz w swojej karierze) było piekielnie ciężką decyzją. Z perspektywy 365 dni powiem jedno — opłacało się. Poznałem tu wspaniałych ludzi, w tym Martę, która prywatnie porządkuje mi życie jak nikt inny do tej pory.  

I wreszcie ten blog — spełnienie marzeń i bardzo poważne przedsięwzięcie. Postanowiłem sobie, że jak wystartuję z blogiem, to będzie on prowadzony w każdym detalu profesjonalnie. Systematycznie i z polotem. Czytając Wasze opinie, wiem, że jestem na granicy tego. Ciągle czuję niedosyt i jestem przekonany, że to miejsce będzie topowe.

To tyle, jeżeli chodzi o podsumowanie roku 2019. Działo się wiele — głównie pozytywnych rzeczy.

Rok 2020

Wiele się już wydarzyło, ale jestem niemal pewien, że rok 2020 będzie jeszcze bardziej przełomowy. Na blogu chcę opierać cały swój zawodowy rozwój w tym okresie. Oczywiście pracuję nad świetnym bankowym projektem i będę go rozwijał przez najbliższy rok na pewno. 

Głównym moim celem jest więc rozwój bloga i współpraca z bankiem. Dodatkowo chcę być na blogu transparentnym, uczciwym, wiarygodnym i systematycznym. Regularność blogowania raz w tygodniu na pewno zostanie zachowana. Zastanawiam się nad regularnością dwa razy w tygodniu. To jednak zależy od pozostałych moich planów. 

Kurs Python 3

Tematem numer dwa, który na pewno zrealizuję, jest kurs Python 3. Bardzo intensywnie z tym językiem pracowałem na przestrzeni ostatniego roku i czuję, że w 2020 muszę wydać coś dla Was w formie darmowej (wpisy na blogu) oraz płatnej (materiały wideo). Pierwsze 10 materiałów w formie artykułów pojawi się na blogu. Następnie dogram do tego kilka godzin materiałów w postaci filmów i opublikuję kurs do kupienia na mojej platformie. Nie będzie on dostępny na YouTube czy Udemy tylko tu na blogu. Powstanie specjalna podstrona, gdzie będzie możliwość zakupu dostępu. I TERAZ UWAGA! 

Premiera kursu video „Kurs Python 3 by MR” będzie miała miejsce 12 września 2020 roku.

Data dla mnie i wielu z Was nie jest przypadkowa. Świętujemy wtedy Międzynarodowy Dzień Programisty!  Co do nazwy kursu to przyszła mi ona do głowy podczas zakładania działalności w Urzędzie Miasta. Dość spontanicznie, ale takie myśli są zazwyczaj najlepsze. 

Kanał YouTube

Po trzecie wystartuję z kanałem na YT. Bez bicia przyznaję się, że w tej kwestii trochę zawaliłem, bo miał być start 1 stycznia 2020, ale ze względu na mnogość wpisów w tym okresie świąteczno-sylwestrowym + trzy artykuły dla zewnętrznych magazynów spowodowały, że nie spiąłem się w odpowiednim czasie. Na pewno materiały będę chciał umieszczać cyklicznie raz w tygodniu. Padło na czwartki o godzinie 19. Jestem niemal przekonany, że pierwsze materiały pojawią się przed naszym wyjazdem do Tajlandii i tam będę nagrywał aż do bólu. Czuję, że to wyjdzie!

Prywatnie

Po czwarte już tak prywatnie. Cele zawodowe są ważne, ale najważniejsze jest zdrowie i relacje z bliskimi. I to tak naprawdę ten prywatny cel na 2020 rok jest dla mnie najważniejszy. Zawodowe cele same się poukładają, jeżeli prywatnie będę miał spokojne życie. Nie będę też ukrywał, że w zasadzie już jest stabilnie. Mam ogromne szczęście, bo wszystko, co sobie zaplanuję lub wymarzę, to się spełnia. Życzę Ci na ten nowy rok, by też tak Twoje życie wyglądało.

Statystyki bloga

Uff koniec filozofowania, czas na liczby!

Przecież po to tu przyszedłeś. I nie ma się co temu dziwić, sam kocham statystyki i chętnie je czytam na innych blogach. U mnie 31 dni grudnia były niemal identyczne jak statystyki w 20 dniach listopada. Patrząc obiektywnie, wynik jest genialny — takiego otwarcia bloga sobie nie wyobrażałem. 

Zacznę od podsumowania pieniędzy w grudniu. Nie zarobiłem nic, wydałem trochę kasy na marketing, prace graficzne i materiały takie jak kursy czy książki. Łącznie koszty to 492,03 zł oraz 0 zł zarobków.

Koszty:

 • Serwer – 24,99 zł
 • Prace graficzne – 75,00 zł
 • Reklama na Facebook – 146,32 zł
 • Kursy – 139,96 zł
 • Książki i czasopisma – 105,76 zł

Zarobki:

 • Całość – 0,00 zł

Łącznie koszty na blogu za listopad i grudzień to dokładnie 2732,34 zł.

 

Social Media

Jak już kilka razy wspominałem — uwielbiam Social Media. Statystyki tego rodzaju zawsze cieszą oko i mam dzięki nim lepszy kontakt z Wami. Staram się dużo rozmawiać, przekazywać wiedzę i pomagać jak macie jakieś pytania. Dzięki Waszemu zaangażowaniu powstała grupa na Facebook o nazwie Programowanie z pasją!

Patrząc na wykres poniżej, najwięcej ruchu pojawiło się w grudniu z Social Media właśnie. Nic w tym dziwnego, ponieważ dość intensywnie na różne sposoby promuję tam bloga. Dla mnie jednak najbardziej na plus jest ruch organiczny (na wykresie oznaczony na żółto). Są to wejścia z wyszukiwarek internetowych i widać tu jasny sygnał, że strona zaczyna się tam pojawiać.

Statystyki ruchu na blogu w grudniu 2019
Rysunek 1. Statystyki ruchu na blogu w grudniu.

Social Media to też pewnego rodzaju wyznacznik popularności bloga i potwierdzenie tego, że blog zawiera treści. Gdy widzi się liczby i pozytywne komentarze to można być pewnym tego, że blog jest prowadzony profesjonalnie i rzetelnie.

Może to promowanie wydawać się kontrowersyjne, ale z drugiej strony praktycznie każda nowoczesna firma szuka form marketingu w SM. Jest to bardzo ciekawe i pouczające. Z drugiej też strony skoro mam możliwość dotrzeć do osób na przykład początkujących, porozmawiać z nimi i pomagać im w jakiś sposób popchnąć karierę do przodu to jest to niezwykle budujące.

Pełne statystyki na przestrzeni dwóch miesięcy

Facebook

Listopad: 308 polubień / 313 obserwujących / 22 posty

Grudzień: 736 polubień / 756 obserwujących / 34 posty


Instagram

Listopad: 932 obserwujących / 83 zdjęcia

Grudzień: 1063 obserwujących / 108 zdjęć


LinkedIn

Listopad: 2081 osób / 19 publikacji

Grudzień: 2595 osób / 32 publikacje


Twitter

Listopad: 130 osób / 61 tweetów

Grudzień: 231 osób / 114 tweetów

Statystyki bloga

Patrząc na grudniowy wykres bloga, możemy wywnioskować, że nie są one aż tak spektakularne, jak w listopadzie. Wniosków mam kilka co do tego. Oczywiście nie ma co się oszukiwać — jak na początkowe miesiące to te liczby są super. Listopad wyglądał bardziej wystrzałowo, ponieważ moja promocja była dużo bardziej intensywna, wielu moich znajomych weszło na bloga jeden jedyny raz i już w grudniu na niego nie wróciła. Ta początkowa ciekawość odzwierciedla różnicę w statystykach. 

Teraz uważam, że grudniowe wykresy są dużo bardziej wiarygodne. Wchodzą na bloga głównie osoby zainteresowane IT. Rozmawiałem też z jednym specjalistą zajmującą się mediami społecznościowymi na skalę globalną i uświadomił mi, dlaczego współczynnik odrzuceń nie musi być w pierwszych miesiącach wiarygodny. Ludzie się oswajają z nowym blogiem, treściami i współczynnik tak jak SEO — wymaga cierpliwości.

Statystyki odwiedzin bloga za okres od 1 do 31 grudnia 2019. zaprezentowane na wykresie
Rysunek 2. Statystyki odwiedzin bloga za okres od 1 do 31 grudnia 2019.

Poniżej zaprezentowane są statystyki bloga w liczbach porównane z poprzednim miesiącem (który nie był pełen, ponieważ start miał miejsce 10 listopada). Jak widać wszędzie wzrosty. Ilość osób odwiedzających bloga jest na stałym poziomie i średnia to ponad 290 odsłon dziennie! 

Pełne statystyki na przestrzeni dwóch miesięcy

Komentarzy i wiadomości

Listopad: 51 komentarzy / 87 wiadomości

Grudzień: 68 komentarzy / 80 wiadomości


Zapisani na Newsletter

Listopad: 56 wszystkich / 51 potwierdzonych

Grudzień: 264 wszystkich / 204 potwierdzonych


Użytkownicy

Listopad: 3846 unikalnych użytkowników

Grudzień: 4253 unikalnych użytkowników


Nowi użytkownicy

Listopad: 3841 nowych użytkowników

Grudzień: 3881 nowych użytkowników


Sesje

Listopad: 5121 wejść

Grudzień: 6236 wejść


Sesje na użytkownika

Listopad: 1,33

Grudzień: 1,47


Odsłony

Listopad: 8484 łącznych wyświetleń strony

Grudzień: 9188 łącznych wyświetleń strony


Strony/sesja

Listopad: 1,66 strony na jedno wejście

Grudzień: 1,47 strony na jedno wejście


Śr. czas trwania sesji

Listopad: 1 minuta 32 sekundy

Grudzień: 1 minuta 17 sekund


Współczynnik odrzuceń

Listopad: 74,38%

Grudzień: 79,19%


Ilość z ruchu organicznego

Listopad: 35 wejść z wyszukiwarek internetowych

Grudzień: 104 wejść z wyszukiwarek internetowych

Podsumowanie

Raz jeszcze na koniec, z tego miejsca pragnę życzyć Ci wszystkiego, co najlepsze w tym nowym 2020 roku. I dziękuję Ci, że od tak wczesnego etapu mnie wspierasz. Wpis ten jest dla mnie szczególny z kilku względów. Kończy się dobry rok i zapowiada się kolejny — jeszcze lepszy. Dodatkowo jest to wpis najbardziej prywatny ze wszystkich jak do tej pory.

W sumie wyjątkowy jest on też z tak błahej przyczyny, jak to, że jako pierwszy wpis nie pojawia się w niedzielę, tylko w środku tygodnia. Serio — ostatnio częściej zwracam uwagę na tak drobne kwestie. Może się starzeję? Może po prostu zaczynam dostrzegać życie tu i teraz, a nie rozglądam się za przyszłością i nie patrzę w tył? 

Jak widzisz, programista też może też myśleć bardziej abstrakcyjnie nie tylko na tematy związane z pisaniem kodu! 

Za tydzień podejmę temat algorytmu Luhna.

Na koniec podrzucam Ci dwie książki dotyczące Social Media.

PS. Będę wdzięczny za komentarze pod tym postem!

PS2. Czeka też na Ciebie prezent. Wystarczy, że zapiszesz się na Newsletter poniżej!

PS3. Dołącz do naszej grupy na Facebook!

PS4. Dołącz do naszego serwera na Discord!


Subskrybuj

Zapisz się do Mailowej Akademii Programowania.

MAP to jedyne takie miejsce, gdzie co niedzielę otrzymasz rozwiązanie programistycznego zadania.

Do tego otrzymasz darmowe konsultacje w przypadku odpowiedzi na moje maile. Wspólnie staniemy się lepszymi programistami!

Nie przegap i dołącz już dziś do 641 osób będących w MAP!

Brzmi ciekawie? Nie zwlekaj i dołącz już teraz!

PS. Na start otrzymasz bonus w formie PDF z rozwiązanymi dziesięcioma programistycznymi problemami!

Autor

👨‍💻 .NET and Python programming passionate 🏦 Digtial Banking Solutions 🎓 Student 📊 Psychology 📚 Bookworm 🏠 Warsaw

7 komentarzy

 1. Cześć Mateusz

  Obserwuje twój blog od jakiegoś czasu i widzę że idziesz dokładnie ścieżką Maćka Aniserwicza z devstype.pl, czyli budowa bazy odbiorców poprzez social media i fachowe treści a potem sprzedaż dev produktów na których Maciek zarabia niezłą kasę i w sumie dobrze o to chodzi dzięki temu jak sam mówi jest na emeryturze programistycznej (ciekawe zestawienie) 🙂 Natomiast nurtuje mnie jedno : czemu on jak i teraz ty publikujecie ile zarabiacie i ile wydajecie ? Wiesz jaka jest Polska , Maciek musiał korzystać z psychologa tyle hejtu się na niego wylało. Jak ty to widzisz ?

  Pozdrawiam
  Kriss

  • Cześć!
   Dziękuje za komentarz. Faktycznie Maciej tak robi, Michał Szafrański też. Ja pokazuje w sumie tylko pieniądze związane z blogiem – dodatkowo współpracuje z bankiem i robię zlecenia dla innych osób, więc tych kwot nie udostępniam.
   Co do psychologa to ja też do niego chodzę już prawie rok i to jedna z lepszych decyzji 🙂 ale u mnie to wynikało po prostu z chęci porozmawiania z kimś. Wtedy jeszcze nie blogowałem. Taka wizyta raz w tygodniu to złoto i polecam każdemu. Ale o tym napisze albo opowiem w jakimś vlogu.
   Wracając do tematu pieniędzy, w tej kwestii wolę tu być transparentny od samego początku – ludzie powinni się tego uczyć. O pieniądzach warto rozmawiać otwarcie, każdy na tym z czasem zyskuje!

   Pozdrawiam, Mateusz.

 2. Niezły progress. Też prowadze bloga ale nie tak profesjonalnie ja ty Mateusz. W 2019 mialem tylko około 450 unikatowych odwiedzin. Staram sie pisać o tym co robie ogólnie ale nie piszę regularnie. Traktuje swój blog raczej jak swój dziennik.

  W ogóle jak zaczynałem bloga to chciałem go postawić na swoim własnym CMS-sie jednak po wyrzuceniu serii błędów poprzez PHP zrezygnowałem z tego pomysłu i skierowałem się w stronę wordpresa. Nie żałuje teraz tej decyzji.

  Niech 2020 będzie jeszcze lepszym rokiem dla wszystkich blogerów. Tego życzę sobie oraz tobie Mateusz :-).

  • Cześć Mateusz! Dziękuję za miłe słowa, uwielbiam pisać i programować co powoli staje się widoczne na blogu 🙂 jak mogę Ci jakoś pomóc w rozwoju to daj znać prywatnie.

   Oby i dla Ciebie ten rok 2020 był lepszy niż ten poprzedni 🙂

   Pozdrawiam, Mateusz.

 3. Bardzo ciekawa strona, widać włożony trud i zaangażowanie.
  Chętnie będę z Cię obserwować.
  Powodzenia.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.