Kariera programisty dla ludzi patrzących z boku może wydawać się prosta i przyjemna. Niczym bułka z masłem. W rzeczywistości jest to coś dla ludzi o mocnych nerwach. Dużo nauki, poświęcenia, samozaparcia, porażek, a nawet wbrew obiegowej opinii sporo stresu.
Wiele projektów czy firm nie docenia aż tak mocno pracowników IT. Zwłaszcza problem ten dotyka tych mniej doświadczonych, którzy biją się z innymi kandydatami o wolne wakaty, których dla nich jest mało.
Dopiero doświadczony programista może niech odetchnąć, ale czy na długo? Czas pokaże!
Poniżej przedstawiam Ci pięć etapów kariery programisty. Każdy jest inny, każdy musisz lub musiałeś przejść.
Mimo wszystko potraktuj to tę ścieżkę jako coś idealnego. W rzeczywistości programistycznej bywa różnie. Czasami poziomy te się zacierają lub bywasz tak pogubiony, że już nie wiesz, na którym aktualnie poziomie się znajdujesz.
Zatrzymaj się!
Książki to obowiązkowa pozycja dla każdego zainteresowanego programowaniem!
Jest to zdecydowanie jedno z najlepszych źródeł do nauki programowania! Zyskasz przewagę w branży IT i osiągniesz dużo jako deweloper.
Entry level
Wydawać by się mogło, że kariera programisty zaczyna się od juniora. Otóż nie. Najpierw musisz liczyć się z pewnym okresem przejściowym. Na poziomie wejściowym Twoim jedynym zadaniem jest rozwój jako inżynier oprogramowania.
Jesteś niejako chroniony. Przez pierwszy rok wszystko dla Ciebie w branży jest nowe. Nawet jeśli uczyłeś się programowania wcześniej, to pierwszy komercyjny projekt może być szokiem. I tu jest słowo klucz — komercyjny. Kariera programisty rozpocznie się, dopiero gdy zdobędziesz swój pierwszy kontrakt. Czy będzie to umowa na etat, staż czy praktyka. Od tego momentu zaczniesz budować swoją karierę. Okres ten będzie trwać do roku. Po roku już będziesz wiedział, czy zostajesz w branży, czy szukasz szczęścia w innym zawodzie.
Junior level
Kariera programisty od tego momentu nabiera rozpędu. Po pierwsze, stajesz się samodzielnym programistą. Po drugie, zaczynasz wdrażać innych, młodszych stażem programistów. Jesteś odpowiedzialny za testy, a w niektórych przypadkach zaczynasz uczestniczyć w spotkaniach, na których ustalane są szczegóły implementacyjne. Twój głos zaczyna się liczyć.
Mimo pewnej swobody starsi programiści mają na Ciebie oko. To etap, w którym jeszcze mocniej musisz postawić na rozwój. Zaczynasz kumać technologię, ale potrzebujesz poznać jeszcze więcej szczegółów. Tu też ze względu na samodzielność zaczniesz popełniać swoje pierwsze, bardziej poważne błędy. Okres ten trwa zazwyczaj od roku do nawet trzech lat.
Mid level
Dopiero tu zaczyna się zabawa. Większa odpowiedzialność, czasami za niemal wszystko w zespole. Do tego przekroczysz najprawdopodobniej magiczną granicę 15k zł miesięcznie.
Z jednej strony fajnie, ale z drugiej warto zapamiętać, że wielu programistów zostaje na tym poziomie już do końca swojej kariery. Wystarczające zarobki, brak potrzeby rozwoju i względy spokój to tylko niektóre z powodów, dla których programiści nie przechodzą na kolejny poziom swojej kariery. Wystarczy względnie dobrze poznać technologię i świetnie znać produkt, by to wystarczyło na resztę kariery. Z poziomu mida można przeskoczyć na Scrum Master, Product Owner czy Release Manager. Każda z tych ról dla programisty średniego poziomu może być idealną odskocznią.
Mniej kodu, więcej pracy z klientem. Albo więcej kodu, mniej pracy z klientem i kolejny poziom w programistycznej karierze.
Okres ten trwa od trzech do pięciu lat pracy zawodowej.
Senior level
Poziom, do którego dochodzą najwytrwalsi programiści. Masz za sobą kilka ciężkich lat nauki, błędów i legacy code. Nawet jeśli przyjdzie Ci nauczyć się nowej technologii czy framework, to żaden problem. Siadasz do dokumentacji, sprawdzisz kilka przykładowych fragmentów kodu i całość staje się jasna.
To wspaniały moment. Do nauki nowych rzeczy ogranicza Cię jedynie czas i chęci. Z drugiej strony brak już takiej ekscytacji. Mało co Cię zaskoczy, programowanie zaczyna bywać nudne. Szukasz wrażeń. Powoli widzisz zarobkowy sufit. Nowe podwyżki nie są już tak okazałe, często dłużej na nie czekasz. Jeśli jesteś na tym poziomie, to już nie ma odwrotu. Inwestujesz jeszcze mocniej w skilla albo walczysz z wypaleniem zawodowym.
Na ten poziom docierają osoby, które przepracowały od pięciu do ośmiu lat w zawodzie.
Executive level
Nazywany również liderem, tech lead, kierownikiem. Nie ma to znaczenie. Znaczenie natomiast będą mieć Twoje umiejętności miękkie. Komunikacja z zespołem, wdrażanie nowych ludzi, rekrutacje, asertywność czy otwartość na zmiany. Będziesz odpowiadać za ludzi, produkt, a nawet strategię rozwoju firmy.
To już nie przelewki, ale przecież tyle lat już siedzisz w technologiach i programowaniu, że wiesz, co robisz. Na tym poziomie możesz również odpowiadać za szacowanie budżetu, co tym bardziej podnosi Twoją rangę. Taka odpowiedzialność okraszona jest dużą dawką stresu. Bez względu na to, jak dobrze idzie projekt, będziesz odczuwał ciśnienie. Wielu liderów, których poznałem, degraduje się do poziomu seniora, wraca do pisania kodu na pełen etat. Ba, jestem tego żywym przykładem. Lepiej czuję się jako senior niż lider. Taki już mam charakter.
Aby myśleć o pozycji lidera potrzeba minimum 8 lat ciężkiej pracy jako programista!
Kariera programisty — podsumowanie
Jak widać wyżej, kariera programisty to nie przelewki. Reklamy obiecują Ci grubą kasę i życie bez stresu. Tak niestety nie jest. Tak jak to bywa w życiu, najlepsi są na szczycie. Najlepszych się docenia. Najlepsi decydują o losach projektu, zespołu czy firmy.
Zapamiętaj z tego artykułu jedną rzecz. Zawsze bądź najlepszą wersją programisty! Pomoże Ci w tym ten artykuł.
Newsletter
Nie przegap i dołącz już dziś do 838 osób będących w tym Newsletter! Otrzymuj co niedzielę o godzinie 20 listę kilku ciekawych tematów, które miałem okazję obserwować w mijającym tygodniu.
Tematy będą głównie techniczne, ale czasami pojawi się coś, co może wprowadzi Cię w stan zadumy i zmusi do dyskusji w szerszym gronie. Zero spamu!