fbpx

Dziś dość nietypowy post, jak na tego bloga. Do tej pory nie robiłem recenzji, czy też zapowiedzi kursów innych programistów. Są jednak takie kursy, jak „Kubernetes Maestro”, o których trzeba dużo mówić. I dziś opiszę moje doświadczenia z kursem Damiana Naprawy.

Z wpisu dowiesz się między innymi o tym:

 • Czym jest kurs „Kubernetes Maestro” i kim jest Damian Naprawa?
 • Dlaczego o tym kursie napisałem?
 • Dla kogo idealny będzie ten kurs?

Zaczynajmy!  

Zatrzymaj się!


Książki to obowiązkowa pozycja dla każdego zainteresowanego programowaniem!

Jest to zdecydowanie jedno z najlepszych źródeł do nauki programowania! Zyskasz przewagę w branży IT i osiągniesz dużo jako deweloper.


 

Od razu zaznaczam, że za kurs nie pobieram prowizji. W żaden sposób nie dostaję bonusów od sprzedaży. Z racji tego, że znam Damiana (jedynie online, ale mam nadzieję, że w przyszłości porozmawiamy na żywo) i uważam kurs „Kubernetes Maestro” za najlepszy kurs polskojęzyczny na temat Kubernetesa, to postanowiłem podzielić się swoim doświadczeniem.

Ideą bloga jest pokazanie Tobie drogi czytelniku świata IT z różnej perspektywy. Jedną z takich perspektyw jest kurs, który właśnie opisuję. 

Opis kursu „Kubernetes Maestro”

„Kubernetes Maestro” to dzieło Damiana Naprawy. Damian to człowiek orkiestra. Aktywnie pracuje jako  Software Architect, szkoli ludzi z konteneryzacji, występuje na konferencjach. Ma ku temu podstawy, ponieważ praktyczną wiedzę udokumentował certyfikatami Docker Certified Associate (DCA), Certified Kubernetes Application Developer (CKAD), Certified Kubernetes Administrator (CKA). Mało tego, w 2022 roku został wyróżniony przez firmę Docker tytułem “Docker Captain”. Poniżej jeden z artykułów na oficjalnym blogu Dockera poświęcony Damianowi (https://www.docker.com/blog/docker-captain-take-5-damian-naprawa/).

Jak widać, człowiek zna się na rzeczy. Do tego widać, że od Damiana bije pasja do branży IT. A takich ludzi ceni się podwójnie.

Kurs dotyczy tematu Kubernetesa, który jest platformą do zarządzania, automatyzacji i skalowania aplikacji kontenerowych. Konteneryzacja od dobrych kilku lat zadomowiła się w dużych projektach, więc jeśli planujesz karierę jako programista na poważnie, to nie ominie Cię temat konteneryzacji.

Podział kursu na moduły

Sam kurs podzielony jest na 11 modułów i trzy bonusowe sekcje. Podział prezentuje się następująco:

 • Moduł 01: Pierwsze kroki z Kubernetes
 • Moduł 02: Kubernetes Big Picture
 • Moduł 03: Konfiguracja i wzorce
 • Moduł 04: Networking
 • Moduł 05: Trwałość i przechowywanie danych
 • Moduł 06: Projektowanie aplikacji z myślą o Kubernetes
 • Moduł 07: Wdrażanie aplikacji bezstanowych
 • Moduł 08: Wdrażanie aplikacji stanowych
 • Moduł 09: Bezpieczeństwo oraz dobre praktyki
 • Moduł 10: Strategie wdrożeń i automatyzacja
 • Moduł 11: Kubernetes na Produkcji

Moduły bonusowe:

 • Fundamenty kontenerów
 • Nagrania oraz dostęp do wszystkich LIVE Q&A
 • Case Study: Certified Kubernetes Application Developer (CKAD)

Szkolenie rozpoczyna się od omówienia – czym jest Kubernetes, dlaczego go potrzebujemy i jakie problemy rozwiązuje (Moduł 1). W kolejnych modułach stopniowo poznajemy mechanizmy Kubernetesa. Sukcesywnie przechodzimy od ogółu do szczegółu. Co ważne, oprócz samego Kubernetesa uczymy się także zagadnień chmurowych. Działać będziemy z chmurą od Google (GCP), gdzie wdrożymy kilka aplikacji „na proda”.

Ja do kursu podchodziłem bez znajomości zagadnień związanych z Dockerem czy Kubernetesem i dopiero w swojej pracy zawodowej miałem zacząć korzystać z dobrodziejstw konteneryzacji.

Efekt? Ciężkie początki, mimo kilku dobrych lat w branży. Wiele nowości i ciekawych zagadnień. Niektóre tematy musiałem przerabiać ponownie.

Osobiście żałowałem, że nie przeszkoliłem siebie wcześniej z Docker, bo wtedy kurs staje się o niebo łatwiejszy w zrozumieniu. Aczkolwiek szkolenie uwzględnia też takie “przypadki”. W szkoleniu Kubernetes Maestro znajdziesz moduł bonusowy “Fundamenty kontenerów”. Dzięki niemu możesz nadrobić braki związane z Dockerem i kontenerami.

Musisz nastawić się na dużą ilość praktyki, co jest na plus. Każde teoretyczne zagadnienie wytłumaczone za pomocą schematów i grafik  za chwilę jest pokazane od strony praktycznej. Oprócz dostępu do platformy szkoleniowej otrzymujesz także dostęp do repozytorium z przykładami oraz listę instrukcji, by odtworzyć przykłady na swoim komputerze. Jeśli mowa o środowisku do nauki, to w szkoleniu znajdziesz informację jak skonfigurować lokalne środowisko oraz środowisko do nauki w chmurze (100% bezpłatnie).

Grupa wsparcia na Discord i spotkania LIVE Q&A

To jeszcze nie koniec. Dołączając do szkolenia Kubernetes Maestro nie zostajesz “sam” z materiałami, lecz możesz liczyć na wsparcie w trakcie nauki. W razie pytań lub wątpliwości dotyczących poszczególnych zagadnień masz możliwość konsultacji z Damianem na grupie wsparcia na Discord. 

Co ważne, dostęp do grupy wsparcia jest bezterminowy. Nawet jeśli ukończysz szkolenie i za jakiś czas pojawią się jakieś wyzwania w pracy  – możesz je skonsultować z Damianem i innymi uczestnikami szkolenia. Zamiast spędzać dziesiątki godzin na samodzielnym researchu w internecie, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że Damian lub ktoś z uczestników szkolenia przerabiali taki sam, lub podobny problem i będą w stanie wskazać Ci rozwiązanie.

A jeśli problem jest bardziej skomplikowany i/lub wymagający — to możesz przyjść na cykliczne spotkanie LIVE Q&A na Zoom i o nim opowiedzieć. Możesz też zadać na żywo inne, dowolne pytania związane z kontenerami, Dockerem i Kubernetesem. 

Podsumowanie

Mimo wielu plusów są pewne mankamenty. Osobiście brakowało mi głębszego wytłumaczenia niektórych tematów, ale tak jak pisałem, wynikało to również z braków w mojej wiedzy. Jeśli jesteś programistą backend i nie planujesz iść w stronę aplikacji webowych, DevOps, AI lub ML, to zastanowiłbym się, czy ten temat będzie dla Ciebie. 

Dużo mówi się o rozwoju programistów, ale nie każdy musi siedzieć w narzędziach typu Kubernetes. Mimo 10 lat w zawodzie i pracy w kilku dużych, korporacyjnych projektach jeszcze nie przydała mi się wiedza z konteneryzacji. Może dlatego, że siedzę w aplikacjach desktop, dużych systemach CRM i ERP? 

Reasumując, kurs na 5+, chociaż nie dla każdego. Jeśli siedzisz w web, planujesz być DevOps lub zajmujesz się ML, to MUST HAVE, w innym przypadku do zastanowienia!

Newsletter

Nie przegap i dołącz już dziś do 841 osób będących w tym Newsletter! Otrzymuj co niedzielę o godzinie 20 listę kilku ciekawych tematów, które miałem okazję obserwować w mijającym tygodniu.

Tematy będą głównie techniczne, ale czasami pojawi się coś, co może wprowadzi Cię w stan zadumy i zmusi do dyskusji w szerszym gronie. Zero spamu!

Autor

Programista .NET i Python. Autor książki "Programistą być".

3 komentarze

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

SPRAWDŹ POLECANĄ KSIĄŻKĘ. Najlepsze materiały do nauki programowania!

X