fbpx

Podsumowanie kwiecień 2020 to już piąte pełne i szóste w ogóle podsumowanie miesiąca! Lada moment blog będzie świętował półrocze!

Czas szybko leci i niewątpliwie nie był to dla mnie czas zmarnowany. Przekroczone 50 postów, z czego przygotowanie każdego z nich nauczyło mnie wielu rzeczy, zarówno tych technicznych, jak i mniej technicznych.

W dzisiejszym podsumowaniu przedstawię:

 • Jak wyglądał u mnie kwiecień 2020?
 • Ile wydałem i ile zarobiłem?
 • Co mi dał Wykop efekt?
 • Jak rozrosły się Social Media?

Zestaw mniej lub bardziej szczegółowych pytań, więc przejdę do właściwej części podsumowania.

Zaczynamy!

Zatrzymaj się!


Książka „Programistą być” to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto interesuje się tematem programowania!

Z książki dowiesz się między innymi o tym:

 • Czy matematykastudia techniczne i język angielski są konieczne do tego, by rozpocząć pracę jako programista?
 • Gdzie szukać informacji o programowaniu i w jaki sposób się uczyć?
 • Jak znaleźć pierwszą pracę i w jaki sposób rozwijać swój programistyczny potencjał?
 • Czym na co dzień zajmuje się programista?
 • Czy każdy może zostać programistą?

I wiele, wiele więcej…


Kwiecień 2020 — Wprowadzenie

Kwiecień to kolejny rekordowy miesiąc, gdy patrzy się na raporty z Google Analytics. Z miesiąca na miesiąc jednak coraz mocniej skupiam się głównie na zawartości postów, przez co są one jeszcze dłuższe. 

W marcu postów opublikowałem o jeden więcej, bo aż 9 — z czego kilka było mikropostami dotyczącymi YouTube!

Kwiecień natomiast to 8 postów, z czego rekordowy post dotyczący matur, który wywindował statystyki w kwietniu na nowy poziom. Wszystko dzięki temu, że materiał ten trafił na główną portalu Wykop i przyciągnął ponad 2000 nowych osób na bloga. Ogólnie wszystkie Social Media i Newsletter urosły dość znacząco dzięki takim akcjom. Bardzo mnie to cieszy i wprowadza mnie na nowe tory, jeżeli chodzi o budowanie mojego miejsca w sieci.

W tym miesiącu uruchomiłem również program partnerski Ceneo, który podpięty jest między innymi pod zakładkę Książki i powoli zbieram tam swoje grosiki, przy okazji pomagając czytelnikom bloga znaleźć fajne książki. Czysta sytuacja, gdzie każdy z nas wygrywa.

Nie ukrywam również, że YouTube zszedł na drugi plan kosztem bloga, bo po prostu lepiej mi się pisze, niż nagrywa. Przez to też nie nastawiam się jakoś mocno na wypuszczenie płatnego kursu we wrześniu z dwóch powodów. Po pierwsze, finansowo jestem zabezpieczony i nie potrzebuję na siłę zarabiać, dużo dobrego dzieje się wokół bloga i nie jest istotne spieniężenie go. Po drugie właśnie ten dyskomfort przed kamerą oraz duża ilość czasu, która się z tym wiąże. Wolę więcej czasu poświęcać na naukę i programowanie niż przygotowanie dużych ilości materiału video. Temat kursu jednak pozostawiam otwarty i widnieje na mojej ToDoList!

Kwietniowy content

Można powiedzieć, że pisanie weszło mi w krew. Piszę codziennie, poruszam szereg tematów — od technicznych, po wywiady i mniej techniczne artykuły. Za sprawą rozrastających się kategorii na blogu postanowiłem uporządkować grupowanie postów na blogu. I tak powstało kilka nowych kategorii. Wpisy aktualnie dzielę na następujące kategorie:

 • Algorytmy
 • Matematyka
 • Podstawy
 • Kursy
 • Na luźno
 • Matury
 • Vlog
 • Podsumowania
 • Wywiady
 • Recenzje

Trzy ostatnie powstały w rozbiciu zakładki Na luźno. To wszystko za sprawą kolejnego wywiadu, w tym rozmowy z profesorem Jackiem Dąbałą oraz pierwszej recenzji książki.

Jak już wspomniałem wcześniej, w kwietniu wypuściłem o jeden post mniej niż w marcu, ale teraz uwaga — w marcu było to 9065 słów, czyli średnio 1007 słów na artykuł.

W kwietniu natomiast było to aż 14 068 słów, co daje 1758 słów na artykuł. Widać tu tendencję wzrostową i w maju planuję jeszcze bardziej ten wynik wyśrubować, bo ciekawa gama artykułów się szykuje!

Jak można było zauważyć, w kwietniu przystopowaliśmy z YouTube, bo i ja zapracowany byłem, jak i również Patryk ma sporo swojej pracy. Dodatkowo jak wspomniałem, nie jest to mój faworyt jeżeli chodzi o przekazywanie wiedzy.

Bardzo dobrze jednak materiały wideo przyjmują się w społeczności początkujących programistów, więc będziemy je cyklicznie dostarczać w formie takiej jak cztery ostatnie materiały. Dwa z nich również trafiły na główną Wykop, dlatego społeczność youtubowa urosła o kilkaset osób! Jak jeszcze Cię tam nie ma, to wpadnij na kanał!

Jeżeli masz pomysł na nowy content lub chcesz zaproponować zmiany, to koniecznie się tym podziel prywatnie albo w komentarzu.

Wykop i społeczność

Drugi akapit postanowiłem poświęcić Wam wszystkim, bo odbiór bloga jest mega pozytywny! Nie byłoby go w takiej formie gdyby nie liczna społeczność, która zaczyna tłumnie przybywać. Zwłaszcza po tym, jak na główną Wykop trafiły moje trzy materiały i odzew był na wielki plus.

Opracowanie zadań maturalnych z zeszłego roku było strzałem w dziesiątkę. Tysiące nowych osób odwiedziło bloga i większa część z Was została. Z tego miejsca mam małą prośbę, jeżeli czytasz artykuł i treść wydaje Ci się ciekawa, masz jakieś pytania lub niejasności, to zostaw komentarz pod danym postem — nie piszę tu tylko w kontekście tego bloga. Komentarz taki pomoże w docieraniu do nowych grup osób, a jednocześnie będzie aktywnie budował społeczność! Komentarze na blogach bardzo cieszą każdego twórcę, więc nie zapominaj o nich 🙂

Wrócę jeszcze do Wykop, bo szacuję, że połowa miesięcznego ruchu to właśnie tak zwany wykop efekt. Spotkała mnie też fala krytyki, ale zdecydowanie większa ilość osób odbiera materiały pozytywnie, więc skupiam się na tej części osób. Dwa miesiące obecności na Wykop było bardzo dobre, jednak nie planuje w maju promocji bloga na tak szeroką skalę. Chcę przetestować kilka nowych marketingowych możliwości i narzędzi. 

Efekty ocenię za miesiąc!

Statystyki

Czas przejść do najciekawszej części, czyli pieniądze i ilość odwiedzin bloga. W szóstym miesiącu nie nastąpiło przełamanie i koszt bloga oraz marketingu oscyluje w granicach 750 zł. Od maja chcę zejść do 500 zł, tak jak zakładałem w rocznym budżecie.

Głównym kosztem jest tu marketing na Facebook, więc od nowego miesiąca będę mniej widoczny w Social Media. Postanowiłem od samego początku, że będę wliczał w koszt prowadzenia bloga również wydatki związane ze sprzętem i edukacją, stąd też koszt rośnie. Jest to jednak równoznaczne z rozwojem moich umiejętności programistycznych, więc koszt jest zrozumiały.

Dodatkowo maj to też drugi miesiąc, gdzie zarobiłem kilka groszy. Jest to spowodowane uruchomieniem programu afiliacyjnego z marką Ceneo. Wspominałem o tym wcześniej i tu widać dokładną kwotę. Pieniądze zarobione gromadzę na koncie partnerskim i nie przelewam ich aż do uzbierania znacznej kwoty. Zarabiam w sposób prosty, poprzez polecanie książek — zarówno za przejścia do sklepów partnerskich, jak i za zakupy. 

Jak szukasz książki, to zapraszam do zakładki Książki. Na ten moment nie planuję innych programów partnerskich i monetyzacji bloga. Pewnie kolejnym sposobem na zarobienie będzie płatny kurs oraz książka, ale to są tematy na przyszłość! 

Przekrój wydatków poniżej.

Łącznie koszty to 759,20 zł oraz 16,40 zł zarobków.

Koszty:

 • Serwer – 52,27 zł
 • Reklama na Facebook – 487,23 zł
 • Adobe Premiere Pro – 90,00 zł
 • Dropbox – 50,76 zł
 • Książki – 79,00 zł

Zarobki:

 • Całość – 16,40 zł netto 

Łącznie koszty na blogu od listopada i końca kwietnia to dokładnie 5 657,89 zł.

Social media

Konik mój, czyli Social Media. Jednocześnie pożeracz połowy miesięcznego budżetu na blogu. Prowadzenie SM pomaga mi jednak w docieraniu do nowych czytelników bloga. Wiele osób dostaje też ode mnie wiadomości powitalne, gdzie za darmo w prywatnych rozmowach pomagam i dzielę się wiedzą na temat programowania.

Jeżeli nie dostałeś/aś ode mnie wiadomości na FB lub IG to napisz albo sprawdź folder Inne. 

Co ciekawe, widać bardzo duży skok na Twitter, co bardzo mnie cieszy i coraz mocniej się do tej platformy społecznej przekonuję.

Poniżej pełne statystyki z dwóch miesięcy.

Fanpage / Grupa

Marzec 2020: 3191 polubień / 3258 obserwujących / 76 postów / 1499 osób na grupie

Kwiecień 2020: 3912 polubień / 4000 obserwujących / 95 postów / 1850 osób na grupie


Instagram

Marzec 2020: 1448 obserwujących / 179 postów

Kwiecień 2020: 1539 obserwujących / 195 postów


LinkedIn

Marzec 2020: 3323 osób /  67 publikacje

Kwiecień 2020: 3818 osób /  78 publikacje


Twitter

Marzec 2020: 376 osób / 203 tweety

Kwiecień 2020: 608 osób / 235 tweety


YouTube

Marzec 2020: 11 video / 1101 sub

Kwiecień 2020: 13 video / 1389 sub

Pełne statystyki na przestrzeni dwóch miesięcy

I na deser statystyki miesiąca, jeżeli chodzi o wejścia na bloga. Zdecydowanie był to miesiąc najlepszy i nie jestem pewien, kiedy kolejny taki będzie. Wszystko to za sprawą wspomnianego Wykop efekt. Chociaż wyczuwam również wpływ domowej kwarantanny na poprawę niektórych współczynników.

Na wielki plus napewno wzrost wejść z wyszukiwarki Google. Niewątpliwie comiesięczny wzrost napawa optymizmem. Nie wszystkie statystyki jednak są tak kolorowe. Wzrost współczynnika odrzuceń razem ze współczynnikiem ilości sesji do wejść na stronę może być niepokojący i mylący. 

Nie popadam jednak w panikę. 

Ostatnia pozytywna rzecz, to lista mailingowa. Bardzo szybko rozrosła się do kilkuset osób i codziennie przybywają dziesiątki nowych. Wiele ciekawych rozmów wynikło z mojego cotygodniowego rozsyłania Garści Ciekawych Linków. 

Jeżeli chcesz co miesiąc otrzymywać mail z ciekawymi wiadomościami ze świata IT to wpadaj na listę.

Komentarzy i wiadomości

Marzec 2020: 136 komentarzy / 594 wiadomości

Kwiecień 2020: 185 komentarzy / około 700 wiadomości


Zapisani na Newsletter

Marzec 2020: 564 wszystkich / 423 potwierdzonych

Kwiecień 2020: 881 wszystkich / 651 potwierdzonych


Użytkownicy

Marzec 2020: 2229 unikalnych użytkowników

Kwiecień 2020: 8912 unikalnych użytkowników


Nowi użytkownicy

Marzec 2020: 2034 nowych użytkowników

Kwiecień 2020: 8508 nowych użytkowników


Sesje

Marzec 2020: 3187 wejść

Kwiecień 2020: 12427 wejść


Sesje na użytkownika

Marzec 2020: 1,43

Kwiecień 2020: 1,39


Odsłony

Marzec 2020: 5776 łącznych wyświetleń strony

Kwiecień 2020: 17678 łącznych wyświetleń strony


Strony/sesja

Marzec 2020: 1,81 strony na jedno wejście

Kwiecień 2020: 1,42 strony na jedno wejście


Śr. czas trwania sesji

Marzec 2020: 1 minuta 49 sekundy

Kwiecień 2020: 1 minuta 16 sekundy


Współczynnik odrzuceń

Marzec 2020: 68,59 %

Kwiecień 2020: 79,17 %


Ilość z ruchu organicznego

Marzec 2020: 385 wejścia z wyszukiwarek internetowych

Kwiecień 2020: 584 wejścia z wyszukiwarek internetowych

Statystyki bloga - kwiecień 2020.
Rysunek 1. Statystyki bloga — kwiecień 2020.

Kwiecień 2020 — Podsumowanie

Na koniec pozostaje mi podziękować Ci, że budujesz ze mną tę społeczność. Pisanie artykułów na tematy programistyczne i okołotechniczne sprawia mi masę frajdy i zastanawiam się nad zwiększeniem ilości wpisów do 2, może nawet 3 tygodniowo kosztem innych moich aktywności. 

Myślisz, że to dobry pomysł? Koniecznie daj znać w komentarzu!

Maj będzie też moim zdaniem bardziej spokojnym miesiącem. Planuję dodać artykuł z rozwiązaniem jeszcze jednej matury z lat poprzednich, dwa ciekawe algorytmy stosowane w wielu dziedzinach i dwa luźne posty, pierwszy już w niedzielę.

Będzie co czytać! I jeszcze jedno. Życzę Ci miłego weekendu majowego.

We wpisie numer 52 poruszę kwestię tego, jak uczyć się programowania.

PS. Będę wdzięczny za komentarze pod tym postem!

PS2. Czeka też na Ciebie prezent. Wystarczy, że zapiszesz się na Newsletter poniżej!

PS3. Dołącz do naszej grupy na Facebook!


Subskrybuj

Zapisz się do Mailowej Akademii Programowania.

MAP to jedyne takie miejsce, gdzie co niedzielę otrzymasz rozwiązanie programistycznego zadania.

Do tego otrzymasz darmowe konsultacje w przypadku odpowiedzi na moje maile. Wspólnie staniemy się lepszymi programistami!

Nie przegap i dołącz już dziś do 747 osób będących w MAP!

Brzmi ciekawie? Nie zwlekaj i dołącz już teraz!

PS. Na start otrzymasz bonus w formie PDF z rozwiązanymi dziesięcioma programistycznymi problemami!

Autor

👨‍💻 .NET and Python programming passionate 🏦 Digtial Banking Solutions 🎓 Student 📊 Psychology 📚 Bookworm 🏠 Warsaw

5 komentarzy

 1. Bardzo fajne podsumowanie a wyniki napawają optymizmem. Jednak w kwestii widoczności w wyszukiwarce Google można jeszcze sporo zdziałać. Ogólnie na wyniki z SEO potrzeba czasu, ale po rzucie oka moim SEO-wym okiem, skupiłbym się na doborze nagłówków. Złe nie są, ale mogłyby być momentami bardziej dosadne / konkretne. Za przykład podam wpis na Twoim blogu o algorytmie mrówkowym. Zobacz jakie masz nagłówki w tym wpisie, a jakie konkurenci, którzy są wyżej. Dodatkowo porównaj to z wynikami z GSC. Zwłaszcza, że w krótkim czasie napisałeś sporo artykułów (co się chwali!) to warto je treściowo trochę podrasować. Więcej porad w tym kierunku można znaleźć we wpisie o optymalizacji artykułów pod kątem SEO: http://seoit.pl/seo/optymalizacja-tresci-artykulu-pod-katem-seo/. Natomiast dobór fraz i tematów (nie używając płatnych narzędzi) można dokonać przy pomocy Answer the Public (też to opisywałem na blogu, ale nie będę spamował linkami). Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów.

 2. Hej Mateusz,

  Po pierwsze gratuluje świetnych wyników. Twoje statystyki są naprawdę imponujące :-).

  Nie wiem czy porzucanie innych aktywności by pisać więcej na blogu to dobre rozwiązanie. Nie mnie to oceniać. Bardzo chętnie przeczytam na twoim blogu więcej artykułów. Dużo już się nauczyłem dzięki temu blogowi. Thanks :-).

  Pozdrawiam.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Programistą być to przewodnik po programistycznym świecie, który każdy zainteresowany programowaniem powinien przeczytać!

X