fbpx

Czas na marzec 2020 i jego podsumowanie. To już czwarty pełen miesiąca istnienia bloga! Działo się w marcu bardzo dużo, nie dość, że odpoczywałem na urlopie, to był to też dobry czas jeżeli chodzi o mój kanał na YouTube.

Poniżej dowiesz się między innymi o tym:

 • Ile dokładnie osób odwiedziło bloga w marcu?
 • Jak bardzo urosły moje Social Media w ciągu tego miesiąca?
 • Co dał mi Wykop Efekt?
 • Ile pieniędzy wydałem, a ile zarobiłem?

Na te pytania odpowiem szczegółowo poniżej. Zapraszam!

Zatrzymaj się!


Książka „Programistą być” to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto interesuje się tematem programowania!

Z książki dowiesz się między innymi o tym:

 • Czy matematykastudia techniczne i język angielski są konieczne do tego, by rozpocząć pracę jako programista?
 • Gdzie szukać informacji o programowaniu i w jaki sposób się uczyć?
 • Jak znaleźć pierwszą pracę i w jaki sposób rozwijać swój programistyczny potencjał?
 • Czym na co dzień zajmuje się programista?
 • Czy każdy może zostać programistą?

I wiele, wiele więcej…


Wprowadzenie

Marzec dla mnie był miesiącem szalonym, jeszcze trzy tygodnie temu leżałem na plaży na drugim końcu świata, a dziś muszę siedzieć w mieszkaniu i unikać wychodzenia. Będzie to pierwsza myśl, którą szerzej rozwinę.

Następnie opowiem chwilę na temat marcowej pracy zdalnej oraz możliwości, jakie ze sobą ten sposób pracy niesie.

Standardowo też poruszę temat statystyk bloga oraz Social Media, które są dookoła. Wyniki są bardzo ciekawe, o czym za chwilę.

Niewątpliwie programiści w tym trudnym czasie mają trochę łatwiej niż inne zawody (czy to już standard? Czy raczej może przypadek?), więc to kolejny z powodów, by spróbować zmienić swój zawód na ten piękny, jednak wymagający!

Roller coaster

Jak pomyślę sobie, że nie tak dawno opalałem się i pracowałem z drugiego końca świata to aż się łezka w oku kręci. Dziś siedzę w zimnej Warszawie, gdzie jest dość pusto i każdy boi się zarażenia wirusem. Co prawda Tajlandię ten problem aktualnie również dopadł, a ja cieszę się z tego, że doleciałem do kraju przed tym całym zamieszaniem.

Chcę tu nawiązać do jeszcze jednego. Wdzięczności za to, co mamy. Dziś ja i wielu moich kolegów z branży docenia to, jak to dobrze, że możemy pracować z domu — i co więcej, nasze rodziny będą utrzymywane przez tylko nasze zarobki, więc nie musimy się dodatkowo martwić o ich zdrowie, mogą siedzieć w mieszkaniach razem z nami. 

To jednak z drugiej strony nie oznacza, że każdy, kto zacznie klepać kod,  będzie w takiej pozycji. Wymaga to bardzo dużo ciężkiej i długiej pracy oraz nauki. Do tego przyda się również pierwiastek pasji, którą między innymi ja staram się zarażać!

Z tego miejsca chcę Cię prosić, byś nie wychodził/a z mieszkania, gdy nie wymaga tego sytuacja i zaczął/a pisać więcej kodu. W razie pomocy zapraszam do kontaktu ze mną!

Praca zdalna

Na temat pracy zdalnej, zwłaszcza w tym okresie pojawia się setka materiałów — zarówno na YouTube, jak i blogach innych osób. Zapewne i u mnie taki dłuższy wpis się pojawi, ale nie planowałem jeszcze kiedy. Film na kanale umieściłem jeszcze z Tajlandii, gdy nie było tak głośno o wirusie.

Wracając do tematu pracy zdalnej. W dzisiejszych czasach większość osób, które pracuje w biurach, ma tak zwane „home office”. Dla mnie osobiście nie jest to nic nowego, przez kilka lat swojej pracy zawodowej, co najmniej rok przepracowałem z domu. Ma to szereg plusów i minusów. 

W aktualnej organizacji, w której pracuje, praca zdalna jest moim zdaniem na jednym z wyższych powodów. Osobiście nie odczuwam różnicy pomiędzy pracą z biura a pracą z domu. Dostarczony mi został sprzęt, wszystkie połączenia zostały udostępnione i odbywa się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa danych.

Oczywiście wiele osób może się oburzyć i powiedzieć, że nie mam rodziny, żony, psa czy hałaśliwych sąsiadów dlatego widzę więcej plusów niż minusów. To fakt i dodatkowo doceniam aktualny sposób oraz możliwości pracy i szanuję osoby, które pracują zawodowo i jednocześnie pomagają, chociażby dzieciom w edukacji.

Szacun dla Was!

Statystyki

Marzec to u mnie miesiąc wydatków finansowych i wzrostów statystyk bloga. Wydałem trochę więcej na marketing, dokupiłem też mikrofon dla lepszej jakości audio w nagraniach. Z drugiej strony połowa miesiąca to czas urlopowy, dlatego nie skupiałem się reklamowaniu bloga, chociażby w Social Media, co pięknie pokazuje wykres poniżej. Widać też okres kwarantanny, zarówno na wzroście kanału YouTube jak i wejść na samego bloga.

Na duży plus zdecydowanie liczba prywatnych kontaktów, rozmawiałem z setkami ludzi przez wszystkie możliwe media. Kilka ciekawych pomysłów na współpracę się narodziło, co też warto będzie w przyszłości zrealizować (liczę, że w kwietniu wszystkie marcowe propozycje domknę).

Standardowo duże wzrosty na Facebook, spowodowane głównie dobrze ukierunkowaną płatną reklamą. Bardzo wiele osób trafia na bloga właśnie z tego Social Media, co z jednej strony nie jest zaskoczeniem, ale z drugiej pokazuje, że dobrze napisane treści nie muszą wcale tracić zasięgów, jak to się często słyszy od osób zajmujących się marketingiem.

Największym zaskoczeniem jednak był dla mnie materiał na YouTube, który bardzo się przyjął. Dwa ostatnie filmy zobaczyło ponad 11 000 osób! Dodatkowo jeden i drugi materiały trafił na stronę główną na Wykop. To właśnie dzięki temu wykop efektowi udało mi się zgromadzić ponad 700 nowych osób na kanale w ciągu zaledwie kilku dni.

Łącznie koszty to 803,33 zł oraz 0,00 zł zarobków.

Koszty:

 • Serwer – 52,27 zł
 • Reklama na Facebook – 426,32 zł
 • Adobe Premiere Pro – 90,00 zł
 • Kursy – 39,99 zł
 • Czasopisma – 24,99 zł
 • Dropbox – 50,76 zł
 • Sprzęt – 119,00 zł

Zarobki:

 • Całość – 0,00 zł netto 

Łącznie koszty na blogu od listopada i końca marca to dokładnie 4898,69 zł.

Social media

 

Poniżej pełne statystyki z dwóch miesięcy.

Facebook

Luty 2020: 2162 polubień / 2210 obserwujących / 59 postów / 1027 osób na grupie

Marzec 2020: 3191 polubień / 3258 obserwujących / 76 postów / 1499 osób na grupie


Instagram

Luty 2020: 1388 obserwujących / 168 postów

Marzec 2020: 1448 obserwujących / 179 postów


LinkedIn

Luty 2020: 3242 osób /  54 publikacje

Marzec 2020: 3323 osób /  67 publikacje


Twitter

Luty 2020: 291 osób / 178 tweetów

Marzec 2020: 376 osób / 203 tweety


YouTube

Luty 2020: 7 video / 223 sub

Marzec 2020: 11 video / 1101 sub

Pełne statystyki na przestrzeni dwóch miesięcy

Komentarzy i wiadomości

Luty 2020: 108 komentarzy / 332 wiadomości

Marzec 2020: 136 komentarzy / 594 wiadomości


Zapisani na Newsletter

Luty 2020: 427 wszystkich / 319 potwierdzonych

Marzec 2020: 564 wszystkich / 423 potwierdzonych


Użytkownicy

Luty 2020: 1394 unikalnych użytkowników

Marzec 2020: 2229 unikalnych użytkowników


Nowi użytkownicy

Luty 2020: 1170 nowych użytkowników

Marzec 2020: 2034 nowych użytkowników


Sesje

Luty 2020: 2226 wejść

Marzec 2020: 3187 wejść


Sesje na użytkownika

Luty 2020: 1,60

Marzec 2020: 1,43


Odsłony

Luty 2020: 3733 łącznych wyświetleń strony

Marzec 2020: 5776 łącznych wyświetleń strony


Strony/sesja

Luty 2020: 1,68 strony na jedno wejście

Marzec 2020: 1,81 strony na jedno wejście


Śr. czas trwania sesji

Luty 2020: 1 minuta 42 sekundy

Marzec 2020: 1 minuta 49 sekundy


Współczynnik odrzuceń

Luty 2020: 71,20 %

Marzec 2020: 68,59 %


Ilość z ruchu organicznego

Luty 2020: 216 wejścia z wyszukiwarek internetowych

Marzec 2020: 385 wejścia z wyszukiwarek internetowych

Statystyki w marcu 2020
Rysunek 1. Statystyki w marcu 2020

Podsumowanie

Jak możesz zauważyć, marzec to bardzo zwariowany miesiąc. Często mówi się, że w marcu jak w garncu, co bezpośrednio odnosi się do pogody, jednak mogę to powiedzenie podciągnąć również do tego, co aktualnie na świecie się dzieje, i u mnie osobiście też.

Pozostaje nam wszystkim mocno zacisnąć zęby i próbować żyć normalnie, nie zapominając o własnym rozwoju, który może teraz wejść na wyższy poziom.

Bardzo dużo osób ostatnio ze mną rozmawia i ma świetne pomysły na rozwój moich internetowych działalności. Jeżeli Ty masz takie pomysły lub propozycje na przykład współpracy, to pisz śmiało w komentarzu lub prywatnie! Bardzo cenie sobie opinie innych ludzi.

I już zupełnie na koniec zostawiam Ci link do kolejnego wpisu, czyli matura rozszerzona z informatyki – maj 2019.

PS. Będę wdzięczny za komentarze pod tym postem!

PS2. Czeka też na Ciebie prezent. Wystarczy, że zapiszesz się na Newsletter poniżej!

PS3. Dołącz do naszej grupy na Facebook!


Subskrybuj

Zapisz się do Mailowej Akademii Programowania.

MAP to jedyne takie miejsce, gdzie co niedzielę otrzymasz rozwiązanie programistycznego zadania.

Do tego otrzymasz darmowe konsultacje w przypadku odpowiedzi na moje maile. Wspólnie staniemy się lepszymi programistami!

Nie przegap i dołącz już dziś do 747 osób będących w MAP!

Brzmi ciekawie? Nie zwlekaj i dołącz już teraz!

PS. Na start otrzymasz bonus w formie PDF z rozwiązanymi dziesięcioma programistycznymi problemami!

Autor

👨‍💻 .NET and Python programming passionate 🏦 Digtial Banking Solutions 🎓 Student 📊 Psychology 📚 Bookworm 🏠 Warsaw

4 komentarze

 1. Hmm..
  Osobiście nie wydałem ani centa na reklamę, bo znam różne ciekawe techniki promocji, mojego bloga prowadzę całkowicie nie ukierunkowanego na zysk. Nigdy nie zakładałem takiego czynnika, co też widać w moich postach..

  Oczywiście to nie jest mój jedyny blog, czy też projekt, który tworzę od początku. Bez reklamy również można dynamicznie „rosnąć”. Wiele osób, szczególnie na platformie YouTube subskrybuje materiały nie tyle za samą jakość, co za przekaz. Nie zaznajomiłem się ze wszystkimi Twoimi materiałami, bo z całym szacunkiem do Twojej pracy, nie mam na to czasu. Sam skupiam się na tym, aby tworzyć treści.  Oczywiście wpis na blogu przeczytałem. Potem nawet bloka wyłączyłem, żeby może pojawiła się jakaś reklama.. – nic. Zawsze tak robię: na YouTube mam wyłączonego blokera reklam, a z blogami.. to zależy od treści. Jeśli zobaczę, ze ktoś się przynajmniej stara, bo umówmy się, nie każdy musi mieć taki lub większy talent do pisania, jak Ty, czy ja, lecz, jeśli się staram to idzie to wyczuć w treści. Takie osoby staram się wspierać Tym wyświetleniem reklam, bo to są malutkie, drobne cenciki, lecz przy kilkuset osobach miesięcznie, udaje się „odrobić” na chociażby samą domenę za rok, hosting lub cokolwiek innego. 

  Ja nie mam takich kosztów narzędzi, bo korzystam z nieodpłatnych, które pozwalają na komercyjne użycie wyniku pracy programu.

  Jeśli będziesz potrzebował jakiś wskazówek, to wiesz gdzie mnie znaleźć. 
  Na bloga również wkleję komentarz, żeby ładnie Google wszechmogący widział ruch i zainteresowanie. 

  Pozdrawiam,
  Dawid.

 2. Nie wypowiem się na temat statystyk odwiedzin, bo nie mam żadnego punktu odniesienia, ale jestem pod wrażeniem ilości treści, które publikujesz! 😲 Aż mi się głupio zrobiło i jak skończę moje dzisiejsze zadanie (przerabiam dogłębnie algorytmy sortowania z mierzeniem czasu wykonania i rozpisaniem ich wykonania na kartkach krok po kroku – P.S. znasz jakieś dobre źródło uczące rozpisywania algorytmów rekurencyjnych?) to ruszam „4 litery” i uruchamiam swojego bloga. Dzięki za motywację!

  • Cześć 🙂
   Bardzo mi miło, że doceniasz moją pracę.

   Co do rekurencji, jest to temat dość ciężki do analizowania. Sam napisałem o tym w jednym z artykułów na blogu. Co do zewnętrznych źródeł, polecam materiały, które udostępniają uczelnie. Dla przykładu podrzucam PDF z jednej z lubelskich uczelni na temat rekurencji 🙂

   https://pracownik.kul.pl/files/12883/public/wdi/Rekurencja.pdf

   Mam nadzieję, że pomogłem.

   Pozdrawiam, Mateusz.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Programistą być to przewodnik po programistycznym świecie, który każdy zainteresowany programowaniem powinien przeczytać!

X