fbpx

Dziś na warsztat biorę Blockchain, czyli temat ostatnimi czasy bardzo gorący w świecie IT. Celem niniejszego artykułu jest synteza dostępnych informacji związanych z łańcuchami bloków. Pozycja Blockchain w biznesie jest tak silna, że interesują i zajmują się nią największe firmy technologiczne i finansowe na świecie.

Pracując aktualnie w sektorze bankowym, spotykam się z informacjami na temat łańcuchów bloków z dość dużą częstotliwością. Patrząc na objętość wpisu, śmiało mogę powiedzieć, że długo będzie on na tym blogu jednym z najdłuższych. Planuję też jego kontynuację.

Postaram się odpowiedzieć sobie i przede wszystkim Wam na kilka następujących pytań:

 • Skąd takie zainteresowanie Blockchain?
 • Czy system da się złamać?
 • Blockchain zrewolucjonizuje transakcje wykonywane w sieci?
 • Co łączy łańcuchy bloków i kryptowaluty?
 • Jakie są wady i zalety oraz zastosowania Blockchain?
 • Kto jest twórcą i co o nim wiemy?
 • Czym jest mining?
 • W jaki sposób łańcuch bloków jest podobny do WWW?

Jak widać, pytań postawionych powyżej jest sporo. Na te i inne postarałem się odpowiedzieć w sposób maksymalnie obszerny poniżej.

Miłego zagłębienia się w najprawdopodobniej jeden z najbardziej rewolucyjnych systemów od czasu wynalezienia sieci WWW!

Zatrzymaj się!


Książka „Programistą być” to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto interesuje się tematem programowania!

Z książki dowiesz się między innymi o tym:

 • Czy matematykastudia techniczne i język angielski są konieczne do tego, by rozpocząć pracę jako programista?
 • Gdzie szukać informacji o programowaniu i w jaki sposób się uczyć?
 • Jak znaleźć pierwszą pracę i w jaki sposób rozwijać swój programistyczny potencjał?
 • Czym na co dzień zajmuje się programista?
 • Czy każdy może zostać programistą?

I wiele, wiele więcej…


Wprowadzenie

Słowo Blockchain bierze swoją nazwę od słowa block oraz chain, które w wolnym tłumaczeniu znaczą nic innego jak łańcuch bloków. W pierwotnej wersji algorytm nazywał się po prostu blokiem albo łańcuchem. Dopiero w 2016 roku zostało spopularyzowane i połączone w jedno wyrażenie — „łańcuch bloków”. Koncepcję łatwo zobrazować sobie za pomocą łańcucha z ogniwami. Tak też bardzo często technologia Blockchain jest przedstawiana na materiałach graficznych. Łańcuch jest dobrym obrazem, jednak nie do końca odpowiada funkcjonowaniu łańcucha bloków – poniżej rozwinę ten temat.

Początki

Pierwsze informacje o możliwości zapisywania transakcji w sposób rozproszony zostały przedstawione w 1991 roku. Przedstawiły je grupy badawcze pod przewodnictwem Stuarta Habera oraz Scotta Stornetta. Opublikowali swoje badania w Journal of Cryptology  pod tytułemHow to time-stamp a digital document„. Technika ta miała służyć do datowania cyfrowych dokumentów. Prace w tamtym czasie skupiały się na algorytmach kryptograficznych z użyciem drzew skrótów (zwanych inaczej drzewami Merkle lub drzewem hash).

Kolejnym etapem rozwoju Blockchain było powstanie tak zwanego Bit Gold. Była to pierwsza, zdecentralizowana waluta cyfrowa zaprezentowana w 1998 roku przez prawnika i specjalistę w dziedzinie kryptografii Nicka Szabo. Pomimo faktu, że Bit Gold nigdy nie został użyty w celach komercyjnych, to uważa się, że była to pierwsza prymitywna kryptowaluta.

Ewolucja Blockchain wraz z powstaniem kryptowaluty Bitcoin miała miejsce w 2008, a twórcą był niejaki Satoshi Nakamoto. Jest to osoba najprawdopodobniej japońskiego pochodzenia (często mówił się też o grupie osób).

Podsumowując

Blockchain jest zdecentralizowaną bazą danych do rejestracji transakcji. System korzysta z sieci P2P, a nie tak jak większość znanych systemów z centralnej bazy danych. Dzięki kodowaniu informacji za pomocą algorytmów kryptograficznych i sposobie łączenia ze sobą kolejnych bloków łańcucha niemożliwa staje się manipulacja ogniwami. Czynniki te rozwiązują jedną z największych luk systemów scentralizowanych, jaką jest zaufanie do osób trzecich, nazywaną inaczej TPP (third trusted parties).

Blockchain korzysta z sieci peer-to-peer, tworząc rozproszoną bazę danych.

Dzięki bezpieczeństwu i transparentności wiele sektorów rynku zainteresowało się Blockchain. Prekursorem stał się sektor finansowy. Powstałe w 2015 konsorcjum banków wraz z firmami technologicznymi rozpoczęło komercjalizację rozwiązania. Zaraz za nimi podłapały trend inne branże, takie jak energetyczna, która ma zamiar rozliczać transakcję kupna-sprzedaży pomiędzy kontrahentami. Następna w kolejności jest branża medyczna, która chce przechowywać dane na temat pacjentów. Na koniec jeszcze branża ubezpieczeniowa nazwana InsurTech czy wreszcie cały IoT z gromadzeniem ogromnych wolumenów danych.

Bloki i transakcje

Blockchain składa się z następujących jeden po drugim bloków, które to bloki zawierają w sobie skończoną liczbę transakcji. Transakcją w bloku nazywamy jawny zbiór informacji podpisany kryptograficznie. Łańcuch zawsze zaczyna się od tak zwanego bloku zero — inaczej genesis block (czarny kolor na rysunku poniżej). Kolejne bloki tworzą łańcuch główny (kolor niebieski). Pozostałe bloki i mniejsze łańcuchy nazywane „sierotami” (kolor czerwony). Po nasyceniu ostatniego bloku w głównym łańcuchu następuje dodanie kolejnego. Proces dodawania nowego bloku nazywa się kopaniem (słowo to nabrało większego znaczenia w kontekście kopania kryptowalut).

Proces kopania jest w swojej strukturze skomplikowany, ale zasadniczo polega na uwierzytelnianiu transakcji i łączeniu ostatniego dodanego bloku z poprzednim.  Z racji tego, że Blockchain jest rozproszony oraz otwarty, każdy użytkownik może brać udział w przesyłaniu transakcji i uwierzytelnianiu.

Blockchain - przykładowy łańcuch
Przykładowy łańcuch bloków.

Użytkownicy dodani do sieci Blockchain są nazywani węzłami i są w stanie dodawać informacje i weryfikować transakcję pozostałych węzłów sieci. Z tego też powodu w sieci zobaczyć można dwa typy użytkowników:

 • uczestników, połączonych w sieć peer-to-peer, którzy poświadczają autentyczność innych transakcji.
 • operatorów, czyli strony, które przeprowadzają między sobą operacje kupna-sprzedaży.

Jak wygląda blok z danymi?

Pojedynczy blok w swojej budowie jest bardzo prosty i dzieli się na:

 • nagłówek, który składa się z czasu utworzenia bloku, wersji bloku, hash-a (unikalny klucz bloku), hash-a poprzedniego bloku (o ile nie jest to blok genesis), bitu trudności.
 • część transakcyjną, która ma ograniczoną ilość (dla przykładu w Bitcoin jest to 1MB danych). Przechowywane są tam między innymi dane odbiorcy i nadawcy transakcji, ilość przesyłanych pieniędzy i tym podobne.

Bloki łączą się jeden za drugim, tak jak pokazał rysunek powyżej, łańcuch główny w sieci jest liniowy. Nie ma możliwości, by blok danych był połączony z więcej niż dwoma innymi blokami. Na rysunku poniżej rozrysowałem przykładowe połączenie ze sobą czterech pierwszych bloków w sieci Blockchain, którą roboczo nazwałem SIEĆ X.

BLOK 1 jest blokiem rozpoczynającym sieć. W nagłówku zawiera KLUCZ BLOKU o umownej wartości 111 (docelowo nazywa się on hash-em). Klucz powstał z połączenia wersji bloku, czasu jego utworzenia, bitu trudności oraz treści „CZĘŚĆ TRANSAKCYJNA 1„. BLOK 2 ma identyczną strukturę, jedyne czym się różni, to dodatkowym identyfikatorem o nazwie POPRZEDNI, który przechowuje KLUCZ BLOKU pierwszego. Analogicznie z blokiem trzy oraz cztery.

Blockchain - przykładowy łańcuch
Przykładowy wygląd bloków połączony w łańcuch.

Po zobrazowaniu łańcucha i przybliżeniu budowy bloków widzimy tu pewien schemat, który powoduje, że praktycznie niemożliwe jest poprzestawianie kolejności. Każda taka operacja wiąże się z przeliczeniem nowych wartości kluczy. Im dalej w łańcuchu nastąpi próba modyfikacji, tym większa lawina zmian czeka cały łańcuch. 

Zalety i wady Blockchain

Każdy zdroworozsądkowy człowiek, który styka się z nową technologią prędzej czy później zastanawia się. jakie są plusy i minusy danego rozwiązania. W przypadku tak rewolucyjnego mechanizmu, jakim jest Blockchain, na początku przychodzą na myśl niezliczone jego zalety,  jednak po głębszym zapoznaniu się zauważamy rysy na idealnej powierzchni. Jak już wcześniej wspominałem, przewagą łańcucha bloków nad innymi systemami przechowującym dane jest jego rozproszony charakter. Trzeba pamiętać, że w przyrodzie nic nie ginie i nie ma nic za darmo. Tu również jest tak samo.

Zalety

Transparentność 

Łańcuch bloków w wersji publicznej jest całkowicie otwarty i dostępny dla każdego użytkownika z dostępem do internetu. Wszyscy podłączeni do sieci Blockchain są w stanie śledzić transakcje na bieżąco, posiadając własną kopię łańcucha na lokalnym hoście. Oszustwa i próby ukrycia nieuczciwych transakcji są w takim systemie niemożliwe, co czyni tę technologię idealną dla takich instytucji jak banki, firmy ubezpieczeniowe czy systemy z rodziny IoT.  Transparentność rozproszonej bazy danych daje jeszcze jedną możliwość — każdy nowo dołączony użytkownik niemalże z marszu może rozpocząć tworzenie swoich transakcji bez obawy o bezpieczeństwo. Dzieje się tak dlatego, że miliony innych użytkowników od razu widzi nową transakcję i są gotowi weryfikować jej poprawność. Bez jawnego charakteru nie byłoby to możliwe.

Rozproszenie

Jest to jedna z głównych przewag Blockchain nad centralnymi bazami danych. Dane umiejscowione są na dziesiątkach tysięcy urządzeń rozlokowanych na całym świecie, natomiast w tradycyjnej wersji system bazodanowy jest rozproszony maksymalnie na kilku, do kilkudziesięciu serwerach. Dzięki takiemu charakterowi budowy łańcuch bloków nie jest w ogóle podatny na awarie urządzeń, ponieważ każdy host w sieci posiada lokalną kopię danych. Odłączenie się pojedynczego użytkownika jest dla sieci nieodczuwalne, przez co nie istnieje jeden punkt awarii. Rozproszenie bazy danych daje też ogromną przewagę nad grupami atakującymi. Nie ma na ten moment możliwości skutecznego ataku na rozbudowaną sieć Blockchain.

Stabilność rozwiązania

Zaleta ta jest ściśle powiązana z rozproszeniem bazy danych. Jak już wyżej wspomniałem, cechy takie jak brak jednego punktu awarii, praktycznie niemożliwa skuteczna próba cyberataku czy lokalne kopie danych na każdym hoście powodują praktycznie 100% stabilności i niezawodności. Warto przy tym punkcie nadmienić, że Bitcoin, który opiera się na łańcuchu bloków (powstanie datuje się na rok 2009) ani razu nie przerwał swojego działania! W systemach centralnych nigdy nie zdarzyła się taka sytuacja, by baza danych przez wiele lat była cały czas w gotowości!

Niezależność

Rozproszenie wiąże się z jeszcze jedną zaletą, chodzi oczywiście o to, że system nie jest zależny od żadnego podmiotu, zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego. Mamy gwarancję, że dzięki rozrzuceniu danych w sieci żaden bank czy polityka państwa nie będzie w stanie uregulować łańcucha. Są oczywiście próby tego typu w przypadku, chociażby Bitcoin, którego zakazuje się w takich krajach jak Wenezuela czy Tajlandia, ale same dane w żaden sposób nie podlegają kontroli odgórnie narzuconych przez system.

Trustless System

Inna nazwa to protokół niewymagający zaufania. Jednym z wielkich problemów między innymi banków jest zaufanie. Pomiędzy przelewem pieniędzy z jednego konta na drugi czuwa podmiot trzeci (zwany pośrednikiem lub z angielskiego third-party), który pilnuje, by pieniądze z punktu A w bezpieczny sposób trafiły do punktu B. Jest to bardzo kosztowny, czasochłonny i narażony na ataki proces. Problem ten nie występuje natomiast w łańcuchu bloków. Zamiast pośrednika mamy użytkowników sieci, którzy weryfikują transakcje innych użytkowników. Nazwa pochodzi od kopania (mining) i jest to bardzo popularny termin wśród osób zajmujących się pozyskiwaniem kryptowalut. Dzięki temu system jest dużo tańszy i nie wymaga pobierania opłat od stron, które wymieniają się danymi. Dodatkowo dane są transferowane w ułamkach sekund, a nie tak jak w przypadku, chociażby przelewów bankowych, które w ich międzynarodowej wersji mogą trwać nawet kilka dni.

Anonimowość

Dużo dywaguje się na temat użytkowników dołączonych do łańcucha bloków oraz tym, że dodają transakcję i przechowują oni kopię łańcucha na swoich prywatnych urządzeniach. Mimo tak wielkiej integracji z systemem są oni w pełni anonimowi dla innych. Oczywiście wiele osób upatruje w tym atucie również wady, ponieważ użytkownicy bezkarnie mogą próbować lokować swoje pieniądze w kryptowalutach bez identyfikacji. Wiele instytucji wprowadzające rozproszoną sieć do swojej organizacji stara się jednak zapisywać niektóre informacje na temat hostów, które pojawiają się w sieci. Sieć taka jednak staje się częściowo prywatna i traci pewne cechy sieci Blockchain.

Wady

Rozmiary

O ile przechowywanie tych samych danych lokalnie na każdym z hostów możemy uznać za zaletę w przypadku mniejszych łańcuchów, tak również jest to dużą wadą. Dla przykładu można podać księgę danych Bitcoin, która waży dobre kilkaset GB! Obok tak wielkiej ilości danych ciężko jest przejść zwykłemu użytkownikowi sieci obojętnie. Zagrożeniem w przypadku gigantycznych łańcuchów jest powolne wykruszanie się węzłów z sieci, przez co spadnie jej odporność na ataki i opłacalność.

Atak 51%

Zagrożenie to nabiera na sile w przypadku, który opisałem powyżej, czyli zmniejszania się ilości użytkowników w sieci Blockchain. Za bezpieczeństwem łańcucha stoi między innymi algorytm Proof of Work, który aktualnie decyduje o sile rozproszonych sieci. Aby przejąć kontrolę nad łańcuchem bloków, trzeba posiadać ponad 50% mocy obliczeniowej w łańcuchu danych. Dla przykładu, jeżeli sieć składa się z 10000 komputerów, to wystarczy dołączyć 10001 urządzeń o takiej samej mocy obliczeniowej, by zacząć łamać zabezpieczenia i rozpocząć modyfikację w łańcuchu. Mimo tego, że taki atak jest możliwy, to nie zauważono skutecznych prób ataku w wielkich systemach. Powodem tego jest ogromna moc obliczeniowa, którą trzeba by było dysponować, by z powodzeniem zmienić kolejność bloków na przykład w kryptowalucie Bitcoin.

Szacuje się, że będzie to możliwe dopiero za pomocą komputerów kwantowych. Nawet jeżeli atak udałoby się przeprowadzić, to moc obliczeniowa urządzeń próbujących wprowadzić złe zmiany w łańcuchu pozwoliłaby jedynie na zmianę tylko kilku początkowych bloków danych, co w kwestiach ekonomicznych jest totalnie nieopłacalne (na pewno odbiłoby się to na wiarygodności kryptowalut i mogłoby przyczynić się do sporego krachu na giełdach).

Podsumowując

Mniejszych lub większych zalet i wad łańcucha bloków możemy znaleźć więcej, jednak starałem się uwidocznić tylko te najważniejsze. Jedną z takich zalet, która dopiero przybiera na sile, jest łatwość wdrożenia Blockchain praktycznie do każdej branży w sposób zautomatyzowany. Powstaje do tego niezliczona ilość systemów, które potrzebują „wygrzania na produkcji”.

Blockchain a kryptowaluty

Ostatnimi czasy zarówno Blockchain, jak i cyfrowe waluty są bardzo gorącymi tematami. Sama wartość tego rynku przyprawia o zawrót głowy i wyceniana jest na ponad 2,35 bln dolarów (stan na rok 2021)! Co prawda specjaliści nie są w tej kwestii zgodni, ale same spekulacje robią olbrzymie wrażenie. W początkowych latach działania Bitcoina mało kto wiedział cokolwiek na temat łańcucha bloków. Teraz trend się odwraca i dzięki ingerencji instytucji finansowych w połączeniu z firmami technologicznymi tematem przewodnim staje się Blockchain, który bezpośrednio stoi za walutami cyfrowymi. Zadziało się tak dlatego, że bardzo wrażliwy na bezpieczeństwo sektor gospodarki, jakim są banki zainwestował ogromne środki i zaczęło powstawać wiele firm zajmujących się tymi zagadnieniem. Nie oznacza to jednak, że banki zainteresowały się kryptowalutami. Ich celem stało się poznanie i zastosowanie technologii, na której kryptowaluty się opierają.

Czym jest kryptowaluta?

W ogólnym uproszczeniu jest to forma cyfrowego pieniądza (inaczej nazywanego digital currencies lub virtual currencies). Została stworzona w formie elektronicznej, tak też jest przechowywana i przesyłana. Waluty takie jak Bitcoin, Ethereum, Ripple czy Libra nie są dostępne w formie drukowanej. Inaczej mówiąc, nie mają formy fizycznej. Jedną z zalet obrotem wirtualnej gotówki jest to, że transfer waluty od użytkownika A do użytkownika B odbywa się natychmiast. W formie tradycyjnej czas ten rozciąga się na godziny, a nawet dni. Przez brak fizyczności pojawiają się jednak pewne problemy z regulacjami. Żadna instytucja centralna nie jest w stanie nadzorować i regulować prawnie obrotu tego typu wartościami.

Popularność kryptowalut

Celem cyfrowych walut jest przede wszystkim szybkość transakcji, ale także pominięcie pośredników oraz powiązanych z nimi opłat. Wszystkie te czynniki wpływają na rosnącą popularność, która najmocniej uwidoczniła się w przypadku Bitcoina. Kurs Bitcoin w szczytowym momencie wynosił ponad 225 000 zł za sztukę! W ostatnich latach powstało setki walut wirtualnych, które przyjmują najróżniejsze modyfikacje w stosunku do swojego „starszego brata”. Sytuacja ta pociągnęła za sobą zmianę podejścia do inwestowania na giełdach. Dodatkowo zatarły się różnice między standardowymi formami płatności a płatnościami z użyciem kryptowalut. Gdy popatrzymy na skok ilości portfeli elektronicznych z około 9 milionów w roku 2013 do przeszło 105 milionów w roku 2021, to trend ten jeszcze mocniej daje się odczuć.

W szczytowym momencie wartość Bitcoin wynosiła ponad 225 000 zł za sztukę!

Wielu badaczy i ludzi związanych z inwestowaniem na giełdach wypowiada się na temat przyszłości z różną dozą niepewności. Większość uważa jednak, że mimo ogromnej szybkości rozwoju walut cyfrowych nie ma możliwości oszacowania kiedy, w jaki sposób i czy w ogóle elektroniczna waluta wyprze z rynku standardowe pieniądze.

Użycie technologii Blockchain

Wbrew pozorom użycie technologii Blockchain nie jest takie jednoznaczne i nie ogranicza się tylko do używania w branżach związanych z finansami i kryptowalutami. Oczywiście od tego się zaczęło, ale poniżej postarałem się o możliwie jak najbardziej obszerną informację na temat zastosowań w przeróżnych branżach.

Finanse

Branża finansowa była tą pierwszą i przełomową. Można śmiało powiedzieć, że to właśnie w instytucjach takich jak banki technologia łańcucha bloków nabrała znaczenia i wszystko ruszyło naprzód. Jak już wyżej wspomniałem, prace rozpoczęło konsorcjum banków z instytucjami technologicznym. W składzie znalazły się takiej jednostki jak:

 • Deutche Bank
 • Bank of America
 • Goldman Sachs
 • ING
 • Citi
 • Societe Generale
 • Barclays
 • JP Morgan
 • HSBC
 • Credit Suisse
 • Morgan Stanley

Firmy te zrzeszyły się po to, by wypracować wspólne standardy i procedury. Razem ustaliły, że Blockchain rozwiąże problemy związane z bezpieczeństwem transakcji, wysokimi kosztami operacyjnymi, elastycznością dotychczasowych aktualnych rozwiązań technologicznych oraz zwiększeniem komfortu klientów podczas korzystania z produktów finansowych.

Ubezpieczenia

Branża bardzo podobna do bankowości. Generuje bardzo dużo danych, zawieranych jest wiele transakcji i przetwarzany jest ogrom informacji historycznych na temat pojedynczej osoby. Głównymi transakcjami, które mogą być przechowywane w sieci rozproszonej to zawarte umowy oraz weryfikacje roszczeń klientów. Następstwem może być automatyczna wypłata odszkodowań. Tu swoją przewagę nad centralnymi systemami ma właśnie łańcucha bloków. Jego bezpieczeństwo i szybkość gwarantują poprawne działanie w tego typu branżach. Widać to będzie na przykład w sytuacjach, gdy uczestnicy zdarzeń będą próbować kilkukrotnie zgłosić roszczenie i uzyskać to samo odszkodowanie kilka razy. Sam sposób działania Blockchain na to nie pozwoli.

Warto tu nadmienić, że już pierwsze prace zostały poczynione i w zeszłym roku jedna z firm ubezpieczeniowych wprowadziła do swojej oferty ubezpieczenie wypłacane automatycznie przy zastosowaniu Smart Contracts (o SC poniżej w Czy wiesz, że) opartym na łańcuchu bloków Ethereum.

Energetyka

Kolejną po branży finansowej i ubezpieczeniowej jest branża energetyczna. Również o niej w tym artykule wspominałem wyżej. W tym przypadku producenci energii poczuli siłę w łańcuchu bloków podczas rozliczania transakcji kupna-sprzedaży energii. Obecnie duże korporacje mają problem z rozliczaniem coraz to mniejszych podmiotów ze zużytej ilości energii. Gdy dodamy do tego używanie w domowych gospodarstwach systemów takich jak fotowoltaiczne i oddawanie części energii do sieci kosztem redukcji kosztów gospodarstwa to sprawa się komplikuje. Tu z pomocą przychodzi właśnie Blockchain, ze swoją transparentnością i szybkością rozliczania transakcji.

Wszystko to zmierza do tego, by pozbyć się jednostek centralnych i by rozliczenia były bezpośrednie, bez powiązania z instytucjami lub organizacjami trzecimi. Redukuje to tak samo, jak w przypadku banków koszt pojedynczej transakcji. Jednym z zagrożeń, które dręczą duże firmy zajmujące się dostawami prądu, jest to, że w rozproszonym modelu rozliczeń gospodarstwo domowe produkujące nadmiar prądu nie musi zwracać je bezpośrednio do centralnej jednostki, tylko sprzedać je sąsiadowi bez pośredników. Powoduje to jednak, że dostrzegamy też plusy. Jednym z nich jest prognozowany wzrost instalacji fotowoltaicznych, co jednocześnie wpłynie między innymi na redukcję emisji dwutlenku węgla produkowanego przez największe elektrownie węglowe.

Hurtownie danych

Jest to jedno z ciekawszych zastosowań Blockchain. Na ten moment ciężko to sobie wyobrazić, ze względu na to, że kopia łańcucha bloków spoczywa lokalnie na każdym węźle dołączonym do sieci. Przy odpowiednich optymalizacjach jednak powstają pewnego rodzaju systemy do przechowywania określonych danych takich jak:

 • skany dokumentów
 • baza książek
 • historia użytkownika
 • dane wyborcze
 • statystyki

Jest to może bardzo ogólny punkt, ale jakże istotny. Można zauważyć powiązania z sektorami już omówionymi, jednak wiele firm, które nie bazują na transakcjach potrzebuje bezpiecznie przechowywać dane w hurtowni w ściśle sklasyfikowany sposób. Do tego łańcuch bloków wydaje się wręcz idealnym rozwiązaniem.

Wdrożenia Blockchain

Jak już jesteśmy w temacie wdrożeń systemów opartych na Blockchain, warto wymienić tu takie kraje jak Gruzja i Estonia. Kraje te zaczęły korzystać z technologii w rozwiązaniach w sektorze administracji publicznej — Gruzja utworzyła bezpieczny rejestr do zarządzania aktami własności i nieruchomości, Estonia natomiast wprowadziła elektroniczny dokument tożsamości. Szwajcaria i Singapur poszły trochę inną drogą i banki w tych krajach testują kryptowaluty, które w przyszłości miałyby być walutą narodową. Do tego samego przymierzają się Rosja i Ukraina. Stany Zjednoczone również dołożyły cegiełkę, chodzi mianowicie o rozwiązanie firmy IBM dotyczące polis ubezpieczeniowych. Rozwiązanie to jest protokołem, który nosi tajemniczą nazwę Fabric.

Podsumowując

Jak widać, zastosowania systemów tego typu są praktycznie nieograniczone. Już teraz możemy zaobserwować wysyp firm, które swoją działalność opierają na rozproszonej sieci. Jedną z głównych barier jest zaufanie klientów i przedsiębiorstw do tego typu rozwiązania. Do tej pory dane głównie były magazynowane w centralnych strukturach. W przypadku Blockchain wszystko się zmienia. Wymaga to ogromu pracy, standaryzacji i wielu nowych przepisów. Jesteśmy już jednak jako cywilizacja o krok dalej i wierzę, że w najbliższych latach będziemy obserwować rozkwit rozwiązań rozproszonych. Takie rozwiązanie wprowadziła firma Axa, która wypłaca w ten sposób odszkodowania od spóźnionych lotów.

Czy wiesz, że…

Niezaprzeczalnie Blockchain zmienia nasz świat, wyewoluowało z niego wiele kryptowalut, a jedną z najpopularniejszych jest Bitcoin. Aktualnie wydobytych jest około 16 i pół miliona sztuk z około 21 milionów. Przewiduje się, że ostatni Bitcoin wykopiemy w roku 2140! W 2013 roku zostało wydobyte połowę dostępnych monet, 99,8% coinów zostanie wydobytych do 2040 roku. Przez ostatnie 100 lat wykopane zostanie jedynie 42000 wirtualnych monet. Najniższą jednostką Bitcoina jest 1 satoshi = 0,00000001 BTC, który wziął swą nazwę od twórcy.

Waluta cyfrowa

Blockchain i kryptowaluty są z nami już od przeszło dekady. Aktualnie widać wielki boom w mainstream na cyfrową walutę. Wielkie firmy technologiczne inwestują w łańcuchy bloków. Jedną z takich firm jest Facebook, który pokazał w tym roku swoją walutę cyfrową o nazwie Libra i planuje w połowie 2020 roku uruchomić płatności za jej pomocą. Inną drogą poszedł Amazon. Gigant lubi zaskakiwać i tym razem nie mogło być inaczej. Zaprezentował nowy produkt oparty na Blockchain o nazwie Amazon Managed Blockchain (AMB). Daje on użytkownikom możliwość zbudowania własnej, skalowanej sieci Blockchain. Dostępne są też urządzenia (nazywane elektronicznym portfelem) do przechowywania i przenoszenia w sposób fizyczny kryptowalut. Wielu producentów smartfonów również zaczęło umożliwiać przechowywanie cyfrowych pieniędzy. Chodzi tu o takich producentów jak Apple, Samsung czy HTC.

Smart Contracts

Wyżej wspomniałem o pojęciu Smart Contracts. Czym więc jest? Osoby znające język angielski lub umiejące korzystać z tłumaczy na pewno sprawdziły, że jest to coś, co po polsku brzmi „Inteligentny kontrakt”. Nazwa brzmi dość intrygująco. Mimo wszystko lepszym odpowiednikiem tłumaczenia jest Inteligentna Umowa. Jest to coś w rodzaju warunku „Jeżeli zadzieje się sytuacja A, wykonaj natychmiast sytuację B”. Bardzo dobrze oddaje to sytuacja w instytucjach ubezpieczeniowych. Zweryfikowana i potwierdzona zostaje szkoda (Sytuacja A) i od razu wykonuje się przelew do osoby poszkodowanej (Sytuacja B).

Blockchain — Podsumowanie

Jak widać, temat jest bardzo szeroki i dotyka wielu dziedzin, zarówno tych technicznych, jak i biznesowych. Za cel postawiłem sobie przeanalizowanie tematu z wielu różnych stron i zebranie według mnie najciekawszych i najbardziej wartościowych informacji. Nie skupiałem się przy tym na zbyt wnikliwą analizę tematu, jednak czuję wielki niedosyt! Temat bardzo mnie zaciekawił i zapewne pojawi się na temat Blockchain i kryptowalut jeszcze kilka wpisów. Balans jednak musi być zachowany i już w następnym wpisie poruszę temat matematyczny, a mianowicie ciekawą metodę wyliczania liczby Pi. Więcej pod linkiem.  


PS. Będę wdzięczny za komentarze pod tym postem!

PS2. Czeka też na Ciebie prezent. Wystarczy, że zapiszesz się na Newsletter poniżej!

PS3. Dołącz do naszej grupy na Facebook!

Mailowa Akademia Programowania

Zapisz się do Mailowej Akademii Programowania.

MAP to jedyne takie miejsce, gdzie co niedzielę otrzymasz rozwiązanie programistycznego zadania.

Do tego otrzymasz darmowe konsultacje w przypadku odpowiedzi na moje maile. Wspólnie staniemy się lepszymi programistami!

Nie przegap i dołącz już dziś do 747 osób będących w MAP!

Brzmi ciekawie? Nie zwlekaj i dołącz już teraz!

PS. Na start otrzymasz bonus w formie PDF z rozwiązanymi dziesięcioma programistycznymi problemami!

Źródła

https://www.mercatus.org/system/files/Brito_BitcoinPrimer.pdf
https://www.imf.org/external/pubs/ft/sdn/2016/sdn1603.pdf
https://www.wired.co.uk/article/blockchain-disrupting-music-mycelia
https://www.reuters.com/article/us-tech-blockchain-ibm-idUSKCN11Y28D
https://www.youtube.com/watch?v=Pl8OlkkwRpc
https://fortune.com/2016/05/15/leaderless-blockchain-vc-fund/
https://www.ey.com/Publication/vwLUAssets/ey-blockchain-reaction-tech-companies-plan-for-critical-mass/$FILE/ey-blockchain-reaction.pdf
https://fortune.com/2016/09/22/blockchain-music-disruption/
https://www.youtube.com/watch?v=xCHab0dNnj4
https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/blockchain-i-kryptowaluty-jak-to-dziala/mde9g3x
https://bithub.pl/felietony/technologia-blockchain-wykorzystanie/
https://channels.theinnovationenterprise.com/articles/blockchain-top-trends-in-2017
https://www.xtb.com/pl/bitcoin-kb
https://reason.com/video/bitcoin-consensus-blockchain-wall-street
https://www.reuters.com/article/us-banks-blockchain-ubs-idUSKCN10Z147
https://perfectial.com/blog/leveraging-private-blockchains/
https://github.com/trottier/original-bitcoin
https://antyweb.pl/smart-contracts-tutorial/
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4872313/blockchain-podstawy-technologii-lancucha-blokow-w-25-krokach
https://bithub.pl/artykuly/technologia-blockchain-wlasciwosci-ewolucja-oraz-najciekawsze-przyklady-lancucha-blokow-3-0/
https://kantorbitcoin.pl/ethereum-eth-blockchain-jak-dziala/ 
https://pl.wikibooks.org/wiki/Bitcoin/Wydobywanie
https://www.lazarski.pl/pl/wydzialy-i-jednostki/instytuty/wydzial-ekonomii-i-zarzadzania/centrum-technologii-blockchain/rozwoj-rynku-kryptowalut-na-swiecie/
https://businessinsider.com.pl/technologie/blockchain/blockchain-co-to-jest/vlfytn4
http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.cejsh-28f8f193-b09c-4e8e-9d71-fbd39cb7d717
https://bitcoin.pl/kryptowaluty-i-blockchain-w-mainstreamie/
https://cryptojanusz.pl/top-5-sprzetowych-portfeli-do-przechowywania-bitcoinow-i-innych-kryptowalut
http://tradersarea.pl/blockchain-co-to-jest/
https://businessinsider.com.pl/technologie/blockchain/libra-kryptowaluta-facebooka-premiera/v6s149m 
https://www.lazarski.pl/pl/wydzialy-i-jednostki/instytuty/wydzial-ekonomii-i-zarzadzania/centrum-technologii-blockchain/blockchain-aspekty-technologiczne-oraz-przyklady-zastosowan/
https://www.forbes.pl/technologie/blockchain-sposoby-zastosowania/kyc2kxn
Autor

👨‍💻 .NET and Python programming passionate 🏦 Digtial Banking Solutions 🎓 Student 📊 Psychology 📚 Bookworm 🏠 Warsaw

2 komentarze

 1. Dziękuję ci Mateusz za rozświetlenie trochę tego jakże trudnego w zrozumieniu tematu, czyli blockchain. Trochę o krypto-walutach słyszałem ale nigdy się tym nie interesowałem. Zastanawiam się na jakiej zasadzie działa mining w tym zagadnieniu.

  Słyszałem o ludziach którzy stawiali sobie tzw. „farmy” do kopania krypto-walut. Zawsze się zastanawiałem na jakiej zasadzie to działa i ile można na tym zarobić.

  Smart Contracts kojarzy mi się trochę z wzorcem programowania Promises, choć nie wiem czy to jest odpowiednie skojarzenie.

  Fajny artykuł ale krypto-waluty to trochę jakby czarna magia dla mnie. Chętnie poczytam o tym na twoim blogu więcej :-).

  Pozdrawiam.

  • Dziękuję Mateusz za miłe słowa!

   Temat Blockchain powróci na bloga w niedalekiej przyszłości.

   Serię dodatkowych artykułów możesz przeczytać na portalu https://www.jpktraders.pl, gdzie udostępniałem z twórcami portalu swoja serię artykułów o nazwie ABC Blockchain.

   Pozdrawiam, Mateusz.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Programistą być to przewodnik po programistycznym świecie, który każdy zainteresowany programowaniem powinien przeczytać!

X