fbpx

Liczba 13 podobno jest pechowa. Trafił na nią akurat artykuł na temat „Listopad 2019 — podsumowanie”. Mam nadzieję, że 13 nie będzie oznaczała pecha w dalszej perspektywie. Poniżej odpowiem na poniższe podsumowujące miesiąc pytania.

 • Ile osób odwiedziło bloga?
 • Jaki jest wpływ Social Media na wynik oglądalności?
 • Co wygląda dobrze, a co warto poprawić?
 • Jak rysuje się przyszłość bloga?

Podsumowania są super i moim celem jest publikacja tego typu wpisu każdego pierwszego dnia miesiąca. Forma będzie luźna, ale postaram się przedstawiać statystyki, kwoty i przemyślenia w schemacie, który znany i widoczny jest w innych moich publikacjach.

Jeżeli forma jest dla Ciebie mało czytelna, to podziel się proszę uwagami w komentarzu.

Zaczynamy!

Listopad 2019 — Wprowadzenie

Jak pewnie zdążyłeś/ś się zorientować, blog wystartował 10 listopada 2019 a plany co do niego miałem już rok temu. Prace oficjalnie zacząłem z końcem maja i sukcesywnie przez kilka miesięcy budowałem to miejsce. Musisz mi uwierzyć, ale właśnie to pierwsze podsumowanie jest dla mnie szczególne! Wbrew pozorom, jednak jest to mój pierwszy artykuł, którego pisanie szło mi aż tak ciężko. Może wynika to z pewnego rodzaju ekscytacji.

Miałem dużo myśli w głowie przez to całe pozytywne zamieszanie, ale totalnie nie mogłem się uzewnętrznić. Wypiłem jednak solidną ilość kawy, poświęciłem dwa długie wieczory i wylałem z siebie wszystkie przemyślenia poparte analizą statystyk.

Każda praca jest dobra, o ile jest dobrze wykonywana.

Albert Einstein

Po pierwsze, życie zawodowe

Warto wspomnieć dwa słowa o aspektach innych niż samo pisanie bloga. 40 godzin tygodniowo spędzam, pracując nad projektem bankowym. Sprawia mi on równie dużo frajdy i poczucia rozwoju co blog. Dlatego też blogowanie traktuję jako coś długofalowego i nienastawionego na zarobek w pierwszym okresie jego istnienia. Co prawda plany na 2020 rok mam duże, zarówno w stosunku do pracy zawodowej, jak i do tego miejsca w sieci. O tym szerzej wspomnę za miesiąc.

Ostatnimi czasy działo się w moim życiu zawodowym więcej niż przez rok, czy nawet dwa lata. Rozmawiałem z ponad 100-tką osób, którym blog przypadł do gustu, ilość odwiedzin strony liczona jest w setkach dziennie, a Social Media wariują, przez co jestem przyczepiony do telefonu 24/7. O statystykach wspomnę poniżej.

Te 20 dni listopada spowodowało, że poznałem wielu wartościowych ludzi, wystąpię na co najmniej jednej konferencji, napiszę kilka artykułów dla innych i jestem na etapie dopinania formalności pod moją kolejną działalność. Jeżeli ktoś miesiąc temu powiedziałby mi o tak dużej ilości profitów z opisywania programistycznych zagadnień na blogu, to po prostu nie uwierzyłbym! Polecam każdemu założyć bloga i cieszyć się z małych osiągnięć na nim. 

Podsumowując

Warto na chwilę w takich momentach się zatrzymać i docenić to, co się ma. Ludzi wokół, pracę, możliwości i mnogość pomysłów. Ważne jest, by w życiu zawodowym być osobą autentyczną, wiarygodną i profesjonalną.

Dawaj z siebie 120% i prędzej czy później będziesz nagradzany.

W stosunku do poprzednich pracodawców czy aktualnych firm, z który współpracuję lub będę współpracował, jestem pozytywnie nastawiony.

Profesjonalizm nigdy nie jest dziełem przypadku. Pasja rodzi profesjonalizm. Profesjonalizm daje jakość. A jakość to jest luksus w życiu.

Jacek Walkiewicz

Zawsze jednak pamiętam, by dobro osobiste stawiać ponad pieniędzmi i nie patrzeć przez ich pryzmat. Nawet jeżeli gdzieś za milionami stoją ludzie i będą na nas krzywo patrzeć, to gdzieś ponad tym każdy z nas jest człowiekiem. Na tym samym poziomie i tak samo równi wobec praw natury.

Po drugie, kwestie samego bloga

Gdy informowałem o starcie bloga, miałem przygotowane 10 artykułów i cztery w trakcie opracowywania. Nie miałem pomysłu na kolejne. Aktualnie mam zaplanowaną kolejkę tematów aż do końca marca 2020 oraz 10 bonusowych artykułów na inne okazje. Mój pracoholizm się nasilił. Moi najbliżsi cieszą się z mojego małego sukcesu, lecz z drugiej strony jest im smutno, że mam mniej czasu dla nich. Dziękuję im za cierpliwość oraz wyrozumiałość. Każdy mój sukces jest przede wszystkim ich zasługą.

Wracając do meritum — blogowanie wydawało mi się proste. Do momentu, gdy nie zacząłem pisać, odpowiadać na komentarze i wiadomości, prowadzić Social Media oraz analizować materiały dodatkowe do artykułów i prezentacji. Mimo wszystko czuję pełną satysfakcję z przekazywanej wiedzy. Ponad 90% komentarzy było pozytywnych, co tylko utwierdza mnie w przekonaniu o sensie blogowania i dzielenia się wiedzą.

Podsumowując

Cała otoczka wokół strony, jaka się wytworzyła, powoduje utworzenie samonapędzającej się machiny. Niewątpliwie traktuję bloga jako mój mały sukces i patrzę w przyszłość z radością i dodatkowymi pokładami motywacji. Zachowuję jednak zimną głowę. Mam parę ciekawych pomysłów na nadchodzący 2020 rok i będę się nimi dzielił w odpowiednich momentach.

Tworzenie społeczności wokół pomysłu pełnego pasji i ambicji to coś wspaniałego. Chciałbym, by każdy człowiek doświadczał takich uczuć, jakie rodzą się we mnie. Świat byłby wtedy dużo lepszym miejscem!

Po trzecie, wydatki i zarobki

Podczas rozmów z zainteresowanymi osobami padały pytania o kwestie pieniędzy. Ile wydałem na budowę bloga, ile miesięcznie wydaję na utrzymanie, czy już coś zarobiłem. Pytania te w początkowej fazie projektu wydają się tymi z gatunku łatwych. Jednak gdy wziąłem kalkulator, odpaliłem zapomnianego Excela z budżetem, to lekko się zdziwiłem ilością drobnych kwot i całkowitej sumy.

Koszty:

 • Szablon – 270.84 zł
 • Serwer – 131,04 zł
 • Domena – 14,75 zł
 • SSL – 100,00 zł
 • Prace graficzne – 275,00 zł
 • Reklama na Facebook – 38,58 zł
 • Sesja zdjęciowa – 50,00 zł
 • Kursy Udemy – 139,96 zł
 • Wyjazdy + hotele (powiązane z blogiem) – 974,25 zł
 • Książki i czasopisma – 245,90 zł

Zarobki:

 • Całość – 0,00 zł

Łącznie do 30 listopada 2019 roku wydałem 2240,31 zł, a zarobiłem okrągłe 0 zł. Szacuję, że wydatki miesięczne teraz będą oscylować w kwocie 500 zł miesięcznie przez pierwsze pół roku i będą to głównie koszty marketingowe i prac graficznych. Później wzrosną!

Podsumowując

Wydatki to temat ciężki, ponieważ jestem osobą, która stara się planować budżet i nie wydawać zbyt dużych ilości pieniędzy. Nie nastawiam się też w początkowej fazie bloga na to, że będę tu zarabiał pieniądze. To miejsce traktuję jak moje prywatne portfolio i okazję do nauki oraz przekazywania wiedzy innym. Przy okazji poznaję świetne osoby i dyskutuję z nimi na przeróżne tematy.

Mogę temat pieniędzy w stosunku do bloga spuentować dwoma słowami.

Pasja kosztuje!

Po czwarte, social media

Niewątpliwie jest to mój konik i ponad 70% osób, które odwiedziło blog, przyszło na stronę właśnie z mediów społecznościowych. 80% komentarzy dotyczących bloga pojawiło się również tam. Liczby te nie mogą dziwić, ponieważ z wielu międzynarodowych statystyk wynika, że większość ludzi na świecie z dostępem do internetu z SM korzysta.

Jednak wbrew pozorom świat IT, a zwłaszcza programiści w wielu przypadkach omijają media społecznościowe szerokim łukiem. Dowiedziałem się o tym na evencie dotyczącym największych platform social media. Jedna z osób pisała nawet pracę dyplomową na ten temat. Okazuje się bowiem, że na 1000 ankietowanych osób ze świata IT, 350 nie posiada nawet Facebook, nie mówiąc o IG, Twitter czy Linkedin, który jest tak bardzo popularny wśród specjalistów. Statystyka ciekawa i moim celem będzie docieranie do osób z tego grona!

Wykres kołowy przedstawiający ilość pozyskanych osób na stronie
Rysunek 1. Wykres kołowy z % rozkładem pozyskania ruchu na stronie.

Social w liczbach

 • Facebook – 308 polubień / 313 obserwujących / 22 posty
 • Instagram – 932 obserwujących / 83 zdjęcia
 • Linkedin – 2081 osób / 19 publikacji
 • Twitter – 130 osób / 61 tweetów

Podsumowując

Jedną z ciekawych rzeczy, którą zauważyłem podczas prowadzenia Social Media, jest nauka. Faktem jest to, że tak naprawdę dopiero w przypadku promowania bloga uczę się obycia z tymi platformami. Okazało się, że jako zwykły użytkownik, niemający nigdy potrzeby docierania do większej ilości osób, obsługi reklam czy postowania w sposób cykliczny nic nie wiem na temat mediów społecznościowych.

Aby zainteresować inne osoby, trzeba wiele czytać, eksperymentować i rozmawiać z bardziej doświadczonymi osobami ze świata marketingu. Gdy ktoś zapyta mnie, czy warto być tam aktywnym, wtedy odpowiadam twierdząco i pokazuję statystyki zebrane w tym artykule.

Po piąte, blogowe statystyki

Czas najwyższy na najważniejsze statystyki! A w tym temacie działo się bardzo dużo pozytywnych rzeczy. Zaczynając w maju prace nad blogiem, przewidywałem, że pierwsze tygodnie będą ciekawe i intensywne, ale nie myślałem, że aż tak.

Status

 • Komentarzy i wiadomości – 51 komentarzy / 87 wiadomości
 • Zapisani na Newsletter – 56 wszystkich / 51 potwierdzonych
 • Użytkownicy – 3846 unikalnych użytkowników
 • Nowi użytkownicy – 3841 nowych użytkowników
 • Sesje – 5121 wejść
 • Sesje na użytkownika – 1,33
 • Odsłony – 8484 łącznych wyświetleń strony
 • Strony/sesja – 1,66 strony na jedno wejście
 • Śr. czas trwania sesji – 1 minuta 32 sekundy
 • Współczynnik odrzuceń – 74,38%
 • Ilość z ruchu organicznego – 35 wejść z wyszukiwarek internetowych
Wykres zawierający statystyki odwiedzin za okres od 10 do 30 listopada 2019
Rysunek 2. Statystyki odwiedzin bloga za okres od 10 do 30 listopada 2019.

Patrząc na te liczby, wiem jedno — prowadzenie bloga sens. Wiem też, że dużo osób niezwiązanych z technologiami wchodziło przez ten miesiąc na stronę i było to spowodowane ciekawością, dlatego współczynnik odrzuceń i czas spędzony na stronie nie są zbyt wyśrubowane.

Moim celem na najbliższe miesiące jest osiągniecie wartości współczynnika odrzuceń poniżej 50% i wydłużenie czasu trwania sesji do minimum 3 minut. Optymizmem na pewno napawa ilość pozytywnych komentarzy i osób zapisanych na Newsletter.

Na koniec zostawiłem sobie statystki z ruchu organicznego z wyszukiwarek. Liczby pokazują, że blog zaczyna być widoczny w takich wyszukiwarkach jak Google i to nawet na pierwszej stronie wyszukiwarki (tak jest z artykułami na temat ASCII i DFS).

Podsumowując

Statystyki to coś, co motywuje. Na ponad 130 interakcji z treściami bloga tylko 4 były negatywne albo neutralne! To dla mnie kosmiczny wynik i nie spodziewałem się takiego zainteresowania blogiem. Nieskromnie też napiszę, że takiego otwarcia na blogach technicznych chyba nie było w naszym kraju, a jeżeli były to są to marginalne przypadki.

Bardzo ciekawie prezentuje się rozkład wejść na pojedyncze podstrony. Najwięcej osób wchodziło na post dotyczący ASCII, co jest po części zrozumiałe, dlatego to wpis numer 1 i jako pierwszy pojawił się w Social Media.

Tabela z informacją o 10 najczęściej odwiedzanych podstronach bloga.
Rysunek 3. Dziesięć najczęściej odwiedzanych podstron.

24 listopada to najlepszy dzień, ponieważ na blogu było aż 796 osób! Był to dzienny rekord pod względem ilości użytkowników odwiedzających stronę. Był to jednocześnie mój najbardziej aktywny dzień w Social Media. Godne odnotowania jest jeszcze to, że praktycznie od początku istnienia bloga ilość osób odwiedzających dziennie stronę przekracza 100. To wspaniała ilość!

Statystyki za listopad 2019 na blogu
Rysunek 4. Podsumowanie listopad 2019 — statystyki ogólne.

Listopad 2019 — podsumowanie końcowe

Jak widać powyżej — liczby potrafią zaskakiwać. Statystyki bloga po pierwszym miesiącu (niepełnym) napawają optymizmem. Wiem jednak, że „nie wszystko złoto co się świeci”. Nie popadam w hurra optymizm, nie rzucam projektów, nie wylatuję na drugi koniec świata, by pracować zdalnie tylko nad blogiem. Wszystko z rozsądkiem.

Rozwój bloga w takiej formie jak obecnie to niemal praca na pełen etat, poza 40 godzinami tygodniowo spędzonymi w biurze, kolejne 40 dokładam tu. I sprawia mi to ogromną radość. Pisanie i dzielenie się wiedzą, jest świetne, wiele osób to potwierdzi. Mam co do tego miejsca w sieci pewne plany. Zakomunikowałem już na moim IG, że planuję uruchomić kanał na YouTube i jest to mój cel numer jeden na nadchodzący rok. Celem numer dwa jest dwuczęściowy kurs Python, ale o tym będę na bieżąco informował od 20 wpisu na blogu! 

W 14 artykule poruszę temat Emgu CV i alfabetu Braille’a!

Na koniec pierwszego podsumowania łap książki, które wprawiły mnie w dobry nastrój na kolejne miesiące!

PS. Będę wdzięczny za komentarze pod tym postem!

PS2. Czeka też na Ciebie prezent. Wystarczy, że zapiszesz się na Newsletter poniżej!

PS3. Dołącz do naszej grupy na Facebook!

PS4. Dołącz do naszego serwera na Discord!


Subskrybuj

Zapisz się do Mailowej Akademii Programowania.

MAP to jedyne takie miejsce, gdzie co niedzielę otrzymasz rozwiązanie programistycznego zadania.

Do tego otrzymasz darmowe konsultacje w przypadku odpowiedzi na moje maile. Wspólnie staniemy się lepszymi programistami!

Nie przegap i dołącz już dziś do 641 osób będących w MAP!

Brzmi ciekawie? Nie zwlekaj i dołącz już teraz!

PS. Na start otrzymasz bonus w formie PDF z rozwiązanymi dziesięcioma programistycznymi problemami!

Autor

👨‍💻 .NET and Python programming passionate 🏦 Digtial Banking Solutions 🎓 Student 📊 Psychology 📚 Bookworm 🏠 Warsaw

4 komentarze

 1. Wow! Masz świetny potencjał i jesteś skazany na sukces, choć sporo czasu Ci to aktualnie pochłania (wszystkie wyliczenia, analizy i praca własną). Myślę jednak, że jeśli masz wyraźny cel przed sobą to biegnij przed siebie. Pamiętaj jednak, że czas dla bliskich jest nieoceniony i nigdy nie stawiaj pracy ponad to. Będę Cię z przyjemnością obserwować gratuluję dotychczasowych sukcesów 👍
  Pozdrawiam serdecznie!

  • Dziękuje Karolino, jest to dla mnie wielka motywacja! 🙂
   Czuje się zobligowany do tego, by jeszcze bardziej wartościowe teksty pisać i szkolić swój warsztat.

   Pozdrawiam, Mateusz.

 2. Zycze powodzenia z blogiem! Bede przygladac sie rozwojowi. Ja rok temu zalozylam bloga ale moje statystyki na dzis dzien tak dobrze jeszcze nie wygladaja 😉 Tez sie zastanawiam nad otworzeniem YouTube ale to duzo pracy. Poza tym na YouTubie roi sie juz od kursow programowania. Jako data scientist wole tez czesto przeczytac tekst z „code snippets” niz obejrzec wideo. Mysle, ze rynek na czytanie w sferze programowania czy innych tematow scislych typu finanse, algorytmy itd. nie minie.

  • Cześć,
   bardzo dziękuję za odpowiedź. Bardzo mnie motywuje to!

   Co do Twojego bloga to trzymam kciuki i będę obserwować. 🙂 nie poddawaj się, pisz regularnie i efekty przyjdą same.
   Zwłaszcza, że stworzyłaś go bardzo estetycznie. Co prawda nie znam języka niemieckiego ale wygląd i minimalizm przyciągnął moją uwagę. 🙂

   Pozdrawiam, Mateusz.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.