fbpx

Cześć, maj 2021 to pierwsze od dawna podsumowanie. Trochę mi brakowało tworzenia tego typu statystycznych wpisów. Przez ich brak zatraciłem informacje o tym, co się dzieje wokół bloga, co zmienić, czego dodawać mniej, a czego więcej.

Oczywiście wielu czytelników bloga nalegało, by taka seria wróciła, więc mamy dziś pierwszy dzień czerwca i wpada właśnie podsumowanie maj 2021!

Poruszę następujące zagadnienia:

  • Ile osób odwiedziło bloga?
  • Jaki jest wpływ Social Media na wynik oglądalności?
  • Jakie pojawiły się koszty?
  • Co wygląda dobrze, a co warto poprawić?
  • Jak rysuje się przyszłość bloga?

Zagadnienia postawione, zaczynajmy więc!

Zatrzymaj się!


Książki to obowiązkowa pozycja dla każdego zainteresowanego programowaniem!

Jest to zdecydowanie jedno z najlepszych źródeł do nauki programowania! Zyskasz przewagę w branży IT i osiągniesz dużo jako deweloper.


Maj 2021 — Wprowadzenie

Blogowanie bywa ciężkim kawałkiem chleba. Zwłaszcza w przypadku osób takich jak ja, które narzucają sobie bardzo mocne tempo, dodatkowo dbając w sposób perfekcyjny o każdy detal. Z drugiej jednak strony pisanie daje niesamowicie wiele satysfakcji i radości. Zwłaszcza wtedy, gdy poznaje się nowe osoby. Można wejść w ciekawe, zawodowe interakcje, pomagać, lub rozwiać wątpliwości u osób początkujących lub po prostu porozmawiać o branży IT.

I tu wpadłem na pewien pomysł!

Po pierwsze, „Programistą być”

Nagłówek dość enigmatyczny. Już spieszę z wyjaśnieniami. Rozmawiając z osobami zarówno z branży, jak i początkującymi adeptami sztuki programowania pojawiają się często pytania różnego kalibru. Wiele z nich powtarza się, a ja odpowiadam w ten sam sposób, jak mantrę.

Zakiełkowała we mnie jakiś czas temu myśl, by zebrać te wszystkie zagadnienia w jedno miejsce i wydać swoją własną, pierwszą książkę! I taki właśnie będzie jej tytuł, czyli „Programistą być”. W ciągu najbliższych kilku dni poddane zostaną korekcie pierwsze fragmenty książki. 

Nie chcę zdradzać dokładnie wszystkich rozdziałów, ale będzie ich 11 + 2 dodatki. Łącznie 13 rozdziałów naszpikowanych ciekawymi informacjami, doświadczeniami — nie tylko moimi. Ponad 300 stron prawdziwego programistycznego mięska. Lecz od razu zaznaczam, w przystępnej formie, bo książka nie będzie zawierała zagadnień technicznych. Skupiam się w niej na branży, problemach, możliwościach, narzędziach i efektywnym ich wykorzystaniu w codziennej pracy. 

Co do premiery książki, data będzie oscylować w okolicach sierpnia/września 2021, a jej dokładną datę podam, gdy już całość książki trafi do drugiej korekty. Wtedy będę już mógł ze składem oszacować, kiedy książka zostanie złożona. To, co jeszcze Wam zdradzę to informacja o modelu sprzedaży i tego z kim wydaję. Sprzedaż będzie odbywać się jedynie na mojej platformie sprzedażowej połączonej z blogiem. Premierowo dostępna będzie jako e-book, natomiast w papierze powinna pojawić się na początku 2022 roku! Wydaję ją samodzielnie, lecz z mocnym wsparciem korekty i składu.

Myślę, że taka zajawka na początek wystarczy. Jaram się niesamowicie!

Po drugie, społeczność

Bardzo zależy mi na tym, by po moim intensywnym powrocie zjednać sobie ludzi. By wokół bloga pojawiła się społeczność, która będzie ze sobą spędzać czas w internecie (a kto wie, może w przyszłości jakiś wspólny event uda się zorganizować).

Relacje są kluczowe, zwłaszcza w dzisiejszym, pandemicznym świecie. Z tego względu postawiłem mocniej na grupę na Facebook, na którą serdecznie Cię zapraszam. Nic tak mnie nie buduje, jak Wasza dyskusja nad problemami innych osób!

Drugim, nowym miejscem w sieci, na które postanowiłem postawić, jest oczywiście serwer na Discord. Dopiero rozpoczynam swoją przygodę z Discord, ale liczę na jeszcze większą aktywność niż do tej pory. 

Jednym zdaniem wspomnę w tym miejscu o liście maiingowej, która również traktowana jest przeze mnie jako forma budowania relacji z Wami — więcej o tym jednak znajdziecie na osobnej stronie o nazwie GCL.

Nie mógłbym pominąć kilku innych rzeczy w tym miejscu. Po pierwsze, zrezygnowałem z kanału na YouTube w takiej formie, jaką do tej pory tworzyliśmy z Patrykiem. Powodem było głównie to, że nie czułem tego, nie czułem się komfortowo, a do tego ilość materiału, jaki był potrzebny do przygotowania, był zbyt duży, w stosunku do czasu, jakim dysponuję. Nie oznacza to jednak tego, że kanał zniknie. Poszedłem na kompromis i połączyłem go z kolejnym nowym projektem, w połączeniu z grupą na Facebook powstaje seria LIVE o ciekawym tytule „Porozmawiajmy o IT”. Są to spontaniczne, 30-minutowe wystąpienia na żywo, gdzie poruszam kwestie, które nurtują Was na grupie.

Pierwszy LIVE za nami, rozmawialiśmy o studiach w IT. Wątków było tak dużo, że nie wyrobiłem się w pół godziny, dlatego lada dzień pojawi się druga część! Wszystkie filmy zostają na grupie oraz z czasem trafiają na wspomniany kanał na YouTube.

Pierwszy odcinek możesz zobaczyć pod tym linkiem

Będę pracować nad wymową, dźwiękiem oraz oświetleniem, ale kompromis w całym tym nagrywaniu polega na tym, że ma to być spontaniczne i wartościowe, a nie napompowane profesjonalizmem i tysiącami złotych. Nie o to w tym chodzi.

Po trzecie, przyszłość

Zastanawiałem się, czy już na tym etapie zdradzać plany na przyszłość. Postanowiłem jednak co nieco ujawnić. Jak wiadomo już, piszę książkę i to jest główne moje zajęcie po godzinach pracy programisty .net w banku. 

Kolejnym moim pomysłem na rozruszanie społeczności jest podcast o ciekawej nazwie „Podcast okołoprogramistyczny”. Jestem na etapie gromadzenia treści, zakupu sprzętu oraz szukania dodatkowych inspiracji. Projekt zapoczątkuję zapewne w momencie, gdy skończę pisać właściwy materiał do książki. 

Co do samego pisania książek jeszcze, mam też plan na kolejną, o podobnej tematyce, jednak bardziej techniczną. Tytuł, wstępny koncept i materiał już są na moim dysku i grzecznie czekają do pierwszego kwartału 2022 roku. Wtedy oficjalnie ogłoszę rozpoczęcie pracy nad drugim tytułem!

Trzecim aspektem, o którym chciałbym powiedzieć, to są studia. Rozpocząłem studia informatyczne II stopnia na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych i przymiarami pod doktorat. Plany w tym kontekście nie zmieniają się u mnie zbyt drastycznie, więc najpierw obronić magisterkę, a następnie podbijać świat naukowy dalej!

Podsumowując

Widać, że dzieje się u mnie sporo w życiu zawodowym. Nie planuję rezygnować z pracy w projekcie bankowym, nie planuję również dorzucać sobie dodatkowych zajęć i projektów po godzinach. Systematycznie będziemy wspólnie rozwijać to, co już jest, czyli blog, fanpage, grupę na Facebook oraz Discord, a ja dodatkowo będę krok po kroku realizował tematy związane z książkami oraz podcast.

Zauważyć mogliście też to, że zrezygnowałem z prywatnych Social Media. Nie znajdziecie mnie na Facebook, Twitter czy Instagram. Pozostawiłem jedynie LinkedIn, na którym również robię spore porządki, jednak tam pozostanę aktywny.

Zmiany, zmiany, zmiany i garść nowości!

Maj 2021 — Statystyki

Czas na coś, na co czeka chyba każdy tu obecny. Postaram się przeprowadzić Was w telegraficznym skrócie po liczbach, jakie otaczają blog. Zaczniemy od mniej przyjemnych rzeczy, czyli wydawania pieniędzy. Ograniczyłem się w maju do minimalnych wydatków, które uznałem za konieczne.

Koszty:

  • Serwer – 41,82 zł
  • Reklama na Facebook – 300,74 zł
  • Baner na grupę Facebook – 50,00 zł
  • Kursy Udemy – 39,99 zł
  • Książki i czasopisma – 86,93 zł
  • Wtyczki WordPress – 382,04 zł

Zarobki:

  • Całość – 0,00 zł

Łączny koszt to 901,52 zł, czyli relatywnie wysoki, ale spokojnie. Większość wydatków to koszty jednorazowe. Prowadząc bloga, można spokojnie zamknąć się nawet w 50 zł miesięcznie. Reklamy, kursy czy książki to materiały, dzięki którym mogę budować lepsze treści. Wtyczki natomiast usprawniają działanie bloga, mailingu oraz innych, drobnych aspektów funkcjonowania tej strony.

Google Analytics

Czas na moje ulubione statystyki, bo pozwalają mi planować przyszłość blogową oraz pokazują, co lubie czytać najbardziej. Podstawowe informacje z bloga prezentują się następująco.

  • Komentarzy i wiadomości – 224 komentarzy / 165 wiadomości
  • Zapisani na Newsletter* – 415 wszystkich / 407 potwierdzonych
  • Użytkownicy – 2349 unikalnych użytkowników
  • Nowi użytkownicy – 2279 nowych użytkowników
  • Sesje – 2962 wejść
  • Sesje na użytkownika – 1,26
  • Odsłony – 4000 łącznych wyświetleń strony
  • Strony/sesja – 1,35 strony na jedno wejście
  • Śr. czas trwania sesji – 58 sekund
  • Współczynnik odrzuceń – 82,88 %
  • Ilość z ruchu organicznego – 1960 wejść z wyszukiwarek internetowych

*wtyczka do mailingu robi co pewien czas operację czyszczenia nieaktywnych użytkowników, więc liczba ta jest dość płynna.

Podsumowanie maj 2021 - rysunek 1

Jak widać, jest fajnie, jednak widać spadki w porównaniu do najlepszych miesięcy. Myślę, że Google trochę odpuściło promowanie mnie, widząc prawie rok bez aktywności. Liczby zaczną rosnąć za pewien czas, jeszcze będzie pięknie! 

Artykuły na blogu

Maj 2021 przyniósł wiele dobrego. Na blogu pojawiło się aż 6 nowych wpisów, z czego trzy z nich to uzupełnienie luki w numeracji blogowej, która pojawiła się po zniknięciu vloga.

Lista artykułów z tego miesiąca:

#21. Iloczyn elementów tablicy

#23. Format JSON

#25. Szyfr Cezara

#58. Kurs Python — wyrażenia i podstawy funkcji

#59. Całkowanie numeryczne – metoda trapezów

#60. Rozmowa z Kacprem Sieradzińskim, czy bootcamp jest dla Ciebie?

Social media

Ostatnim elementem, który dziś zaprezentuję, są Social Media w liczbach. Nie ma ich wiele, bo pozostała jedynie grupa na Facebook, fanpage oraz YouTube. Tu powiem Wam jeszcze jedną ciekawostkę, czuję się niesamowicie uwolniony, po tym, jak pozbyłem się prywatnych Social Media. Polecam każdemu!

Statystyki wyglądają następująco.

  • YouTube – 1346 osób
  • Discord – 17 osób
  • Grupa na Facebook – 2634 osób
  • Fanpage – 4627 osób

Maj 2021 — Podsumowanie

Dobrnęliśmy do końca, mam nadzieję, że nie zanudziłem Cię zbyt mocno. Maj 2021 był dla mnie czasem niezwykle intensywnym. Uważam, że dałem z siebie 110%, by blog dostał nowe życie.

Teraz czas na Wasz ruch, będzie mi bardzo miło, gdy po pierwsze, będziecie polecać mnie znajomym. Po drugie zostawiać komentarze na blogu oraz w Social Media i przede wszystkim po trzecie! Będzie świetnie, gdy będziecie aktywnie pomagać innym, to bardzo budujące, zarówno dla mnie, jak i dla osób pomagających i otrzymujących pomoc. Karma wraca!

W kolejnym wpisie poruszę temat najciekawszych kanałów na YouTube dla programistów.

Newsletter

Nie przegap i dołącz już dziś do 838 osób będących w tym Newsletter! Otrzymuj co niedzielę o godzinie 20 listę kilku ciekawych tematów, które miałem okazję obserwować w mijającym tygodniu.

Tematy będą głównie techniczne, ale czasami pojawi się coś, co może wprowadzi Cię w stan zadumy i zmusi do dyskusji w szerszym gronie. Zero spamu!

Autor

Programista .NET i Python. Autor książki "Programistą być".

1 Komentarz

  1. Niezłe statystyki. Cieszę się że mogę być częścią społeczności twojego bloga Mateusz, grupy na FB oraz Discorda ponieważ imponuje mi twoja produktywność i dzięki temu kontaktowi też wiele się w moim życiu poprawia na lepsze.

    Książkę którą napisałeś na pewno kupię ale poczekam na wydanie papierowe.

    Ja social media używam głównie do pracy oraz dobroczynności. Nie używam tych mediów w sferze osobistej bo tak jak odczuwałeś pochłaniają bardzo dużo czasu, uzależniają oraz można się poczuć uwięzionym.

    Cieszę się że wszystko idzie u ciebie dobrze ?.

    Cześć.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

SPRAWDŹ POLECANĄ KSIĄŻKĘ. Najlepsze materiały do nauki programowania!

X