fbpx

Programowanie i matematyka to fraza, która w programistycznym świecie przewija się bardzo często. Matematyka ta jednak jest przydatna, niezależnie od tego, czy pracujemy na froncie, backend czy w innej części programistycznego świata.

Na temat matematyki, zwłaszcza tej obecnej w programowaniu mogę rozprawiać godzinami. Wielu programistów również, mimo szczerej niechęci do niej.

Artykuł wyjaśni Ci moje spojrzenie na to, dlaczego warto uczyć się matematyki, nawet jeśli nigdy jej nie będziemy używać.

Oto moje 10 powodów, dla których matematyka może pozwolić Ci stać się programistą z górnej półki!

Zatrzymaj się!


Książki to obowiązkowa pozycja dla każdego zainteresowanego programowaniem!

Jest to zdecydowanie jedno z najlepszych źródeł do nauki programowania! Zyskasz przewagę w branży IT i osiągniesz dużo jako deweloper.


1. Rozwija logiczne oraz analityczne myślenie

To, że nauka matematyki dobrze wpływa na logiczne myślenie, wiemy wszyscy. A myślenie w programowaniu to kluczowy element. Najczęściej z logiką powiązani są matematyczni geniusze, którzy rozumieją świat na zupełnie innym poziomie abstrakcji.

I to właśnie takie abstrakcyjne myślenie na wyższym poziomie pozwala łatwiej rozumieć problemy, jakie programista musi rozwiązywać w kodzie. 

Profesor Roger Sperry z Uniwersytetu Kalifornijskiego odkrył, że różne strony mózgu odpowiadają za różne funkcje. Odkrył, że lewa część mózgu odpowiada między innymi za logiczne myślenie, ale również za analityczne myślenie, które również jest podstawą do tego, by dobrze rozumieć programistyczne problemy. Logiczne i analityczne myślenie ma jeszcze jeden ważny cel w życiu programisty. Pozwala szybciej uczyć się nowych rzeczy, a przecież branża IT to branża, której dynamiki trudno odmówić.

2. Pozwala na pracę w bardziej zaawansowanych projektach

Praca programisty to nie tylko pisanie CRUDów, tworzenie migracji, praca na gotowych bibliotekach i narzędziach. Jest wiele firm, które oferują pracę przy bardziej zaawansowanych projektach. Abstrahując od tematów big data czy sztucznej inteligencji, gdzie matematyki jest względnie dużo.

Pomyśl sobie, że tworzysz nowe algorytmy AI właśnie? Albo soft dla matematyków, fizyków czy biologów molekularnych? A może praca przy nowym silniku do gier? Albo jeszcze krok dalej i przemysł kosmiczny? Wszędzie tam poszukiwani są matematyczni wyjadacze, którzy potrafią pisać świetny kod. 

Przykładów nie trzeba daleko szukać. Oferta pracy od firmy Epic Games, która zajmuje się między innymi wytwarzaniem silnika Unreal Engine.

What we’re looking for

  • Someone with strong C++ knowledge and excellent math skills

Pierwsza oferta, pierwsza umiejętność obok C++ to znakomita znajomość matematyki. Brzmi jak prawdziwe wyzwanie, prawda?

3. Motywuje

Jeśli uda Ci się dobrze nauczyć matematyki, to gwarantuję, że żaden programistyczny problem nie będzie stanowić dla Ciebie problemu. Nie bez przyczyny programowanie i matematyka mocno ze sobą korelują. Dobrzy matematycy to zazwyczaj bardzo dobrzy programiści. 

Jeśli nauczysz się cierpliwości podczas zrozumienia matematyki, to automatycznie przełoży się na naukę programowania. Uczniowie, którzy lepiej rozumieją matematykę w szkole, są bardziej zmotywowani do osiągania lepszych rezultatów w innych dziedzinach życia. W tym osoby takie są bardziej zmotywowane do nauki programowania. Dzieje się tak dlatego, że nauka matematyki to niewspółmiernie większa trudność niż nauka programowania. 

Nic nas nie powstrzyma i nie wystraszy, jeśli pokonamy lęk przed matematyką. Motywacja przyjdzie z tym w parze.

4. Pobudza kreatywność

Wydawać by się mogło, że kreatywność to domena grafików czy architektów, nie zaś programistów. Nic bardziej mylnego. Programista w codziennej pracy odpowiedzialny jest między innymi za to, by dobrać odpowiednie rozwiązanie do istniejącego problemu. Im bardziej będzie ono kreatywne i zwinne, tym większe prawdopodobieństwo braku błędów w przyszłości i płynnego działania tego kodu na produkcji.

Szczególnie rekomenduję Ci zapoznanie się z książką „Creativity in Mathematics and the Education of Gifted Students„, która rozprawia na temat połączenia kreatywności i matematyki. Czytelnicy znajdą w niej wiele przykładów trudnych problemów matematycznych mających na celu rozwinięcie lub zbadanie kreatywności i zdolności matematycznych.

Jednym z ciekawych przykładów może być badanie przeprowadzone przez Roze Leikin w 2009.  Zaprojektowała ona „Zadania z wieloma rozwiązaniami”, aby przetestować kreatywność w matematyce. Założenie było proste: poproszeni zostali uczniowie, aby wymyślili jak najwięcej sposobów rozwiązania problemu. Następnie na podstawie wyników oceniano ich kreatywność i tak zwane myślenie rozbieżne.

Pobudź swoją kreatywność odpowiednimi problemami matematycznymi!

5. Lepszy start w życiu dzięki matematyce

Ten, kto zbliża się do matury lub ma ją za sobą, ten wie, jak ważne w dalszej edukacji jest zdanie dobrze matury z matematyki. Poziom rozszerzony to często must have, jeśli chodzi o topowe uczelnie w naszym kraju i kierunek informatyka.

Nikomu nie trzeba przedstawiać uczelni takich jak Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza czy Uniwersytet Jagielloński. Każda z tych uczelni to setki chętnych na kierunki techniczne, przez co musimy wysilić się już w szkole średniej, by dostać się na upragniony kierunek studiów, jakim dla wielu jest informatyka. Bez dobrze zdanej matury z matematyki możemy o tym jedynie pomarzyć.

Tylko na UW ilość chętnych na jedno miejsce to prawie 7 osób (link do statystyk z tego roku). Trzeba być więc w ścisłym gronie, by myśleć o studiowaniu na prestiżowych uczelniach.

Wiadomo, że studia nie są konieczne w tym, by być dobrym programistą, jednak wielu młodych adeptów sztuki programowania swoją prawdziwą przygodę z kodowaniem zaczyna właśnie na studiach. A jak już zaczynać, to z wysokiego C, więc warto potraktować matematykę priorytetowo w czasie nauki do matury!

6. Pasja do matematyki do klucz do dobrego CV

Pasjonaci w życiu mają łatwiej. Sam do swojego CV dodawałem informację, że w sumie to matematyka mnie interesuje. Nawet kilka ciekawych informacji na rozmowach rekrutacyjnych udało mi się przemycić, opowiedzieć o kilku matematycznych problemach, czy ciekawostkach.

Taka wiedza może jest bardziej anegdotyczna, ale potrafi przekierować rozmowę na nowe tory. Warunek jest jeden, pasja do matematyki powinna być prawdziwa, nie zaś wymuszona na potrzeby dobrze wyglądającego CV. Możesz się zaskoczyć, jak wiele osób prowadzących techniczne rozmowy wie o matematyce. Może Cię szybko i łatwo zdemaskować. Jeśli jednak zaplusujesz matematyką na rozmowie, to może być to duże ułatwienie, zwłaszcza gdy jesteś na początku swojej drogi jako programista i potrzebujesz dodatkowych skilli, by otrzymać pierwszą pracę w IT. Taką umiejętnością zdecydowanie może być programowanie i matematyka na wysokim poziomie.

7. Łatwiejsza droga do zmiany branży/projektu

Z autopsji wiem, jak programowanie może być wypalające zawodowo. Zazwyczaj w takich momentach szukamy nowych wyzwań, nawet tych szalonych i odbiegających od branży IT. Znajomość matematyki w tym przypadku może być zbawienna. Nawet lekka odmiana typu Big Data czy AI, które mocno z matematyką są powiązane, mogą być miłą, zawodową odmianą. Zwykłemu programiście łatwiej wejść w te tematy niż komuś zupełnie z innej branży niż IT.

Znam przypadki osób, które jeszcze mocniej wywróciły swoją karierę do góry nogami, zostając między innymi doradcami finansowymi, nauczycielami czy nawet analitykami giełdowymi porzucając często lepiej płatną pracę w IT. Kto wie, co Ciebie może spotkać w przyszłości? Matematyka może Ci jedynie ułatwić karierę zawodową!

Dobra znajomość matematyki to też ciekawsze projekty, na które możemy trafić. Nie będę się tutaj powtarzać, więcej przeczytasz w punkcie 2 tego artykułu. 

8. Prosta droga do zrozumienia algorytmów

Algorytm to nic innego jak pewien sposób na rozwiązanie problemu. Zupełnie jak w matematyce. Musimy począć pewne założenia, następnie wykonać korki w ściśle określonej kolejności, by na końcu dojść do właściwego rozwiązania problemu.

Większość dobrze znanych nam algorytmów opiera się na matematyce, dlatego łatwiej jest zrozumieć pewne niuanse poszczególnych algorytmów właśnie dzięki znajomości matematyki. Kolejnym aspektem algorytmiki jest złożoność obliczeniowa, o której miałem przyjemność pisać we wpisie numer 7 na tym blogu

To jak dobry i szybki jest algorytm, możemy opisać w sposób matematyczny, bez względu na stan czy jakość maszyny, na której nasz algorytm będzie działać. Taka uniwersalna klasyfikacja algorytmu jest bardzo pomocna w optymalizacji naszego kodu.

9. Poprawia skupienie i koncentrację

Z koncentracją i ogólnym skupieniem jako ludzie mamy gigantyczne problemy. Zwłaszcza w świecie wypełnionym telefonami i natłokiem informacji. 

Korelacja między matematyką i skupieniem to coś, co na tapet wzięła jedna z naukowczyń. Sprawie przyjrzała się doktor Tanyę Evans  z Uniwersytetu Stanforda. W swoich badaniach (link) wykazała, że dzieci, które dobrze rozumieją matematykę, mają bardziej rozwinięte określone obszary mózgu i zwiększoną objętość istoty szarej w pewnych regionach odpowiedzialnych za skupienie i koncentrację niż dzieci, które słabiej radzą sobie z matematyką.

Obszary mózgu zaangażowane w wyższe umiejętności matematyczne u dzieci osiągających wysokie wyniki były powiązane z różnymi zadaniami poznawczymi obejmującymi uwagę wzrokową i podejmowanie decyzji. Chociaż korelacja może nie sugerować związku przyczynowego, to badanie wskazuje, że te same obszary mózgu, które pomagają w matematyce, są używane w procesach decyzyjnych i większej uważności.

Reasumując, dzięki matematyce możemy być bardziej skoncentrowani, co w znacznym stopniu przekłada się na pracę programisty, który skupiać musi się codziennie!

10. Buduje pewność siebie 

Znajomość matematyki to z psychologicznego punktu widzenia większa pewność siebie. Aby ludzie zrozumieli matematykę, muszą wierzyć, że są zdolne do zrozumienia i uczenia się matematyki. 

W naszej kulturze panuje powszechne przekonanie, że bycie dobrym z matematyki jest wrodzoną umiejętnością. Jednak badacze tacy jak Carol Dweck (dużo na ten temat jest w opisane w książce Nowa psychologia sukcesu) ciężko pracowali, aby obalić to przekonanie. Według Dwecka (2006) ludzie o stałym sposobie myślenia wierzą, że naszych zdolności i inteligencji nie można zmienić, tacy się urodzili. Podczas gdy ludzie o nastawieniu rozwojowym wierzą, że nasze zdolności można zmienić poprzez naukę, praktykę i ciężką pracę. I ten drugi sposób myślenia jest zdecydowanie lepszy.

Jeśli już zaczniemy uczyć się matematyki w skuteczny sposób, rozumieć pewne prawa nią rządzące, to nasza pewność siebie wystrzeli w górę.

Programowanie i matematyka — Podsumowanie

Można się ze mną nie zgadzać, jednak każdy z tych punktów można obronić logicznie. Matematyka daje wiele ukrytych korzyści — od rozwoju mózgu, do budowania własnego ja i kariery na wyższym poziomie.

Nie zachęcam jednak do nauki matematyki na siłę, jako kolejny element programistycznego rzemiosła. Powinno iść to w parze i z przyjemnością. Najpierw powinieneś znaleźć sens nauki programowania, później sens w nauce matematyki (lub odwrotnie).

U mnie z matematyką bywało różnie, raz ją wychwalałem, raz demonizowałem. Dziś jestem po tej dobrej stronie, bo programowanie a matematyka, jak każda dziedzina życia ma swoje piękne strony! 

Daj znać w komentarzu, jak wygląda u Ciebie relacja z królową nauk.

Newsletter

Nie przegap i dołącz już dziś do 838 osób będących w tym Newsletter! Otrzymuj co niedzielę o godzinie 20 listę kilku ciekawych tematów, które miałem okazję obserwować w mijającym tygodniu.

Tematy będą głównie techniczne, ale czasami pojawi się coś, co może wprowadzi Cię w stan zadumy i zmusi do dyskusji w szerszym gronie. Zero spamu!

Autor

Programista .NET i Python. Autor książki "Programistą być".

1 Komentarz

  1. Ja ostatnio kupiłem sobie fajny kurs do nauki matematyki na Udemy. Już zacząłem przerabiać.

    Z książek które mógłbym polecić odnośnie matematyki to „Spal Pracownię Matematyczną” Jasona Wilkes oraz „Ścieżki Wiodące do Matematyki” Waltera Warwick Sawyer.

    Myślę że uczenie się matematyki jest wspaniałe. Tak samo jak uczenie się każdej innej rzeczy, jak fotografii czy malarstwa. Po prostu jak ktoś lubi matematykę to wybiera tą dziedzinę, a jak nie to inną.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

SPRAWDŹ POLECANĄ KSIĄŻKĘ. Najlepsze materiały do nauki programowania!

X